SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky

Jazdili sme s najlepším hybridom na svete: Porsche 918 Spyder

Hybridné Porsche dokáže na rovine teleportovať posádku o stovky metrov a v podstate vymazáva vzdialenosť medzi zákrutami.

(Zdroj: Porsche)

Keď vyskúšate dve tisícky áut a niekto príde s otázkou, ktoré auto bolo to najlepšie, začnete logicky váhať. V podstate jedno auto vylučuje to druhé a prídu i výčitky, či tomu alebo onému autu nekrivdíte.

Vyvolených áut je viac a sám neviem, či je to BMW M3, Lamborghini Aventador alebo Porsche 911. Teda nevedel som to povedať do prvého kontaktu s Porsche 918 Spyder.

Hoci nemám skúsenosť s konkurenčnými LaFerrari a McLarenom P1, považujem plug-in hybridné Porsche za viac než superšportové rýchle auto pre boháčov.

Každé nízke auto so stovkami koní a karosériou stíhačky má niečo do seba, lenže Porsche 918 zanecháva hlbšiu stopu.

Minimálne v tom, ako umne pretavuje elektrickú budúcnosť do prítomnosti a neobetuje nič z jazdného pôžitku. Zatiaľ je to tak, že aby bol hybrid dokonalý, musí stáť takmer milión eur.

Všetko robia v dielničke na poschodí

Na moje početné otázky pred naštartovaním Porsche 918 Spyder odpovedal inžinier od Porsche celkom jednoznačne: „Nebojte, postavili sme hyperšportové auto, ktoré sa ovláda ľahko ako Volkswagen Golf“.

Ťažko tomu uveriť po prehliadke výrobnej haly, ktorá odkryla útroby auta. Rešpekt vzbudzuje okrem ceny aj výkon 887 koní a krútiaci moment 1280 Nm. Áno, tie čísla sú správne a nejde o tlačovú chybu.

Ešte zaväzujúcejšie je samotné pozvanie a dôvera, pretože toto sa deje možno raz za život. Najskôr zvýsknete radosťou a potom prídu aj obavy. Z toho, či auto splní očakávanie, a aké to bude.

Prvé kroky viedli vo výrobnom závode Porsche cez nádvorie najstaršej časti fabriky v Stuttgarte k neveľkej budove.

Navonok nepripomínala klasickú montážnu halu a vnútorné schodisko už vôbec nie. Predstavte si, že vyšliapete dve poschodia a čakáte vchod do konferenčnej miestnosti. Namiesto nej je za dverami tichá manufaktúra s nízkym stropom.

Výroba pripomína ateliér

Len hotové Porsche 918 Spyder prezrádza, že sa tu zrejme vyrábajú autá. V jednej časti pracovníci ohýbajú a naťahujú kožu na rukoväte dverí, na inom mieste dvaja pracovníci vkladajú kabeláž do karbónového šasi auta a blízko nich technik v pokoji kompletuje osemvalcový motor.

Predstavte si veľký regál, v ktorom sú ventily, piesty a stovky súčiastok, ktoré napokon skončia v jednom motore.

Žiaden hluk, roboty ani výrobné linky. Tu neviete, či je čistejšia podlaha alebo okno auta. Učiteľky základnej školy by sem mohli chodievať na terapiu tichom.

Porsche 918 Spyder dokáže neuveriteľne efektívne premeniť palivo na jazdné pôžitky.
FOTO - PORSCHE

Ťažko sa však sústrediť na úchvatnú výrobu, keď na konci má byť jazda. Hoci vyzeralo skladanie auta fascinujúco a malo nebývalo ľudský rozmer, hlava bola úplne inde.

Zo sna ma vytrhol jeden pohľad na strednú časť auta. Stredný a zadný diel auta spája len šesť skrutiek, odhadujem so závitom M8 až M10.

Na otázku, či toto udrží v kope kokpit a zadnú časť s motorom a prevodovkou, prišla jednoznačne kladná odpoveď. Presne na toto sa vraj pýtal aj najvyšší šéf Porsche pri návšteve výroby.

Mestom jazdí pokojne ako Volkswagen Golf

Toto auto sa má ovládať tak ľahko ako Golf? Rezonovalo mi v hlave pri nastavovaní posedu za volantom.

Sedadlá sú doslovne pretekárske, pretože si na nich neviete nastaviť sklon operadla a posúvať ich možno len pozdĺžne. Pri nastavovaní sedadla cítite, akoby ste sa sedačkou šúchali po zemi, lebo zadok vodiča je v Porsche 918 Spyder nižšie ako os kolies.

Rozmiestnenie ostatných prvkov vôkol volantu zodpovedá zvykom Porsche a nie je vôbec problém rozpoznať štartovanie kľúčom vľavo od volantu.

Otočil som a nič. Z auta sa ozvalo len pár nevýrazných cvaknutí a ožili všetky elektronické prvky. Pri krátkej obhliadke mi však zastal pohľad na palubnom počítači.

Zadné mohutné krídlo tlačí auto k ceste. Na chrbte auta je priamo vidieť motor a krátke výfuky nad motorom ako na formulách. V noci z nich vidno šľahať oheň.

Nefascinovala jeho klasická Volkswagen štruktúra ale údaje. Testovacie auto malo za posledných 1170 kilometrov priemernú spotrebu 12,2 l/100 km. To nie je výsledok krátkej jazdy dole kopcom ale dlhodobejší priemer.

Tento údaj na služobnej vlajkovej lodi Porsche s výkonom 887 koní sľuboval veľa. Viac než papierový prísľub trojlitrovej spotreby. Čakali by ste takýto výsledok od auta, ktoré pokorí stovku za 2,6 sekundy a tristo má za necelých 21 sekúnd?

V aute počuť všetko

Porsche 918 Spyder opustilo brány továrne skutočne tak jednoducho, akoby to bol kompaktný Golf. A žiaden strach, o dianí pred sebou máte ešte lepší prehľad ako v Golfe, pretože vypuklé blatníky naznačujú presne, kde sú kolesá a šofér sa cíti byť medzi nimi.

Spyder prenáša do mozgu informáciu o pohybe na milimeter presne. Bez prikrášľovania možno povedať, že vodič má pocit, akoby bol súčasťou kolies.

V elektrickom režime počuť v aute všetko, dokonca aj šúchanie brzdových kotúčov s doštičkami. Cez karbónovú karosériu, ktorá má vlastne nulové krútenie, cítite všetko.

Neobťažuje to, iba informuje o tom, ako auto žije. Prirovnať to možno k lekárskemu fonendoskopu. Akurát tu je vodič priamo v srdci.

Ovládanie prekypuje jednoduchosťou a pri jazde stačí mať ruky na volante a ovládať všetko z neho. Multimediálny dotykový displej na stredovej konzole vôbec nepriťahuje.
FOTO - PORSCHE

Plne nabité Porsche už v elektrickom režime doslova strieľalo vpred. Spoločný výkon elektromotorov dosahuje 210 kW (286 k), čo je vlastne maximálny a konečný výkon mnohých športových áut dneška.

Pri výjazde na diaľnicu som stlačil plyn poriadne a Porsche so zvukom elektromobilu vyletelo na rýchlosť 130 kilometrov za hodinu. Veď toto auto je fascinujúce ako elektromobil a pri tom ešte stále neukázalo, čo v ňom je.

Elektromobil iba naznačuje skutočnú silu

Ovládačom na volante som aktivoval hybridný režim a Porsche bolo stále ticho. V elektrickom režime išlo po diaľnici 150 km/h a až po prekročení 163 km/h to prišlo.

Za chrbtom naskočil osemvalec a z krátkych výfukov, ktoré končia pár centimetrov vyššie nad krytom motora, sa ozval zvuk pretekárskeho monopostu.

Živý športový elektromobil zmizol niekde za oponou a na scéne ostalo plnokrvné športové auto. Osemvalec s objemom 4,5 litra a s výkonom 608 koní vydal zo seba nádherný rev.

Podľa údajov na displeji na seba prevzal úlohu nabíjača batérií. Tento hybrid ukázal, že nechá šoféra rozhodnúť, kedy chce nabíjať, kedy využiť nabitú elektriku, a kedy využívať benzínové kone.

Malý a odľahčený diel strechy možno odložiť do batožinového priestoru vpredu. Z Porsche 918 sa tak stane otvorený Spyder. Jeho príťažlivosť Porsche je však vo výkone na ceste.
FOTO - DAN MARTINEK

Osemvalcu stačí pár minút na diaľnici a na ohlásenú zápchu máte nabité batérie. Je dobré, že rozhodnutia necháva na šoféra, lebo v tej chvíli som chcel využiť všetku silu naraz. Stačilo pootočenie čarovným kolieskom na volante v smere hodinových ručičiek o jeden klik a rev sa ešte znásobil.

Rev osemvalca naháňa strach

V režime „Sport“ prišlo zrýchlenie, ktoré berie dych v skutočnom zmysle slova. Porsche 918 Spyder vyrazilo z aktuálnej stovky na 200 kilometrovú rýchlosť za 4,7 sekundy.

Jazda okolo 200 km/h v Porsche 918 Spyder je niečo ako aklimatizácia na výšku. Nesmiete ju podceniť, ale ženie vás ďalej.

Porsche v mene bezpečnosti veľmi jasne dáva najavo všetko, čo sa deje na ceste aj pri rýchlosti 285 kilometrov za hodinu.

Začnete váhať s plynom, pretože Porsche znervóznelo z asfaltu na tomto staršom úseku nemeckej diaľnice. S luxusnou limuzínou a pneumatickým pružením tu preletíte rovnakou rýchlosťou bez mihnutia oka.

V režime Race prestáva existovať vzdialenosť medzi zákrutami a Porsche teleportuje posádku. Dvestovku máte za 7,3 sekundy.

Porsche 918 Spyder vie, čo je to nerovný asfalt legendárneho okruhu Nurburgring a pozná, že musí varovať. Rovnako dá zelenú na rovnom úseku k prekročeniu tristokilometrovej rýchlosti.

Na deklarovaných 345 km/h nebol priestor, odvaha a asi ani povrch cesty. Toto diaľničné divadlo bolo treba predýchať na parkovisku.

Chodil som okolo Porsche 918 a neveriacky krútil hlavou nad tým, čo dokáže, a že niekto mi dal dôveru, kľúče a možnosť jazdiť. Táto automobilová ikona niečo znamená aj pre okolostojacich Nemcov a mňa v tej chvíli čakalo pokračovanie vo vyhradených serpentínach.

Prišiel čas na Race

Športový režim uvoľnil záprah dvoch elektromotorov a osemvalca naplno, ale stále držal ochrannú ruku nad autom.

V režime Race však padá všetka zodpovednosť na hlavu vodiča a emócie musia ostať bokom. Na začiatok som zvolil štartovací program z miesta, teda stlačenie brzdy ľavou nohou a do toho plný plyn.

Vtedy v stojacom aute zareval osemvalec z plného hrdla a držal si štyritisíc otáčok. Po uvoľnení brzdy mi natiahlo líca k opierke hlavy, Porsche sa vzoprelo „na zadné“ a vystrelilo vpred.

Otáčkomer vyletel na 9000 otáčok a skôr, než by bolo treba radiť trojku, na tachometri bola stovka. Keď som pri 116 km/h zaradil trojku a stupeň stihol zapadnúť, na displeji bolo 127 km/h.

Ten minimálny čas pár milisekúnd, kým prevodovka zmení stupeň, využíva predný elektromotor na kontinuálny ťah.

Na nemeckej diaľnici dokáže ísť až 345 km/h len teoreticky. V skutočnosti na to nie je premávka ani povrch.
FOTO - PORSCHE

Porsche 918 Spyder je ako okruhová zakrytá formula, ktorá dokáže jazdiť aj na bežných serpentínach. Neskutočne dokáže vodičovi sprostredkovať úroveň priľnavosti k asfaltu.

V nájazde do ostrej serpentíny môže byť trocha nedotáčavé, a to iba preto, že ťažko po brutálnom priblížení k zákrute odhadnúť mieru brzdenia.

Maže vzdialenosť medzi zákrutami

Zo zákruty vystreľuje s neutrálnou presnosťou a vôbec nenaháňa strach unikajúcim zadkom. Porsche 918 Spyder dokazuje, že v modernej spoločnosti sú predsudky absolútne neprípustné.

Toto auto vôbec nemá permanentný a tak preferovaný pohon všetkých kolies. Pohon prednej a zadnej nápravy nemá mechanickú väzbu.

Porsche so sebou nosí ťažké batérie, je to hybrid, a predsa je to jedno z najrýchlejších áut vôbec. Výrobca urobil významný krok k zavedeniu nových technológií do praxe a bez kompromisov.

Porsche 918 Spyder bolo to najjednoduchšie ovládateľné najzložitejšie auto, aké som kedy šoféroval. Unikátne spojenie hybridu a športového auta bude asi nadlho v mojej stupnici neprekonané.

Je to najlepšie auto na svete. Vôbec neprekáža, že nedovoľuje vodičovi nastavovať sklon operadla, a že palubný dotykový systém je pomalší ako praveké dotykové telefóny. Ak budete poctivo nabíjať a využívať elektriku, možno dokážete na prvých sto kilometrov dosiahnuť kombinovanú spotrebu 3,1/100 km.

Pre nás je dlhodobá spotreba 12,1 l/100 km v takomto aute akoby z ríše snov. Občas sa musím poštípať na líci, či toto nebol iba sen.

Porsche 918 Spyder – základné parametre

Spaľovací motor

vysokootáčkový osemvalec s výfukmi nahor

Objem spaľovacieho motora

4593 cm3

Výkon

447 kW (608k) pri 8700 otáčkach za minútu

Krútiaci moment spaľovacieho motora

500 Nm pri 6500 otáčkach za minútu

Výkon sústavy elektromotorov

210 kW (286k)

Výkon elektromotora vpredu

95 kW (129)

Krútiaci moment elektromotora vpredu

210 Nm

Výkon elektromotora vzadu

115 kW (156k)

Krútiaci moment elektromotora vzadu

375 Nm

Batérie

6,8 kWh, Lithium-ion, chladené kvapalinou

Spoločný výkon hybridnej sústavy

652 kW (887 k) pri 8500 otáčkach

Krútiaci moment sústavy v maxime

1280 Nm

Krútiaci moment 800 Nm v rozsahu

800 – 5000 otáčok za minútu

Zrýchlenie z 0-100 km/h

2,6(s)

Zrýchlenie z 0-200 km/h

7,3(s)

Zrýchlenie z 0-300 km/h

20,9(s)

Zrýchlenie z 100-200 km/h

4,7(s)

Zrýchlenie z 0-100 km/h (elektrický režim)

6,1 (s)

Maximálna rýchlosť

345 km/h

Pohotovostná hmotnosť

1675 kg bez vodiča

Žiadne roboty ani automatizované linky. Každé jedno Porsche 918 Spyder vyrábajú v manufaktúre ručne. Karbónové šasi auta má v sebe 980 000 kilometrov ultratenkého uhlíkového vlákna.
FOTO - PORSCHE
Kompozitné brzdy sme počas testovacích jázd nevedeli uvariť. Pochopiteľne Porsche použilo na náboji „plávajúce“ kotúče.
Stredová konzola s dotykovým displejom a minimom tlačidiel zapadla do konceptu auta. Odozva na dotyky je pomalá a celkovo systém pôsobí ako spomalený a zbytočne zložitý film. Ovládanie na volante je už iná káva.
Tento malý aerodynamický doplnok slúži ako deflektor na zníženie turbulencií v karosérii v interiéri pri otvorenej streche.
Sedadlá obopnú telo a najnižší bod majú pod úrovňou osí kolies. Nehľadiac na cenu auta operadlo ostalo nenastaviteľné. Napokon za chrbtom nie je veľa miesta, lebo dopredu sa tlačí osemvalec.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 2. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 5. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 6. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 7. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 8. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 9. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 10. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 1. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 2. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 3. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 4. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 5. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 6. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 7. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 8. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 9. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 10. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 1. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 290
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 680
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 881
 4. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 942
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 941
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 8 844
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 119
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 312
 9. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 339
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 154
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ekonóm Martin Kahanec

Deficitné financovanie by bolo nezodpovedným hazardom.

11 h
Testovanie na koronavírus.

Pandémia si vyžiadala 12 051 obetí.

4 h

Neprehliadnite tiež

Audi Q5 40 TDI

Použitá koncepcia z neho robí tú správnu prémiu.

8. máj
Na trhové pozície Tesly útočí konkurencia.

Automobilky investujú miliardy.

7. máj
Generálny riaditeľ trnavskej automobilky Stellantis Martin Dzama odovzdáva kľúče od milióntej C3 slovenskej majiteľke.

Výrobu modelu prvýkrát spustili v novembri 2016.

7. máj
Renault Arkana

Má dlhší rázvor kolies než Octavia a veľký 513-litrový kufor.

6. máj