Automobilka Renault bola založená v roku 1899 Louisom Renaultom a jeho bratmi Marcelom a Fernandom.
Louis bol konštruktér a už pred založením automobilky postavil niekoľko vozidiel. Rok pred vznikom automobilky prišiel s prevodovkou s priamym záberom.
V roku 1902 podal patent na systém prepĺňania motora. Odstredivý kompresor ovládaný priamo motorom tlačil plyny do valcov – preplňoval ich.
Toto riešenie zvyšovalo tlak vo valci, čím došlo k silnejšej explózii a motor dodal viac výkonu. V tomto prípade nemôžeme hovoriť o turbe, pretože na pohon zariadenia neslúžila energia výfukových plynov.
Pre úplnosť treba dodať, že patent z roku 1902 nebol ani prvým kompresorom. Prvý funkčný kompresor bol totiž vyrobený už v roku 1878 Dugaldom Clerkom.
Dlhé čakanie na Turbo
Reanult testoval nový systém najskôr v lietadlách. Do cestných vozidiel začal montovať systémy pre prepĺňanie motorov až na konci 60. rokov.
Prvý turbom prepĺňaný motor predstavil na Rally Cévennes v roku 1972. Jeho pretekárske vozidlo malo extrémnu až trojsekundovú odozvu plynového pedála a bolo len ťažko ovládateľné.
Napriek tomu obsadilo na podujatí prvé miesto.
Písal sa rok 1978, keď Renault Alpine s turbomotorom vyhral vytrvalostné preteky Le Mans s priemernou rýchlosťou 201 km/h a s maximálnou rýchlosťou 370 km/h.
V F1 bol Renault priekopníkom
Úspechy a potenciál turba presvedčili automobilku na nasadenie tejto technológie aj do Formuly 1. Debut Renaultu a turbom prepĺňaného šesťvalca 1,5 l nastal v sezóne 1977.
Jean-Pierre Jabouille tak na monoposte Renault F1 Turbo RS 01 odštartoval éru turba v F1. Kvôli počiatočným neúspechom a dymu, ktorý sa šíril po poruche turba, si monopost získal prezývku žltý čajník.
Renault ukončil svoje prvé pôsobenie v F1 v roku 1986, získať titul sa mu nakoniec nepodarilo.
Nasadenie turba Renaultom do pretekov sa ukázalo ako správna cesta. Medzitým ho začala využívať aj konkurencia. Výkony monopostov dosahovali obrovskú úroveň, ktorým sa nedokáže rovnať ani dnešná, predpismi obmedzená formula 1.
Prvú éru turba v F1 zavŕšil v roku 1988 ziskom titulu legendárny Ayrton Senna na rovnako legendárnom monoposte McLaren Honda MP4/4. Od nasledujúcej sezóny bolo turbo v F1 na 25 rokov zakázané.
Novú éru poznačilo zmenšovanie objemu motora
Do sériového modelu sa dostalo turbo v prípade francúzskej značky po prvýkrát v roku 1980. Bol to Renault 5 Turbo, ktorého pretekárska verzia vyhrala v ďalšom roku Rally Monte Carlo aj francúzske majstrovstvá v rally.
V súčasnosti, od sezóny 2014, sa do formuly 1 znovu dostalo turbo a nechýba pritom ani Renault.
Rovnako, ako vo svete sériových áut, aj v F1 je doba poznačená downsizingom – zmenšovaním objemu motorov pri zachovaní čo najvyššieho výkonu a súčasnom znížení spotreby.