SME
Nedeľa, 23. január, 2022 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Loeb havaroval na Monte-Carle pred našimi očami, Koči exceloval

Martinovi Kočimu stáli v ceste za úspechom technika a poľadovica. Pozrite si kritické miesta, ktoré rozhodli o výsledku.

Martin Koči má za sebou nedokončenú prvú rely vo WRC2. Naplno však predviedol jazdu, ktorá vzbudila rešpekt časmi a potešila oko diváka.Martin Koči má za sebou nedokončenú prvú rely vo WRC2. Naplno však predviedol jazdu, ktorá vzbudila rešpekt časmi a potešila oko diváka. (Zdroj: Tomáš Kelement)

Sébastien Loeb vošiel do ostrej pravej zákruty počítačovo presnou stopou a rýchlym šmykom vyšiel von.

Diváci okolo burácali, pretože ich národný hrdina po vyše ročnej prestávke sadol za volant rely auta a opäť zvádzal boj o prvé miesto.

Jazda pretekárskeho génia je ako rozbuška emócií. Keď ide vôkol, máte chuť dotknúť sa auta alebo mávať o prietrhy.

Tak to bolo aj na ôsmej rýchlostnej skúške tohtoročnej Rallye Monte-Carlo.

Loeb evidentne “tlačil na pílu”, lebo v predošlom meranom teste ho iný rýchly Francúz a tiež Sébastien odsunul na priebežnú druhú priečku.

Loeb (Citroen DS3 WRC) strácal pred štartom ôsmej skúšky na Sébastiena Ogiera (Volkswagen Polo R WRC) len osem sekúnd a po doterajšom priebehu rely, bolo jasné, že nehodlá súboj prehrať.

Veľa napovedala už prvá rýchlostná skúška, v ktorej Loeb nadelil druhému tridsať sekúnd.

Skala v snehu rozhodla

Ostrá pravá zákruta, z ktorej Loeb doslova vystrelil, bola ešte na asfalte a tiež nasledujúcich štyridsať metrov nebol sneh.

V ďalšej pravej, do ktorej sme Loeba vyprevádzali pohľadmi a krikom z plného hrdla, bol sneh aj ľad.

Majster zľahka pribrzdil, a zvolil stopu tak, aby vo výjazde zrýchlil a cez vnútro ľavej zákruty vyletel na horizont do krátkej rovinky.

Cez stromy sa nám zdalo, že ide ľavou stranou auta až príliš k okraju.

Sébastien Loeb v poslednej zákrute pred nárazom o skalu. Je lepšie jeho jazdu raz vidieť naživo ako sto krát v televízii. foto - Tomáš Kelement

Citroen DS3 WRC narazil ľavým zadným kolesom do skaly skrytej pod snehom. Ten dutý plechový zvuk znie v ušiach veľmi zvláštne.

Najmä ak vidíte odrazený Citroen letieť do opačného šmyku k strmému zrázu na okraji.

Motor zareval až do obmedzovača otáčok, pretože Loeb sa chcel dostať pomocou plného výkonu do smeru jazdy. Vďaka záberu kolies auto nezletelo dole zo svahu.

Citroen ostal síce pretočený do protismeru, ale aspoň na ceste.

Pridávame aj video z nehody od jedného z divákov. Môžete vidieť, že sme povzbudzovali naozaj zanietene (tmavomodrý divák vo videu 4m26s)

Koleso vliekol za sebou

Zlomený ľavý záves kolesa z diaľky naznačoval, že triumfálny návrat najlepšieho jazdca rely v dejinách nedopadne tak, ako to chceme my, fanúšikovia.

Sébastien Loeb prinútil Citroen k pohybu na troch kolesách a pokračoval ďalej skôr, než diváci priložili ruku k dielu.

So stratou šiestich minút prišiel do cieľa skúšky.

Jedna z mnohých krízových situácií na mieste Loebovej havárie. Akurát všetci mali šťastie, že v ich pomalšej stope skala nebola. Loeb vletel do priekopy o päť metrov vyššie. foto - Tomáš Kelement

Strata na boj o ôsme víťazstvo na Monte-Carlo bola priveľká ale na top diesiatku prijateľná. Loeb bol späť v pretekoch a potešoval nás každým prejazdom.

Vyhral legendárne Col de Turini a všetkým ukázal ako jazdí majster. Väčšina jazdcov mala na zľadovatelom úseku na mále.

Aj Martin Koči, jediný Slovák v štartovom poli. Martin prešiel popri skale tak tesne, až nás zalial studený pot.

Každý prejazd mladého Košičana s Fiestou R5 bol pastvou pre oči a aj osožný pre čas v rýchlostnej skúške.

S kamerou v ruke, by sme mali tieto momenty zapísané na karte, ale teraz sme ich prežili dušou fanúšika a to je viac.

Keď sa tu začala šmýkať Fiesta R5 Martina Kočiho, zatajili sme dych. O pár metrov vyššie vidieť odhrnutý sneh po Loebovom aute a tiež odkrytú skalu, ktorá mu zlomila záves kolesa. (foto - Tomáš Kelement)

Francúzi tu majú celonárodnú grilovačku

Monte-Carlo 2015 je prvá rely WRC, na ktorú sme sa vybrali ako partia fanúšikov, žiadne akreditácie, žiadne vesty ani nálepky Press.

Žiadne vyhradené parkoviská ale hľadanie parkovacieho miesta vedľa cesty medzi stovkami fanúšikov. Túto rely sme si užili ako skutoční nadšenci a bolo to veľmi príjemné.

Je krásne pozerať sa na Roberta Kubicu mimo hľadáčika kamery. Bez stresu z toho, či to bude dobrý záber si vychutnáte, ako tento Poliak bez pudu sebazáchovy vletí do zákruty.

Jedine fotograf Tomáš Kelement nevydržal a na rýchlostné skúšky nosil ťažký batoh s dvomi foťákmi a príslušenstvom.

Na mieste treba byť aspoň hodinu pred štartom rýchlostnej skúšky. Získate dobré miesto na pozeranie a čas pripraviť obedík na grile. foto - Tomáš Kelement

Nám ostatným sa ušiel gril, drevené uhlie, čaj a neodmysliteľné francúzske bagety. Keď majú všetci vôkol oheň, musíme mať aj my.

Toto je to pravé Monte-Carlo, aké sme chceli prežiť a aké prajeme každému fanúšikovi rely.

Noc ohňov na nočnej skúške, ľadových špiónov a spevy z tepla domova nezažijete.

Jednoducho si to treba v mraze odstáť. Aj príkro sladká káva 3v1 tu má inú chuť, ak si ju uvaríte na malom plynovom variči.

Napriek tomu, že dnes môžete v mobile sledovať všetko z rely online a večer zdieľať videá, “Monte” nestráca na príťažlivosti.

Jazdci tímu Hyundai išli svoje vlastné preteky a vnútrotímový súboj, ktorý skončil v prospech Neuvillea o 0,8 sekundy. Dani Sordo (na fotografii) skončil šiesty a svojou dravou jazdou nás bavil. Bol celkovo rýchlejší ako Neuville, ale doplatil na výlety mimo trať. foto - Tomáš Kelement

Stále sem prichádzajú státisíce fanúšikov.

Dokonca na deviatu rýchlostnú skúšku ich prišlo až toľko, že posádkam museli nariadiť voľný prejazd pre množstvo divákov a nevyhovujúcu bezpečnosť.

My sme si na štastie vybrali desiatku, ktorá bola s dĺžkou 51,7 kilometra najdlhšia na celej rely.

Desiatka o mnohom rozhodla

Po osmičke, ktorá pripravila Loeba o víťazstvo, sme boli na desiatke svedkami výletu mladého Estónca Otta Tänaka mimo trať.

Stáli sme v dolnej časti serpentín, do ktorých autá vchádzali z náhornej plošiny cez úzky priesmyk. Posádku sme videli od prvého záblesku strechy až po odjazd na dlhú rovinu celú minútu.

Tu sme stopkami merali, v akých rozdieloch vchádzajú posádky do tretej časti najdlhšej skúšky a za aký čas prejdu túto nádhernú sekciu zakončenú úzkym betónovým mostíkom.

Sébastien Ogier ako úradujúci majster sveta kontroloval situáciu na prvom mieste. To však len od chvíle Loebovej havárie. Dovtedy mu deväťnásobný majster sveta robil poriadny vietor.

Podľa stopiek na telefóne šiel Sébastien Loeb na približne rovnakej úrovni ako Kris Meeke, akurát Meeke prešiel sekciu o sekundu rýchlejšie.

Škoda, že sme nemerali čas prejazdu Kubicovi. Poliak posmelený šťastným koncom jeho výletov mimo trať z predošlého dňa išiel naoko rýchlu jazdu.

Dojem potvrdil výsledný čas: Kubica vyhral najdlhšiu skúšku rely s tridsať sekundovým náskokom pred Krisom Meekeom. Loeb dostal od Kubicu 41 sekúnd.

Tu viditeľne strácal aktuálny líder Sébastien Ogier na Loeba aj ostatných. Akonáhle vypadol Loeb z hry, jazda Ogiera nemala iskru.

Celkovo v najdlhšej skúške to Volkswagenom príliš nešlo. Nič to však nezmenilo na tom, že si v tom čase držali prvé tri miesta a potiahli to až do cieľa.

Porsche sa zo zadným pohonom a veľkým výkonom trápilo aj v rukách profesionála. Toto pekné auto s prehľadom bili malé Citroeny triedy R3. foto - Tomáš Kelement

A to mal Jari-Matti Latvala vypadnutie na vlásku. Našťastie sa z poľa vedel vrátiť naspäť. To väčšie šťastie v nešťastí mal Ott Tänak na Forde.

Sotva Henning Solberg prešiel popred nás, Tänakov Ford už bolo počuť pred priesmykom, Estónec držal vysoké tempo a Solbergovi “dával” poldruha minúty.

Tänaka sme však počuli prichádzať, ale už nevideli. Vo výjazde na serpentíny vyletel Tänakov Ford Fiesta WRC desiatky metrov dole pod cestu.

Z krovia nad nami sa sporadicky ozývalo auto na striedačku s krikom divákov. Tí mu pomohli na trať, ale jeho offroadový výlet trval vyše štvrťhodinu.

Výber zaujímavých videí z Rallye Monte-Carlo nájdete TU a TU

Najviac sklamalo Porsche

V dolnej časti najdlhšej skúšky mali obrovskú šancu na dotiahnutie straty zo zasnežených hôr autá z pohonom prednej nápravy kategórií R2 a R3.

Najmä fín Max Vatanen na Forde Fiesta R2 išiel akoby inú ligu vo svojej triede. Od začiatku rely, ho iní konkurenti sledovali len z diaľky a v tomto čase mal náskok dve aj pol minúty.

Slávny otec Ari Vatatanen posadil syna do najslabšieho auta v triede R2, aby ukázal, čo v ňom je.

Ott Tänak robil radosť tímu M-Sport ako jeho najlepší pilot, kým neďaleko nás nevyletel z trate. Keď sa vrátil naspäť na asfalt, preletel okolo v plnom nasadení aj s poškodeným autom. foto - Tomáš Kelement

Keď Vatanen preletel popri nás vo vlásenke a s uletujúcim zadkom na asfalte vošiel do zasneženej zákruty, nabehli nám zimomriavky.

Zvláštnu atmosféru priniesli na Monte-Carlo Porsche 997 GT3 Cup RGT. Brutálnym zvukom pripomínajú dávne časy veľkých áut s veľkými motormi v rely.

Ani v rukách takého majstra, akým je Francois Delecour však neohúrili. Pripomínali nám skôr trápenie a jedine na dlhej rovinke to dokázal Francois tak povediac rozbaliť.

Na iných miestach, kde sme stáli, bola jazda skôr trápením očí aj uší. Porsche bolo jediné čo, sa nám na tomto Monte nepáčilo.

Francúz Stéphane Lefébvre viedol WRC2 počas celej súťaže a vyhral svoju triedu. Náš Martin Koči bol jediný z WRC2, kto mu rovnocenne stíhal. foto - Tomáš Kelement

Už koncom januára máme ročný objem turistiky za sebou a nádherný zážitok, ktorý bude veľkými písmenami zapísaný v našom tíme.

Všetko umocnil aj slovenský Styllex, ktorý nasadil Martina Kočiho.

Po úspechoch v juniorskom WRC je Martinova účasť v šampionáte WRC2 logickým vyústením kariérneho postupu.

Martina sme na skúškach povzbudzovali z celého hrdla a hoci sme sa pre dopravnú zápchu pred mestom Gap nestretli osobne v servise, posielame veľký písomný potlesk.

Mladý košický pilot zvádzal do 12. rýchlostnej skúšky veľký súboj o sekundy s francúzskou nádejou motoršportu Stéphanom Lefebvreom.

Max Vatanen ide v šľapajách svojho otca a jazdenie má evidentne v krvi. Oproti konkurentom v triede R2 bol o jeden level vyššie a zvíťazil systémom štart - cieľ. foto - Tomáš Kelement

O Martinovom výkone svedčí strata len dve desatiny sekundy na Lefebvrea v päťdesiatkilometrovej skúške. V dvanástej prešiel okolo nás Koči na smerovkách zo zlomenou polosou.

Škoda, že v nedeľu nám fanúšikovské srdce zlomila správa o vypadnutí Matina Kočiho pre haváriu na ťažkej skúške Col de Turini.

Presne tam skončil Robert Kubica. Poliak dokázal vyhrávať rýchlostné skúšky, mal šťtastie pri výletoch mimo trať, ale za fotobunkou na Col de Turini predsa skončil s vylomenými kolesami a svoje druhé Monte Carlo nedošiel.

Policajti stáli tam, kde treba

Pred odchodom z hôr v okolí mesta Gap, nedá nespomenúť zaujímavú dopravnú skúsenosť, ktorú tu opakovane zažívame.

Kubica púta pozornosť na každej rely. Pár kilometrov nižšie pred týmto momentom vyletel z trate , poškodil blatník a dostal defekt. To už mal za sebou šťastný výlet v obrovskej rýchlosti v tej istej skúške. Riskantná jazda mu vychádzala až do Col de Turini. Tam havaroval za cieľovou fotobunkou tak, že auto nebolo v stave pokračovať ďalej. Kým išiel po trati, bola to pastva pre oči. foto - Tomáš Kelement

V priebehu vyše 3800 kilometrov sme nestretli na cestách policajné autá alebo hliadky. Teda také, ktoré by merali rýchlosť alebo vykonávali cestnú kontrolu.

Policajti boli len tam, kde bolo treba usmerňovať dopravu pre návaly fanúšikov.

Tretí deň Rallye Monte-Carlo sme sledovali tak, ako to zvykneme robiť doma, cez internet. Pondelkový návrat do práce nám neumožnil ísť na slávnu Col de Turini. Pre túto rýchlostnú skúšku sa sem budeme musieť vrátiť.

Práve teraz, keď míňame rafinériu pri Viedni, dávame našim spomienkam stav jedna a púšťame článok na auto.sme.sk.

Od stredy večera, sme prešli do tejto chvíle 3855 kilometrov a rozhodne stáli za tento zážitok.

Podrobné výsledky Rallye Monte-Carlo 2015 nájdete TU

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 749
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 043
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 906
 4. Marrákeš je červená perla Maroka 3 520
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 185
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 953
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 2 808
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 462
 9. Mecom ide na zelenú 1 954
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 597
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Čo robíme na mobiloch 5 hodín denne?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 27. - Heroické dobývanie Antarktídy - Dosiahnutie južného pólu (1910 - 1913) - časť 1/2
 3. Viktor Pamula: Čo nám dali čiastočné výsledky sčítania obyvateľstva
 4. Jozef Legény: Mestské lesy Revúca 2012-2021: Šklbanie sliepky čo znáša zlaté vajcia. Rok 2026 - predaj vopred určenému záujemcovi?
 5. Dušan Vršanský: Informačná spoločnosť 21. storočia - ako RTVS zarába peniaze
 6. Anton Kaiser: Vzácne archeologické objavy germánskej kultúry
 7. Anna Milanová: Parfém... 2021
 8. Otilia Horrocks: Cestičkami na cintoríne... v Košiciach
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 076
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 069
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 6 047
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 808
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 402
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 4 299
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 254
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 723
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Zatvoriť reklamu