Peter: "Dlhší čas riešime problém niektorých členov klubov, že si lepia fólie na zadné svetlá, čím znižujú ich viditeľnosť hlavne za slnečných dní, kedy je ťažko vidieť, že brzdia. Ak sa stane nejaká škodová udalosť a jedno z áut bude takto upravené, ako sa to bude riešiť?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Podľa odborníkov z Výskumného ústavu dopravného nie je lepenie fólií na zadné svetlá na Slovensku povolené a teda ani certifikované.
Robí sa to len na vlastné vyžiadanie a riziko majiteľa vozidla. Fólie na svetlách môže spôsobiť horšiu viditeľnosť vozidla.
Ich názor potvrdzuje aj polícia, ktorá sa odvoláva na zákon o cestnej premávke.
"Činná plocha svetlometov a svietidiel nesmie byť zakrytá alebo nadmerne znečistená s výnimkou svetlometov a svietidiel, ktoré nie sú predpísané," vysvetlila Denisa Baloghová z Prezídia policajného zboru.
Ako postupovať podľa poisťovní
Ani jedna z oslovených poisťovní sa zatiaľ nestretla s prípadom, kedy by fólie na svetlách boli príčinou nehody. Ak by sa tak ale stalo, zodpovednosť za škodu by znášal prevádzkovateľ auta s fóliami na svetlách, upozornil Artur Šturmankin z poisťovne Allianz.
Pri poisťovaní vozidla sa neskúma, či má vozidlo na svetlách nalepenú fóliu.
"Technickú spôsobilosť motorových vozidiel skúmajú, buď Stanice Technickej Kontroly v pravidelných predpísaných časových intervaloch, alebo polícia priamo v teréne," uviedol Daniel Ťavoda z poisťovne Uniqa.
Dodal, že ak dopravnú nehodu prešetrovala polícia, určí aj príčinu vzniku a vinníka nehody. Potom má poisťovňa v zmysle podmienok poistnej zmluvy právo znížiť poistné plnenie.
Niektoré fólie na oknách nemajú certifikát
Martin: "Kúpil som jazdené auto s fóliami na zadných sklách. Predchádzajúci majiteľ ani netušil, že má o nich osvedčenie, respektíve, že je nutné. Našťastie som osvedčenie našiel medzi ostatnými papiermi od auta.
Napísal som danej firme, či by mi vedeli vystaviť nové osvedčenie, s čím by nebol problém, ale zistili sme, že na aute sú fólie nie len od nich. A teraz mám situáciu, kedy na aute mam fólie, o ktorých nemám osvedčenie."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Takáto situácia sa dá vyriešiť, tvrdí Martin Kóňa, hovorca Ministerstva dopravy.
"Keď sú fólie označené značkou typového schválenia v tvare 27 MD N-XXXXX, na základe tejto značky sa dá zistiť zástupca výrobcu, respektíve výrobcu týchto fólií. Následne je možné požiadať o vydanie náhradného potvrdenia o montáži týchto fólií na vozidlo."
Ak ale fólie nie sú označené značkou typového schválenia, podľa Kóňu je vtedy pravdepodobné, že fólie nie sú typovo schválené.
"Pokiaľ majú byť aj naďalej použité na vozidle v prevádzke v premávke na pozemných komunikáciách, je potrebné postupovať podľa pravidiel schvaľovania jednotlivo vyrobeného a jednotlivo dovezeného systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky (zákon č. 725/2004 Z. z.)," vysvetlil Kóňa.
Žiadosť o schválenie fólií sa podáva na príslušný okresný úrad, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií podľa miesta trvalého pobytu fyzickej osoby alebo sídla právnickej osoby.
Majitelia vozidiel s fóliami by nemali zabúdať ani na povinnosť mať so sebou osvedčenie.
"Vodič je pri kontrole povinný preukázať technickú spôsobilosť vozidla. V prípade, ak je na zasklenej ploche vozidla pripevnená fólia, musí vodič pri kontrole predložiť doklad o tom, že predmetná fólia je schválená a taktiež musí byť fólia označená schvaľovacou značkou," pripomenula Baloghová.