SME
Nedeľa, 11. jún, 2023 | Meniny má Dobroslava
reklama

PRVÁ JAZDA: Ford prestaval rodinný S-MAX na vlajkovú loď

Ford nemenil pôvodnú koncepciu auta a pridal pohon všetkých kolies. Po prvej jazde vám poradíme, ktorý motor si objednať a aký radšej vynechať.

Ford S-MAX už nemá dve okrúhle svetielka vedľa masky chladiča. Základné črty karosérie ostali a inšpirovali aj konkurenčný Renault Espace.Ford S-MAX už nemá dve okrúhle svetielka vedľa masky chladiča. Základné črty karosérie ostali a inšpirovali aj konkurenčný Renault Espace. (Zdroj: Rastislav Chvála)

Druhé prvé jazdy, teda druhé kolo zahraničných zoznamovacích jázd s úplne novým Fordom S-MAX splnilo dve základné kritériá.

Jednak sa oplatilo vycestovať, pretože auto príde na náš trh až začiatkom jesene a v druhom rade sme na pomery dnešných prezentácií veľa jazdili.

Vďaka dobrým testovacím trasám máme prvé dojmy a skúsenosti namiesto študovania a kopírovania katalógových informácií.

Nový S-MAX už nemá dve okrúhle svetielka vedľa hlavných svetiel a nová maska kopíruje dnešný výraz Fordu. Autu však ostal podobný profil karosérie a strih „športového“ vanu prvej generácie.

V praxi to prináša výhodu slušnej aerodynamiky na diaľnici a S-MAX zbližuje auto strednej triedy s rodinnými vanmi. Napokon toto riešenie karosérie inšpirovalo aj Renault pri tvorbe nového modelu Espace.

Dizajnéri Fordu „vyčistili“ karosériu od tvarových doplnkov a výstupkov, ktoré mal predchodca. Nad úplne novými hranatými svetlami sme si všimli zvislé aerodynamické lišty po oboch hranách zadného okna. smax_zadok_r5848_res.jpg

Zadok vyzerá krajšie a vlastne len vylepšuje tvary predchodcu.

Siluete ostala

Nový S-MAX vyzerá najlepšie zozadu a zboku. Vpredu mu chýba presne tá svojráznosť, ktorú mala prvá generácia. S novou „globálnou“ maskou chladiča vyzerá ako každý iný Ford a ani si nevšimnete, že predné svetlá S-MAXU majú svoj osobitný dizajn.

Ford ponúka LED techniku okrem pozičných a zadných svetiel aj v najvyššej verzii hlavných svetiel. Nové stretávacie aj diaľkové LED svetlá dokážu tvarovať lúč vyžarovaného svetla podľa prostredia a automaticky tlmiť diaľkové svetlá.s_max_hrana_res_r8651_res.jpg

Teraz sa musíte za predmetmi do kufra viac načiahnuť.

To sme počas dňa nevyskúšali, ale dostatočnú zábavu ponúklo elektrické sklápanie operadiel v druhom a treťom rade.

Tlačidlami v batožinovom priestore môžete odistiť jednotlivé operadlá, ktoré silou pružiny a čiastočne vlastnou váhou padnú dole.

V priebehu pár sekúnd je z Fordu S-MAX dvojmiestne auto s rovnou úložnou plochou a objemom voľného priestoru na úrovni dvoch kubických metrov.

Pri sedemmiestnom usporiadaní ostáva za tretím radom sedadiel kufor takmer na úrovni Fabie. Operadlá musíte zdvíhať už manuálne.

Elektrické sklápanie operadiel nám prišlo ako celkom praktické, pritom S-MAX si zachoval pohodlné nastupovanie aj do tretieho radu núdzových sedadiel.

Dostal rezervné koleso

Zadné operadlá nám prídu oproti predchodcovi o niečo kratšie. Pozitívne, je že pribudlo núdzové rezervné koleso, ktoré v minulosti S-MAX nemal.

Zrejme preto je nad zadnou nakladacou hranou malý schodík a nárazník vyčnieva viac von. Tieto ústupky však za rezervu v rodinnom aute stoja.

Najmä ak sa pri plne naloženom aute dostanete k rezerve bez vykladania vecí z kufra. O rezervné koleso zrejme príde len verzia 4x4, ktorú Ford ponúkne asi s najžiadanejšími motormi 2,0 TDCi (160k a 180k).

Pohon všetkých kolies, presnejšie medzinápravová spojka aj riadiaca elektronika pochádza z modelu Kuga.s_max_navi_res_r5462_res.jpg

Navigácia má množstvo doplnkových funkcií, pekné zobrazenie ale často sa po naštartovaní auta „hľadá“ na mape.

Podľa slov konštruktérov pohon všetkých kolies pri ustálenej jazde a štandardných trakčných podmienkach prenáša celý výkon na predné kolesá.

Ak nebude S-MAX na snehu alebo v blate, s trakciou prednej nápravy nemá problém ani v najvýkonnejšej verzii 2,0 EcoBoost s výkonom 240 koní, ktorú sme skúšali.

Silný benzínový motor stráca kone v automatickej šesťstupňovej prevodovke klasickej konštrukcie a šofér sľubovaných 240 koní necíti.

Táto verzia nebude pre našinca vhodná, pretože má poriadne vysokú spotrebu a výhodu tichého benzínového motora cítite len pri ustálenej rýchlosti okolo 180 km/h.

Diesel má zlatý stred

U nás bude zaujímavý naftový motor 2,0 TDCi, ktorý prichádza v niekoľkých alternatívach s výkonom od 120 do 210 koní. K dieselu automobilka dodáva novú automatickú prevodovku PowerShift.

Vzhľadom na pohotovostnú hmotnosť a možnosti vybavenia budú najlákavejšie dve naftové verzie 2,0 TDCi s výkonom 150 a 180 koní.

Obe totiž možno kombinovať s automatom PowerShift a na výber je pohon prednej alebo oboch náprav. Základný benzínový motor 1,5 EcoBoost (160k) vyrábajú iba v kombinácii s manuálnou prevodovkou.s_max_sony_res_r4510_res.jpg

Výborný detail pogumovaného ovládača hlasitosti.

V okolí Frankfurtu sme podvozok spoznávali na kľukatých vidieckych cestách a prehustená diaľničná sieť umožnila testovať asistenčné a komunikačné systémy.

Napokon Frankfurt a jeho infraštruktúra je už niekoľko desiatok rokov predmetom testovania navigácií, systémov autonómneho jazdenia a komunikácie medzi vozidlami.

Radosť v zákrutách mu ostala

V serpentínach je S-MAX tradične príkladný a doslova excelentne krája stopu.

Automobilka dáva do ponuky aj adaptívne tlmiče s nastaviteľnou charakteristikou, ale podľa našej skúsenosti je štandardný podvozok ešte komfortný aj na 19 palcových kolesách.

Precíznemu riadeniu a nájazdu do ostrých zákrut by sme privítali len jeden predný stĺpik. Ford ponechal riešenie s rozdvojeným stĺpikom a zhoršeným výhľadom do strán.smax_dvere_res_r2668_res.jpg

Zmysel pre praktický detail vidieť na spodnom okraji dverí.

Palubná doska pôsobí menej ozrutne, má ešte lepšie materiály a najmä prístrojový panel najvyššej výbavy s navigáciou je konečne prehľadný.

Ak sme na predchodcovi kritizovali „budíky“ v kombinácii s displejom, teraz to vyšlo ako má. Aj vypínač systému udržania v jazdných pruhoch na ľavej páčke je veľmi praktický.

Stredová konzola so zredukovaným počtom tlačidiel je prehľadnejšia a ponúka aj praktické detaily v podobe pogumovaného ovládača hlasitosti autorádia.

Reaguje aj na hlad šoféra

Druhá generácia palubného a komunikačného systému Sync2 ponúka príkladné ovládanie a množstvo funkcií. Napríklad rozoznávanie hlasových pokynov funguje precízne.

Stačí povedať anglicky „som hladný“ a navigácia ponúkne reštaurácie v najbližšom okolí. Ak si niektorú vyberiete, hneď k nej pridá presnú polohu, zameranie kuchyne a možnosť zavolať na telefóne číslo.

Na druhej strane pri takto fungujúcej nadstavbe, rýchlom čítaní dopravných značiek a precíznom udržiavaní auta v jazdných pruhoch nechápeme pomalé reakcie navigácie.smax_kokpit_res_r9296_res.jpg

Rozdvojený predný stĺpik ešte prekáža, ale prístrojová doska prešla vylepšením.

Automobilka musí jednoznačne vylepšiť nábeh systému po zadaní adresy, pretože navigácia sa občas túla šípkou po mape a trvá jej dlho kým sa opäť „chytí“.

Tiež by sme chceli precíznejšiu reakciu displeja na dotyky prstov.

Veľkú radosť urobia praktické detaily nastupovaním počnúc a končiac umiestnením povinnej výbavy a náradia na opravu defektu v skrinke pod nohami cestujúcich v druhom rade.

Pribudli praktické detaily

O skúsenostiach výrobcu s rodinnými autami veľa napovie výborný prístup do tretieho radu sedadiel a špeciálne pre S-MAX koncipovaná ventilačná sústava pre druhý a tretí rad sedadiel.

Výduchy sú v strope a dokonca j na pravom boku v treťom rade sedadiel. Veľká výklopná skrinka pred spolujazdcom sa otvára pomaly, aby ťažká a preplnená netrepla cestujúcemu po kolenách.

Všimli sme si dverami prekryté prahy a ochrannú plastovú lištu na spodnom okraji dverí. Druhá generácia modelu S-MAX je pocitovo tichšia a lepšie prepracovaná.

Priniesla predkolízny systém, ktorý nás často upozorňoval blikaním červených LED svetiel pod čelným sklom, ale našťastie nemusel zasiahnuť aktívnym brzdením. smax_budiky_res_r6074_res.jpg

Nový prístrojový panel je prehľadný a podstatne lepší.

Na hustú premávku v okolí Frankfurtu reaguje pomerne citlivo a stráži priestor pred autom od 8 km/h.

Auto teraz vie parkovať pozdĺžne aj priečne, upozorňuje na prichádzajúce vozidlá pri cúvaní von z parkovacieho miesta, môže mať masážne sedadlá alebo už onedlho adaptívne riadenie s premenlivým prevodom medzi volantom a kolesami.

Ford S-MAX prišiel s početnými vylepšeniami a novinkami, ktoré ho posúvajú do úlohy vlajkovej lode. Stále sme si lámali hlavu, prečo z neho nepadáme na zadok tak, ako z jeho prvej generácie, ktorá si našla 400.000 zákazníkov.

Asi preto, že ten prvý nápad tu už raz bol a teraz ide o jeho zveľadenie bez rizika experimentov. Po prvej jazde odporúčame vylepšiť navigáciu a pri výbere obísť najsilenejší benzínový motor s automatom.

Batožinový priestor má masívny nárazník a je o niečo nižší. Zdá sa, že výrobca skrátil aj zadné operadlá. Naopak pochvala patrí podvozku, kokpitu a napríklad aj rezervnému kolesu.smax_line_res_r3909_res.jpg

Asistent udržiavania v jazdnom pruhu aktivujete tlačidlom na páčke.

Z testovacieho zápisníka

značka

Ford

model

S MAX

motorizácia

2,0 EcoBoost

objem (cm 3)/ počet valcov

1999 / 4

výkon (kW (k))

177 (240) PS 177 kW / pri 5400 ot. za min.

krútiaci moment (Nm)

345 / pri 2300-4900 ot. za min.

dojmy z motora

benzínový dvojliter má vysokú spotrebu a v kombinácii s automatickou prevodovkou necítiť výkon 240 koní; pre našinca budú rozhodne lepšie naftové verzie, ktorých je slušný výber

reakcia na plyn/štart stop

testovali sme verziu so systémom ŠTART/STOP; vypínanie agregátu funguje veľmi aktívne a na odstavenie motora využíva každé státie; dlho vydrží stáť v kolóne bez naštartovania motora

pohotovostná hmotnosť (kg)

1704

prevodovka/ počet stupňov

automatická / 6

kvalita radenia

hladké radenie, menej pohotové, straty pri plnej akcelerácii

typ pohonu

predný pohon,

rozmer a typ pneumatík

pneumatiky 245/45 R 19 - Continental ContiSportContact 5 ešte umocňovali príkladné jazdné vlastnosti S-MAXu v zákrutách

riadenie a vedenie stopy

Ford S-MAX udáva štandardy medzi rodinnými vanmi

odhlučnenie podvozka

veľmi slušné, našli sme aj pár horších úsekov nemeckých ciest

komfort podvozka

tradične veľmi dobrý podvozok, komfortný aj športový zároveň, zvládne aj 19 palcové kolesá

asistenčné systémy

čítanie dopravných značiek pohotové a presné, asistent pre udržanie v jazdných pruhoch pracuje precízne a zvládne sám vybrať aj ostrejšiu zákrutu diaľnice,

výhľad od vodiča

zhoršený rozdvojeným stĺpikom

posed za volantom

palubná doska pocitovo menej tlačí na vodiča, dobrý posed za volantom, kratší sedák predných sedadiel

ovládacie prvky a navigácia

ovládanie podstatne prehľadnejšie aj v najvyššej konfigurácii SONY

grafika displejov

zrozumiteľnejšia grafika, nie celkom precízne dotykové ovládanie displeja ale zobrazovanie na vysokej úrovni

nastupovanie

nastupovanie do druhého aj tretieho radu výborné, veľmi slušný priestor v oblasti hlavy, v treťom rade nízke operadlá a tiež nízko položený sedák voči podlahe, v druhom rade plytké sedadlá bez tvarovania – poteší pri umiestnení detskej autosedačky, výborná ventilácia pre druhý a tretí rad sedadiel

úžitková hodnota a bat. priestor

veľký batožinový priestor ale až 33 centimetrov hlboká nakladacia hrana

zameranie vozidla

rodinné/firemné auto na dlhé cesty v pätici. Sedadlá v treťom rade

smax_restiky_res_r8768_res.jpg

Systému Sync2 stačí vysloviť sťažnosť na hladný žalúdok a už sú v ponuke reštaurácie v okolí.

Vnútorné rozmery batožinového priestoru

nakladacia hrana von (mm)

670

nakladacia hrana dnu (mm)

0

šírka kufra min./maximálna (mm)

1150

výška kufra po roletu (mm)

450

nakladací otvor výška kolmo/výška šikmo/šírka(mm)

800/850/115

dĺžka kufra min./max (mm)

1000/1850

Rozmery priestoru na sedenie

šírka v ramenách vpredu (mm)

1545

šírka lakte vpredu (mm)

1570

výška na hlavu šofér max. (mm)

1040

dĺžka sedáku šofér (mm)

500

šírka v ramenách vzadu (mm)

1535

šírka v lakťoch vzadu(mm)

1605

výška krajné sedadlá (mm)

940

výška stredné sedadlo (mm)

940

dĺžka sedáku kraj/stred (mm)

460/460

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
  2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  8. Super zábava, super deň
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 225
  2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 776
  3. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 537
  4. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 204
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 105
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 683
  7. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska? 4 661
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 889
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Neurológ Lukáš Krivošík.

Zhovárali sme sa s Marekom Krivošíkom.


9. jún
Snaha ovplyvňovať verejný život náboženskými predpismi je v sekulárnych spoločnostiach prítomná.

Veriaci vedci chápu pod revitalizáciou obnovenie dôrazu na pohostinnosť aj voči cudzincom v núdzi.


9. jún

Nemecký literárny turista odhaľuje, aká štruktúra pomocníkov stojí za úspechmi géniov.


5. jún
Denisa Tomíková, bývalá členka spoločenstva Milosť.

Kresťanské spoločenstvo považuje Vatikán za nepriateľa.


18 h
reklama

Blogy SME

  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
  2. Irena Šimuneková: Sandberg
  3. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
  4. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
  5. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
  6. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
  7. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
  8. Anna Miľanová: Experimenty v modrom...
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 23 982
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 698
  3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 9 057
  4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 151
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 493
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 523
  7. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 127
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 083
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  7. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťZatvoriť reklamu