Náš čitateľ sa obáva možnosti, že by ho mohli zastaviť falošní policajti s úmyslom ho okradnúť.
Marcel: “Môže policajná kontrola zastaviť vozidlá na neosvetlenom úseku cesty a je vodič povinný tam zastaviť? Myslím napríklad mimo obce bez osvetlenia.“
Čo na zastavovanie vozidiel policajtmi hovorí zákon? Policajt dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom, alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu.
Pokiaľ by vás policajt zastavoval z idúceho služobného auta, môže dávať znamenie kývaním ruky hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP. Pokyn na zastavenie vozidla možno zdôrazniť výstražným svetlom alebo aj zvláštnym zvukovým znamením.
Ak si nie ste istí, radšej zastavte
„V prípade, že na základe týchto pokynov vodič stále nevie, či sa pokyny policajta týkajú jeho, je vždy lepšie zastaviť a následne preveriť situáciu priamo s policajtom,“ vysvetlila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Ak by účastník cestnej premávky neuposlúchol pokyn policajta, tak mu hrozí pokuta v blokovom konaní do 150 eur, v správnom konaní od 60 do 300 eur a prípadne zákaz činnosti do 2 rokov.
Vráťme sa však k hliadke, ktorá zastavuje vozidlo na ceste. Podľa Baloghovej policajt pri zastavovaní prihliada na stav cesty, poveternostné podmienky a situáciu v premávke. „Zároveň pritom dbá na bezpečnosť ako vlastnú, tak aj ostatných účastníkov cestnej premávky,“ povedala.
Miesto na zastavovanie vozidiel určí veliteľ hliadky, a to tak, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky (a ak je vozidlo polície vybavené záznamovým systémom tak aby bolo možné jeho využitie).
Mimo obce zastavujú výnimočne
A čo v noci? „V nočnej dobe veliteľ hliadky zvolí vždy také miesto na zastavovanie vozidla a vykonanie kontroly, ktoré je osvetlené alebo sa nachádza v zastavanej obci,“ vysvetlila Baloghová. Zastavené a kontrolované vozidlo však nemôže tvoriť prekážku v cestnej premávke.
Čiže odpoveďou na Marcelovu otázku je to, že mimo obce na neosvetlenom úseku polícia nezastavuje.
Aj tu však existuje výnimka. Ak ide o zastavenie vozidla, ktorého vodič svojou jazdou bezprostredne ohrozuje premávku, tak sa na vyššie uvedené skutočnosti neprihliada. „Ale aj v prípadoch podozrenia, že po vozidle, v ňom prepravovaných osobách alebo veciach je vyhlásené pátranie,“ vymenovala Baloghová.
Rovnaké je to aj v prípade podozrenia z jazdy pod vplyvom alkoholu či iných návykových látok (patria sem aj lieky, ktoré by mohli ovplyvniť šoféra). „Takýto postup sa zvolí aj vtedy, ak je to nevyhnutné k prekazeniu páchania trestného činu a k odhaleniu či zaisteniu jeho páchateľa,“ uzavrela hovorkyňa.
Zastavovať môžu aj v civile
Zastaviť vás môže aj policajt v civile. Má na to oprávnenie zo zákona o Policajnom zbore. Následne je však povinný preukázať sa príslušnosťou k Policajnému zboru, a to ústnym vyhlásením „polícia“, služobným preukazom, prípadne odznakom kriminálnej či finančnej polície.
Ako nám povedala hovorkyňa, polícia takéto zákroky vykonáva len vo výnimočných prípadoch, napríklad pri pátraní po nebezpečných páchateľoch a zbraniach.