V zimnom období nie je neobvyklé, že cesty sú zľadovatené a klzké, ľahko teda môže dôjsť k nehode. Ak ste dostali na ceste šmyk a spôsobili škodu, ste vinníkom a poistné plnenie bude hradené z vášho povinného zmluvného poistenia.
Nezabudnite si s druhým účastníkom vymeniť kontakty, vyplniť Záznam o nehode a nadiktujte poškodenému aj číslo vašej poistnej zmluvy. Na konci si záznam spoločne prejdite a obaja ho podpíšte.
„V prípade, že nemáte k dispozícii uvedený formulár, vymeňte si s druhou stranou meno, priezvisko, bydlisko, typ motorového vozidla, evidenčné číslo, číslo poistnej zmluvy a názov poisťovne,“ vysvetlila Daniela Šulcová z Komunálnej poisťovne.

Pozor však na to, v akom stave je vaše vozidlo. Ak vám vznikla škoda, ale vaše auto nebolo prispôsobené stavu vozovky, poisťovňa vám môže krátiť poistné plnenie. To môže byť vtedy, ak ste nemali zimné pneumatiky, alebo ste nepoužili reťaze tam, kde boli vyžadované.
Nezabudnite nehodu nahlásiť
Tým však vaše povinnosti nekončia. Musíte nahlásiť škodovú udalosť svojej poisťovni najneskôr do 15 dní od jej vzniku.
V prípade, že išlo o škodovú udalosť a dohodli ste sa, políciu volať nemusíte. Sú ale prípady, kedy policajtov treba privolať. A to v prípade, že pri dopravnej nehode došlo ku škode na zdraví, vecná škoda presiahla sumu cca 4 000 eur či bolo poškodené verejnoprospešné zariadenie.
Políciu volajte aj vtedy ak účastníkom dopravnej nehody nie je zrejmý jej priebeh, alebo ak nedôjde k dohode medzi účastníkmi.
Dobre urobíte aj vtedy, ak si nehodu zdokumentujete a zoberiete si kontakty na svedkov. Pomôže to pri objasnení okolností nehody. „Urýchli sa tým aj priebeh obhliadky a samotnej likvidácie poistnej udalosti,“ povedala Šulcová.
Ak máte pochybnosti, volajte políciu
Ak je situácia opačná a vy ste poškodený, treba postupovať podobne. Spísať Záznam o nehode a následne sa uistiť, že vinník ho odovzdal svojej poisťovni. Zoberte si na vinníka kontakt, a v prípade, že máte pocit, že sa vinník snaží vyhovoriť, radšej zavolajte políciu.
„V prípade, že by vinník svojej poisťovni nenahlásil vznik poistnej udalosti, na základe policajnej správy a vášho Záznamu o nehode by vám poisťovňa plnenie vyplatila,“ ozrejmila Šulcová.
Povinné zmluvné poistenie kryje len škody, ktoré spôsobíte, môžete však mať aj havarijnú poistku. „Havarijné poistenie si obvykle vyžiada vašu spoluúčasť do určitej výšky podľa poistného krytia,“ hovorí technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák.
Dodal však, že zároveň kryje škody na aute spôsobenú stretom vozidla s druhým vozidlom, či iným predmetom, či škody na aute spôsobené pádom stromu alebo snehu zo strechy budovy,
Ako zvládnuť šmyk
A ako zvládnuť krízovú situáciu, keď sa vaše vozidlo dostane do šmyku? Rady poskytlo Centrum bezpečnej jazdy na Slovakia Ringu. Šmyk predných kolies rozpoznáte tak, že auto nie je ochotné zatočiť toľko, koľko si vyžaduje daná situácia (auto vynáša zo zákruty von).
Zvládnete ho tak, že uvoľníte plynový pedál a necháte volant natočený v pôvodnom uhle, auto postupne spomalí a zatáča (šmyk pominie).
Ak ide o šmyk zadných kolies, tak má auto tendenciu začať rotovať okolo zvislej osi – takzvané hodiny. V tomto prípade treba stlačiť spojkový pedál a spraviť „kontru“ - natočiť volant do smeru jazdy. Auto prestane rotovať, zrovnáva sa, vtedy vrátite kontru späť.
Spomínané návody sú zjednodušené a platia najmä pre vodičov, ktorí so zvládaním šmyku nemajú veľa skúseností.
Spôsob, ako zvládnuť krízovú situáciu, sa v reálnej situácii mení v závislosti od stavu vozovky (sucho, mokro, sneh), typu pohonu a množstva ďalších premenných.
Pravdou ostáva, že najlepší šmyk je ten, ktorý nedostanete a prispôsobením jazdy momentálnym podmienkam mu predídete.
V nasledujúcich videách staršieho dáta si môžete pozrieť rozdiel v správaní vozidiel s rôznym typom pohonu na snehu.