O tom, čo spôsobuje ostatným účastníkov premávky auto so snehovou čiapkou na ceste, sme písali na auto.sme.sk už pred rokmi.
Podstatne skôr, než sa tým začali zaoberať policajti a prišlo do módy pokutovanie za neočistené vozidlo.
Niektorí vodiči si však zaslúžia pripomenúť, že okrem svojho dobrého výhľadu na cestu (niektorí nerobia ani to) netreba zhoršovať výhľad iným.
Ľad letí rýchlejšie
Čo je ešte horšie, ak odletí v rýchlosti zo strechy sneh s ľadom, môže poškodiť čelné sklo auta vzadu alebo v protismere.
Očistenie auta je aktuálne najmä teraz, keď jeden deň napadne mokrý sneh pri nulovej teplote a na druhý deň mrzne.
Sneh sa doslova prilepí o strechu a môžete s ním jazdiť aj rely a drží na aute. Po chvíli sa však strecha zahreje, ľad povolí a z teplého plechu odletí ako po masle.
Ani nám z testovacieho auta nešiel sneh dole pomocou metličky.
Pri "krájaní" snehu škrabkou sme si museli pomôcť ľahkým pobúchaním už po očistenej časti strechy. Vtedy sa ľad odtrhne od plechu.
S druhou časťou zasneženej strechy sme skúšali, kedy sa sneh z auta odlepí. Spočiatku nepomohlo ani prudké brzdenie a na moment odlepenia sme čakali pomerne dlho.
Video neodhaľuje nič zásadné, ide skôr o vizuálnu pripomienku toho, že sneh na streche auta nemusí byť iba ľahká biela perina.
Ak sa odlepí zo strechy na diaľnici, môže autu vzadu rozbiť svetlo alebo okno. Pri prudšom zabrzdení letí sneh na stierače a prednú kapotu.
V zákrute zasa môže trafiť protiidúce auto. Skalky odletujúce spod kolies ovplyvniť nevieme, ale ľad a sneh očistiť môžeme.