Ak ste sa na ceste dostali do prekérnej situácie, z vedľajšieho auta vyskočí šofér a príde za vami nervózne vyjednávať, nehypnotizujte ho, nereagujte na jeho gestá. Môže si to v hneve preložiť ako výzvu na boj a reagovať ešte agresívnejšie, hovorí dopravná psychologička JANA PREKOPOVÁ.
Dostali ste niekedy pokutu?
Nie. Iba napomenutie za lízanie zmrzliny bez zapnutého bezpečnostného pásu.
Čo vlastne robí dopravný psychológ?
Posudzuje psychickú spôsobilosť vodičov, teda ich schopnosť viesť motorové vozidlo bez zníženia, narušenia alebo obmedzenia minimálnej úrovne psychických schopností. Pravidelne pracuje s vodičmi, ktorým bol odobratý alebo zadržaný vodičský preukaz, pretože nafúkali.
Aký veľký problém je alkohol?
Veľký. Slovensko má dlhodobý problém s nadmerným pitím, čo spôsobuje veľa nehôd. Od roku 2009, keď vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, uvádzajú, že zadržali približne šesťtisíc vodičov, u ktorých bolo zistené viac ako promile alkoholu. Riziko nehody prudko stúpa už pri 0,6 promile a pri 1,2 promile dosahuje 90-percentnú pravdepodobnosť autonehody.
Čo takým vodičom hovoríte?
V našej krajine je nulová tolerancia, to znamená, že vodič nesmie počas vedenia vozidla požiť alkohol ani inú návykovú látku. V praxi to znamená, že tí, čo majú do jedného promile, skončia bez zadržania. Nad jedno promile vodiča zadržia a po „vytriezvení“ je postavený v rýchlom konaní pred sudcu. Potom ide k psychiatrovi a absolvuje povinné skupinové stretnutia s dvoma až dvanástimi vodičmi naraz.
Či niekto jazdí adrenalínovo, zavisí od štruktúry osobnosti. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Koľko je takých stretnutí?
Štyrikrát do mesiaca, jedno týždenne.