Kým sme namerané údaje a poznatky z testu pretavili do reportáže, zmizol sneh a aj akciová verzia 1,5 EcoBoost Titanium X z cenníka modernizovaného modelu Focus.
Nový motor s objemom zníženým z 1,6 na 1,5 litra však kraľuje ponuke naďalej. Rovnako ešte stále si mnohí dávajú otázku, či dať prednosť tomuto modernizovanému motoru s výkonom 110 kW alebo kúpiť litrový EcoBoost (92 kW).
Po teste vieme, že motoru 1,5 EcoBoost zníženie objemu neublížilo, a že je v skutočnosti rýchlejší než naznačujú pocity. Tiež sme ocenili nový a prehľadnejší interiér s menším množstvom tlačidiel.
Na používateľa lepšie pôsobí nový dotykový displej. Jednoducho Ford zareagoval na kritiku a v polčase tretej generácie vylepšil informačno technologické pole na palube. Najmä vizuálne stvárnenie a jednoduchosť ovládania napredovali.
Ticho maskuje dynamikuPrvou prednosťou benzínového motora 1,5 EcoBoost je tichá jazda, ktorú zdedil po verzii 1,6 EcoBoost. Motor ostáva utlmený aj vo vyšších otáčkach a dokonca zanecháva pocit veľmi vláčneho zrýchlenia.
Dokonca si poviete, že litrový EcoBoost (125k) je živší ako táto drahšia a výkonnejšia verzia. Údaje z telemetrie o zrýchlení zo 70 na 100 km/h v našej archívnej tabuľke však celkom vynikajú.
Ford Focus 1,5 EcoBoost je dokonca o niečo rýchlejší ako rovnako výkonný dvojlitrový diesel (150 k, 340 Nm) v konkurenčnom kompaktnom aute.
Nový benzínový motor zaujme dynamikou pri predbiehaní.
Podľa našich meraní Focus „pružnosťou“ motora dorovnáva šesťvalcové motory v ťažších autách strednej triedy. Spotreba počas testu veľmi kolísala a citeľne reagovala na prácu turbodúchadla.
V nízkych otáčkach a bez pričinenia turbodúchadla dokáže spotreba zliezť na 5,5 litra. V diaľničnom tempe pri 130 km/h a 2750 otáčkach už rastie plniaci tlak turba a spotreba stúpa na 7,5 litra.
Motor mal len 3000 kilometrov a zimné plášte. To mohlo spôsobiť, že nebol na diaľnici tak úsporný ako predchodca. Vlastne spotreba v prípade tohto testu bol jediný parameter, v ktorom novinka nekráča v šľapajách 1,6 EcoBoost.
Z volantu viete ovládať všetky zásadné veci s výstupom na malom displeji uprostred prístrojov.
Ford Focus 1,5 EcoBoost v teste potvrdil, že najlepšie autá na kúpu sú tie, ktoré prejdu modernizáciou, teda dnes populárnym faceliftom v polčase svojej existencie.
Ford dokonca k vylepšeniu praktických detailov pridal novú masku v štýle Aston Martin, aby tí, čo si nekúpili tretiu generáciu hneď na začiatku, neprišli skrátka a majú akože nový model.
Z praktického hľadiska života motoristu je podstatnejšia záruka rozšírená na päť rokov alebo 120.000 kilometrov. Test Fordu Focus tiež upozornil na zlé vlastnosti zimných pneumatík v teple.
Informačný displej palubného systému a navigácie sa zmenil k lepšiemu.
Hoci bol na kopcoch sneh, v údolí stúpla teplota na 13 stupňov a brzdá dráha sa vďaka zimným plášťom výrazne predĺžila. Zimné pneumatiky v teple negatívne ovplyvnili zrýchlenie z pokoja na 100 kilometrovú rýchlosť a zrejme aj spotrebu paliva v diaľničnom tempe.
Vo výbere motora pre Ford Focus máme tiež jasno. Na základe skúseností by sme jednoznačne siahli po benzínových motoroch a napriek tomu, že pocitovo sa to tak nezdá, nový 1,5 EcoBoost je výrazne dynmickejší ako 1,0 EcoBoost.
Ovládanie klimatizácie nám príde z pozície vodiča ako nepraktické.
Priplatiť sa oplatí však len vtedy, ak potrebujete naozaj veľa jazdiť a občasne si chcete jazdu aj vyslovenie užívať. Vtedy stojí drahší motor za hriech. Inak radšej ušetrite prostriedky a kúpte slabšie benzínové turbo.
Z testovacieho zápisníka
Značka a model
Ford Focus
Verzia
1.5 EcoBoost (110k) Titanium X
Cena modelu od/verzia od/testovací model (eur)
12.590/18.980/20.880
Motor
(benzínový štvorvalec; prepĺňanie turbodúchadlom Continental s nízkou zotrvačnosťou; 1499 (cm3);motor s kompresným pomerom 10:1 využíva nezávislé časovanie vačkových hriadeľov; rozvod poháňa remeň v olejovom kúpeli; hlava aj blok motora sú z hliníkovej zliatiny;
Výkon - kW(k) / pri otáčkach (ot./min)
110(150)/6000
Krút. moment - (Nm) / pri otáčkach (ot./min)
240/1600-4000
Typ prevodovky/počet stupňov
manuálna/ 6
Zrýchlenie z 0-100 km/h - výrobca/test (s)
8,9 / 9,57
Brzdná dráha 100 km/h - 0 (m)
45,15
Pružnosť 70 – 100 km/h (s)
3,59 na 3. stupni
Pružnosť 70 – 100 km/h (s)
4,89 na 4. stupni
Otáčky pri rýchlosti 90 km/h (ot./min.)
1950 na 6. stupni
Otáčky pri rýchlosti 130 km/h (ot./min.)
2750 na 6. stupni
Skutočná rýchlosť pri 50/90/130 (km/h)
45/84/124
Stav tachometra (km)
3082
Spotreba - výrobca/test (l/100km)
5,5/6,9
Objem palivovej nádrže (l)
55
Typ a rozmer pneumatík
GoodYear UG 8 215/50/ R17
Pohotovostná hmotnosť/úžitková (kg)
1380/520
Objem batožinového priestoru (l)
316 – 363 (bez rezervy) - 1062
Rázvor náprav; dĺžka, šírka; výška (mm)
2648/4328/1823/1484
Motor
výborné odhlučnenie; lahodný nástup do otáčok; spotreba veľmi citlivá na plniaci tlak turbodúchadla; na relatívne surovom motore sme dosahovali veľký rozptyl spotreby od 5,6 do 7,9 l/100 km; pri kultivovanom prejave motora sa pocitovo nezdá, že dosahuje takú dynamiku ako ukazuje telemetria
Prevodovka
dobre navrhnuté dlhšie prevody aj do mesta; klasická kulisa Ford so stredne dlhými dráhami páky; do mesta a pre komfort však stojí za úvahu automat
Podvozok
podvozok dosahuje dnes bežné parametre a očakávaný komfort; už nie je tak šoférsky orientovaný ako u predchádzajúcej generácie, ktorá bola v triede výnimočná
Interiér
kokpit je prehľadnejší ako pred modernizáciou, zrozumiteľnejšie ovládanie, auto pôsobí útulnejšie
Posed vodiča a výhľad
pri veľmi šikmom čelnom skle dobrý výhľad, príjemný posed šoféra, dobrá poloha volantu
Ovládanie palubného systému/navigácie
ovládač klimatizácie má tvarovo neodlíšené tlačidlá, sú pomerne nízko a ťažšie sa v nich orientuje najmä pri kontrastných svetelných podmienkach; oceňujeme vypínanie displeja priamo na stredovej konzole; dotykový displej má stredne rýchlu odozvu; prehľadné ovládanie palubného systému na volante; tempomat sa nám teraz ovládal horšie; celkovo v ovládaní krok vpred
Jazyk auta/navigácie
CZ/ENG
Grafika displejov a zobrazovanie
displeje prehľadnejšie než predtým a grafika zrozumiteľnejšia, primeraná dnešku
Predné svetlá technika a účinok
halogénové svetlá H7 majú priemerný účinok, celkom pekné denné LED svetlá
Odomykanie/vstup do auta
Ford kombinuje štartovanie vozidla tlačidlom s klasickým diaľkovým ovládačom centrálneho uzamykania
Pohodlie nastupovania dopredu a dozadu
nastupovanie dozadu je na kompaktnú triedu na slušnej úrovni; vpredu má prístrojovka pomerne vypuklú časť v mieste otvorenia dverí, čo môže prekážať kolenám
Nastavovanie sedadiel vpredu a vzadu
v testovanej verzii titaniumX si môže vodič aj spolujazdec nastavovať sedadlá výškovo, na oboch predných sedadlách nastaviteľná bedrová opierka
Sklápanie operadiel v druhom rade
zadné operadlá možno sklápať len z kabíny, pri opätovnom vyklopení treba jednou rukou odtiahnuť bezpečnostný pás pred privretím do zámku sedadla
Využiteľnosť kufra a praktické detaily
testovaná verzia nemala kovové oká, len jednu gumičku a vytvarované plastové háčiky na tašky, ak potrebujete vybrať alebo vrátiť plato, pripravte sa na horšiu manipuláciu;
Rezervné koleso - prístup
dojazdové rezervné koleso s dorým prístupom
Čistota obsluhy vozidla (ostrekovač, nastupovanie, tankovanie)
praktické bezuzáverové hrdlo nádrže; nízke a široké prahy; predná kapota bez plynovej vzpery, dobre prístupné hrdlo ostrekovača ; intuitívne otváranie kapoty; otázne je, či lankový mechanizmus odistenia kapoty nemôže v zime zamrznúť
Vnútorné rozmery batožinového priestoru (metodika auto.sme.sk)
nakladacia hrana von (mm)
715
nakladacia hrana dnu (mm)
105,5
šírka kufra min./maximálna (mm)
1030/1140
výška kufra po roletu (mm)
475
nakladací otvor výška/šírka(mm)
790/755/910
dĺžka kufra min./max (mm)
800/1590
Rozmery priestoru na sedenie
šírka v ramenách vpredu (mm)
1420
šírka lakte vpredu (mm)
1470
výška na hlavu šofér max. (mm)
1020
dĺžka sedáku šofér (mm)
510
šírka v ramenách vzadu (mm)
1310
šírka v lakťoch vzadu(mm)
1420
výška krajné sedadlá (mm)
925
výška stredné sedadlo (mm)
910
dĺžka sedáku kraj/stred (mm)
440/470