Zväčšiť mapu
Ondrej: "Zastavili ma policajti, keď som prechádzal v Prešove ulicou Sadová na ulicu Pod Hrádkom. Na ulici Sadová sa v určitej časti mení povrch z asfaltu na zámkovú dlažbu.
Keď som bol na konci Sadovej pri cintoríne, nemohol som prejsť, lebo na konci bolo zaparkované auto. Tak som začal cúvať naspäť. Vtedy si ma všimla prechádzajúca policajná hliadka.
Keď som cúvol nižšie, už na mňa čakali. Obrátili sa na mňa s otázkou, prečo jazdím po chodníku. Odpovedal som, že ako mám vedieť, že je tam chodník. Oni na to, že tam je zámková dlažba. Odvetil som, že to pre mňa nie je určujúce, že tam nie je zákaz vjazdu, ani pešia zóna a ani žiadna zákazová či príkazová značka.
Moje výhrady, že zloženie cesty neurčuje jej povahu, ich veľmi nezaujímali. Na záver mi povedali, že môžem byť rád, že je to dohovor a nabudúce ma čaká pokuta."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zákon o cestnej premávke definuje chodník buď ako časť cesty alebo ako samostatnú komunikáciu. Od vozovky je chodník spravidla oddelený výškovo alebo "iným spôsobom".
Chodník tak od vozovky môže byť oddelený nielen obrubníkom, ale aj farebne, či použitým materiálom. Musí byť ale na prvý pohľad zrejmé, čo je vozovka a čo chodník.
Na fotke vidno, že asfalt sa zrazu mení na zámkovú dlažbu. Môže to teda znamenať, že s koncom asfaltu sa končí vozovka a zámková dlažba predstavuje chodník.
Policajti teda mohli mať pravdu. Aj mapa naznačuje, že sa na danom mieste mení vozovka na chodník. Istotu ale vodič či chodec môže získať buď porovnaním skutočnosti so záznamom napríklad v katastri nehnuteľností.
Určiť len podľa povrchu? Priamo na ceste sa však vodič môže orientovať len tým čo vidí. Časť cesty pokrytá zámkovou dlažbou by musela byť určená pre chodcov, aby sme ju mohli považovať za chodník. To sa ale spoza volantu zvyčajne určiť nedá.
"Chodníkom sa rozumie komunikácia alebo časť cesty určená pre chodcov...," píše sa v zákone.
Stavebné riešenie povrchu cesty samo o sebe vodičovi nedáva odpoveď na to, či je niečo chodníkom alebo vozovkou. Poznáme niekoľko lokalít, kde je zámková dlažba použitá ako povrch vozovky, nielen chodníka.
Ani šírkou cesty sa orientovať nemôžeme. Vozovka, po ktorej tam vodiči jazdiť smú, je rovnako široká, ako chodník.
Chýba dopravné značenie V ideálnom svete by na úrovni začiatku zámkovej dlažby bola dopravná značka, ktorá by určovala, že po zámkovej dlažbe sa smú pohybovať iba chodci. Vodiči by jednoznačne vedeli, že na zámkovú dlažbu nesmú.
Policajti tak nakoniec spravili dobre, že pokutu neuložili. Vodič podľa nás nemal ako na mieste zistiť, že sa nepohybuje na vozovke ale na chodníku.