Spomínate si na autá socializmu? Veľa značiek po našich cestách vtedy nejazdilo. Najčastejšie to boli naše Škody, ruské alebo nemecké autá.
Pozreli sme sa na to, ako sa vyvíjali ceny týchto áut za posledných 8 rokov. Niektoré modely sú dokonca dobrou investičnou príležitosťou. Vyplýva to zo štatistík portálu Autobazar.eu.
Na ktoré socialistické autá si spomínate?
Graf
Ako sme porovnávali
Pri porovnaní cenového vývoja áut sme nebrali do úvahy najväčšie extrémy na oboch stranách ponukového spektra. Zvyšky vozidiel určené do šrotu ale aj zberateľsky vzácne kúsky by mohli priemerné ceny príliš skresliť.
Do úvahy sme brali len vozidlá vyrobené do roku 1990.
V grafe je cenový vývoj jednotlivých modelov v posledných rokoch (roletka v grafe umožňuje prepínať medzi vozidlami). Údaje sme vygenerovali k 17. novembru 2014.
Čo vám povedia názvy ako Wartburg, Moskvič, Oltcit alebo Zastava? Ak máte tridsať a menej a nie ste automobilovým nadšencom, asi budete len tušiť.
V osemdesiatych rokoch minulého storočia to boli na našich cestách bežné autá. Teda až na juhoslovanskú Zastavu.
Viaceré socialistické autá sa dajú kúpiť aj dnes. Počty inzerátov, ktoré ich ponúkajú, sú síce skromné (najviac v desiatkach), a aj tých ubúda, ale ceny si väčšinou držia. Pri niektorých modeloch dokonca rastú.
Pre porovnanie, hodnota bežných nových áut takmer bez výnimky iba klesá.
Ponuka obsahuje nielen skoro nepojazdné vraky. Za rastúcimi cenami treba hľadať oveľa viac cenené, udržiavané a vyparádené verzie niektorých značiek.
Hodnota Volgy a Trabanta rastie
Pre Škodu 105 a 120, pre Daciu, Wartburg 353 a Ladu sú typické ubúdajúca ponuka a už aspoň 3 roky rastúca cena. Ešte dlhšie stúpa cena Volgy a Trabanta.
Počas celého sledovaného obdobia (od roku 2006) bez prestania stúpa cena Tatier 603 a 613. Výnimkou je tento rok, keď Tatry náhle zlacneli. Ťažko povedať, či je to krátkodobý výkyv alebo začiatok trendu. V prvom prípade by Tatra 613 bola pre motoristického nadšenca dobrou investíciou.
Zastava je v ponuke už len jedna, stojí presne 470 eur.
Dlhodobo stabilnú cenu si drží rumunský Oltcit (aj keď ten už v ponuke nie je) a aj Moskvič.
Ďalší rumunský import, terénne ARO, sa ešte v roku 2006 držal cenovo vysoko, odvtedy však jeho cena iba klesá. Akoby už skončili veľké okamihy tohto "teréniaku", rovnako, ako celá spomínaná epocha.

Autor je zamestnancom PR agentúry zastupujúcej Autobazar.eu.
Autor: Ľubor Zámečník