Európska asociácia výrobcov vozidiel ACEA, ktorej členmi sú automobilky BMW, Volkswagen, či Fiat Chrysler, sa podľa portálu autoexpress.co.uk snaží o posunutie zavedenia nového systému testovania spotreby áut na rok 2020.
Európska komisia plánuje zaviesť nový testovací cyklus WLTP v roku 2017 a nahradiť tak súčasný - výrazne sa od reality odkláňajúci cyklus NEDC.
Automobilky zneužívajú nedokonalosť súčasného systému
Rozdiel v priemernej spotrebe medzi reálnymi údajmi a číslami uvádzanými automobilkami dnes činí až 38 percent.
V roku 2008 pri predstavení emisných pravidiel to bolo 15%. Nový testovací cyklus WLTP má okrem iného zaplátať medzery, ktoré automobilky pri súčasnom cykle zneužívali.
Medzi ne patrí prednabitie batérií najmä v prípade plug-in hybridov, nereálne odľahčovanie vozidiel a zlepšovanie ich aerodynamiky prelepovaním otvorov karosérie.
Za všetkým je snaha o splnenie tvrdých emisných limitov CO2. Do roku 2021 má klesnúť priemerná hodnota emisií všetkých predaných vozidiel pod hranicu 95 g/km CO2.
Za prekročenie limitu je pokuta
(opravená pôvodná informácia o pokute) V prípade, že priemer emisií všetkých predaných vozidiel výrobcu prekročí spomínanú hranicu, zaplatí výrobca pokutu 95 eur za každé vozidlo a každý miligram navyše.
Auto, ktorému podľa súčasného cyklu namerajú emisie CO2 95g/km, vyprodukuje podľa údajov získaných z cyklu WLTP až 110 g/km.
Tento rozdiel je spôsobený len zmenou samotného cyklu, ktorý lepšie simuluje reálnu premávku. Ak sa skutočne zakáže aj prednabitie batérií, či nereálne odľahčovanie vozidiel, tak rovnakému vozidlu namerajú emisie CO2 na úrovni 120g/km.
Spolu s rastúcou nervozitou automobiliek, tak rastie aj tlak na zmäkčenie plánu ohľadne emisií pre rok 2021.