SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

PRVÁ JAZDA: Ford prestaval rodinný S-MAX na vlajkovú loď

Ford nemenil pôvodnú koncepciu auta a pridal pohon všetkých kolies. Po prvej jazde vám poradíme, ktorý motor si objednať a aký radšej vynechať.

Ford S-MAX už nemá dve okrúhle svetielka vedľa masky chladiča. Základné črty karosérie ostali a inšpirovali aj konkurenčný Renault Espace.Ford S-MAX už nemá dve okrúhle svetielka vedľa masky chladiča. Základné črty karosérie ostali a inšpirovali aj konkurenčný Renault Espace. (Zdroj: Rastislav Chvála)

Druhé prvé jazdy, teda druhé kolo zahraničných zoznamovacích jázd s úplne novým Fordom S-MAX splnilo dve základné kritériá.

Jednak sa oplatilo vycestovať, pretože auto príde na náš trh až začiatkom jesene a v druhom rade sme na pomery dnešných prezentácií veľa jazdili.

Vďaka dobrým testovacím trasám máme prvé dojmy a skúsenosti namiesto študovania a kopírovania katalógových informácií.

Nový S-MAX už nemá dve okrúhle svetielka vedľa hlavných svetiel a nová maska kopíruje dnešný výraz Fordu. Autu však ostal podobný profil karosérie a strih „športového“ vanu prvej generácie.

V praxi to prináša výhodu slušnej aerodynamiky na diaľnici a S-MAX zbližuje auto strednej triedy s rodinnými vanmi. Napokon toto riešenie karosérie inšpirovalo aj Renault pri tvorbe nového modelu Espace.

Dizajnéri Fordu „vyčistili“ karosériu od tvarových doplnkov a výstupkov, ktoré mal predchodca. Nad úplne novými hranatými svetlami sme si všimli zvislé aerodynamické lišty po oboch hranách zadného okna. smax_zadok_r5848_res.jpg

Zadok vyzerá krajšie a vlastne len vylepšuje tvary predchodcu.

Siluete ostala

Nový S-MAX vyzerá najlepšie zozadu a zboku. Vpredu mu chýba presne tá svojráznosť, ktorú mala prvá generácia. S novou „globálnou“ maskou chladiča vyzerá ako každý iný Ford a ani si nevšimnete, že predné svetlá S-MAXU majú svoj osobitný dizajn.

Ford ponúka LED techniku okrem pozičných a zadných svetiel aj v najvyššej verzii hlavných svetiel. Nové stretávacie aj diaľkové LED svetlá dokážu tvarovať lúč vyžarovaného svetla podľa prostredia a automaticky tlmiť diaľkové svetlá.s_max_hrana_res_r8651_res.jpg

Teraz sa musíte za predmetmi do kufra viac načiahnuť.

To sme počas dňa nevyskúšali, ale dostatočnú zábavu ponúklo elektrické sklápanie operadiel v druhom a treťom rade.

Tlačidlami v batožinovom priestore môžete odistiť jednotlivé operadlá, ktoré silou pružiny a čiastočne vlastnou váhou padnú dole.

V priebehu pár sekúnd je z Fordu S-MAX dvojmiestne auto s rovnou úložnou plochou a objemom voľného priestoru na úrovni dvoch kubických metrov.

Pri sedemmiestnom usporiadaní ostáva za tretím radom sedadiel kufor takmer na úrovni Fabie. Operadlá musíte zdvíhať už manuálne.

Elektrické sklápanie operadiel nám prišlo ako celkom praktické, pritom S-MAX si zachoval pohodlné nastupovanie aj do tretieho radu núdzových sedadiel.

Dostal rezervné koleso

Zadné operadlá nám prídu oproti predchodcovi o niečo kratšie. Pozitívne, je že pribudlo núdzové rezervné koleso, ktoré v minulosti S-MAX nemal.

Zrejme preto je nad zadnou nakladacou hranou malý schodík a nárazník vyčnieva viac von. Tieto ústupky však za rezervu v rodinnom aute stoja.

Najmä ak sa pri plne naloženom aute dostanete k rezerve bez vykladania vecí z kufra. O rezervné koleso zrejme príde len verzia 4x4, ktorú Ford ponúkne asi s najžiadanejšími motormi 2,0 TDCi (160k a 180k).

Pohon všetkých kolies, presnejšie medzinápravová spojka aj riadiaca elektronika pochádza z modelu Kuga.s_max_navi_res_r5462_res.jpg

Navigácia má množstvo doplnkových funkcií, pekné zobrazenie ale často sa po naštartovaní auta „hľadá“ na mape.

Podľa slov konštruktérov pohon všetkých kolies pri ustálenej jazde a štandardných trakčných podmienkach prenáša celý výkon na predné kolesá.

Ak nebude S-MAX na snehu alebo v blate, s trakciou prednej nápravy nemá problém ani v najvýkonnejšej verzii 2,0 EcoBoost s výkonom 240 koní, ktorú sme skúšali.

Silný benzínový motor stráca kone v automatickej šesťstupňovej prevodovke klasickej konštrukcie a šofér sľubovaných 240 koní necíti.

Táto verzia nebude pre našinca vhodná, pretože má poriadne vysokú spotrebu a výhodu tichého benzínového motora cítite len pri ustálenej rýchlosti okolo 180 km/h.

Diesel má zlatý stred

U nás bude zaujímavý naftový motor 2,0 TDCi, ktorý prichádza v niekoľkých alternatívach s výkonom od 120 do 210 koní. K dieselu automobilka dodáva novú automatickú prevodovku PowerShift.

Vzhľadom na pohotovostnú hmotnosť a možnosti vybavenia budú najlákavejšie dve naftové verzie 2,0 TDCi s výkonom 150 a 180 koní.

Obe totiž možno kombinovať s automatom PowerShift a na výber je pohon prednej alebo oboch náprav. Základný benzínový motor 1,5 EcoBoost (160k) vyrábajú iba v kombinácii s manuálnou prevodovkou.s_max_sony_res_r4510_res.jpg

Výborný detail pogumovaného ovládača hlasitosti.

V okolí Frankfurtu sme podvozok spoznávali na kľukatých vidieckych cestách a prehustená diaľničná sieť umožnila testovať asistenčné a komunikačné systémy.

Napokon Frankfurt a jeho infraštruktúra je už niekoľko desiatok rokov predmetom testovania navigácií, systémov autonómneho jazdenia a komunikácie medzi vozidlami.

Radosť v zákrutách mu ostala

V serpentínach je S-MAX tradične príkladný a doslova excelentne krája stopu.

Automobilka dáva do ponuky aj adaptívne tlmiče s nastaviteľnou charakteristikou, ale podľa našej skúsenosti je štandardný podvozok ešte komfortný aj na 19 palcových kolesách.

Precíznemu riadeniu a nájazdu do ostrých zákrut by sme privítali len jeden predný stĺpik. Ford ponechal riešenie s rozdvojeným stĺpikom a zhoršeným výhľadom do strán.smax_dvere_res_r2668_res.jpg

Zmysel pre praktický detail vidieť na spodnom okraji dverí.

Palubná doska pôsobí menej ozrutne, má ešte lepšie materiály a najmä prístrojový panel najvyššej výbavy s navigáciou je konečne prehľadný.

Ak sme na predchodcovi kritizovali „budíky“ v kombinácii s displejom, teraz to vyšlo ako má. Aj vypínač systému udržania v jazdných pruhoch na ľavej páčke je veľmi praktický.

Stredová konzola so zredukovaným počtom tlačidiel je prehľadnejšia a ponúka aj praktické detaily v podobe pogumovaného ovládača hlasitosti autorádia.

Reaguje aj na hlad šoféra

Druhá generácia palubného a komunikačného systému Sync2 ponúka príkladné ovládanie a množstvo funkcií. Napríklad rozoznávanie hlasových pokynov funguje precízne.

Stačí povedať anglicky „som hladný“ a navigácia ponúkne reštaurácie v najbližšom okolí. Ak si niektorú vyberiete, hneď k nej pridá presnú polohu, zameranie kuchyne a možnosť zavolať na telefóne číslo.

Na druhej strane pri takto fungujúcej nadstavbe, rýchlom čítaní dopravných značiek a precíznom udržiavaní auta v jazdných pruhoch nechápeme pomalé reakcie navigácie.smax_kokpit_res_r9296_res.jpg

Rozdvojený predný stĺpik ešte prekáža, ale prístrojová doska prešla vylepšením.

Automobilka musí jednoznačne vylepšiť nábeh systému po zadaní adresy, pretože navigácia sa občas túla šípkou po mape a trvá jej dlho kým sa opäť „chytí“.

Tiež by sme chceli precíznejšiu reakciu displeja na dotyky prstov.

Veľkú radosť urobia praktické detaily nastupovaním počnúc a končiac umiestnením povinnej výbavy a náradia na opravu defektu v skrinke pod nohami cestujúcich v druhom rade.

Pribudli praktické detaily

O skúsenostiach výrobcu s rodinnými autami veľa napovie výborný prístup do tretieho radu sedadiel a špeciálne pre S-MAX koncipovaná ventilačná sústava pre druhý a tretí rad sedadiel.

Výduchy sú v strope a dokonca j na pravom boku v treťom rade sedadiel. Veľká výklopná skrinka pred spolujazdcom sa otvára pomaly, aby ťažká a preplnená netrepla cestujúcemu po kolenách.

Všimli sme si dverami prekryté prahy a ochrannú plastovú lištu na spodnom okraji dverí. Druhá generácia modelu S-MAX je pocitovo tichšia a lepšie prepracovaná.

Priniesla predkolízny systém, ktorý nás často upozorňoval blikaním červených LED svetiel pod čelným sklom, ale našťastie nemusel zasiahnuť aktívnym brzdením. smax_budiky_res_r6074_res.jpg

Nový prístrojový panel je prehľadný a podstatne lepší.

Na hustú premávku v okolí Frankfurtu reaguje pomerne citlivo a stráži priestor pred autom od 8 km/h.

Auto teraz vie parkovať pozdĺžne aj priečne, upozorňuje na prichádzajúce vozidlá pri cúvaní von z parkovacieho miesta, môže mať masážne sedadlá alebo už onedlho adaptívne riadenie s premenlivým prevodom medzi volantom a kolesami.

Ford S-MAX prišiel s početnými vylepšeniami a novinkami, ktoré ho posúvajú do úlohy vlajkovej lode. Stále sme si lámali hlavu, prečo z neho nepadáme na zadok tak, ako z jeho prvej generácie, ktorá si našla 400.000 zákazníkov.

Asi preto, že ten prvý nápad tu už raz bol a teraz ide o jeho zveľadenie bez rizika experimentov. Po prvej jazde odporúčame vylepšiť navigáciu a pri výbere obísť najsilenejší benzínový motor s automatom.

Batožinový priestor má masívny nárazník a je o niečo nižší. Zdá sa, že výrobca skrátil aj zadné operadlá. Naopak pochvala patrí podvozku, kokpitu a napríklad aj rezervnému kolesu.smax_line_res_r3909_res.jpg

Asistent udržiavania v jazdnom pruhu aktivujete tlačidlom na páčke.

Z testovacieho zápisníka

značka

Ford

model

S MAX

motorizácia

2,0 EcoBoost

objem (cm 3)/ počet valcov

1999 / 4

výkon (kW (k))

177 (240) PS 177 kW / pri 5400 ot. za min.

krútiaci moment (Nm)

345 / pri 2300-4900 ot. za min.

dojmy z motora

benzínový dvojliter má vysokú spotrebu a v kombinácii s automatickou prevodovkou necítiť výkon 240 koní; pre našinca budú rozhodne lepšie naftové verzie, ktorých je slušný výber

reakcia na plyn/štart stop

testovali sme verziu so systémom ŠTART/STOP; vypínanie agregátu funguje veľmi aktívne a na odstavenie motora využíva každé státie; dlho vydrží stáť v kolóne bez naštartovania motora

pohotovostná hmotnosť (kg)

1704

prevodovka/ počet stupňov

automatická / 6

kvalita radenia

hladké radenie, menej pohotové, straty pri plnej akcelerácii

typ pohonu

predný pohon,

rozmer a typ pneumatík

pneumatiky 245/45 R 19 - Continental ContiSportContact 5 ešte umocňovali príkladné jazdné vlastnosti S-MAXu v zákrutách

riadenie a vedenie stopy

Ford S-MAX udáva štandardy medzi rodinnými vanmi

odhlučnenie podvozka

veľmi slušné, našli sme aj pár horších úsekov nemeckých ciest

komfort podvozka

tradične veľmi dobrý podvozok, komfortný aj športový zároveň, zvládne aj 19 palcové kolesá

asistenčné systémy

čítanie dopravných značiek pohotové a presné, asistent pre udržanie v jazdných pruhoch pracuje precízne a zvládne sám vybrať aj ostrejšiu zákrutu diaľnice,

výhľad od vodiča

zhoršený rozdvojeným stĺpikom

posed za volantom

palubná doska pocitovo menej tlačí na vodiča, dobrý posed za volantom, kratší sedák predných sedadiel

ovládacie prvky a navigácia

ovládanie podstatne prehľadnejšie aj v najvyššej konfigurácii SONY

grafika displejov

zrozumiteľnejšia grafika, nie celkom precízne dotykové ovládanie displeja ale zobrazovanie na vysokej úrovni

nastupovanie

nastupovanie do druhého aj tretieho radu výborné, veľmi slušný priestor v oblasti hlavy, v treťom rade nízke operadlá a tiež nízko položený sedák voči podlahe, v druhom rade plytké sedadlá bez tvarovania – poteší pri umiestnení detskej autosedačky, výborná ventilácia pre druhý a tretí rad sedadiel

úžitková hodnota a bat. priestor

veľký batožinový priestor ale až 33 centimetrov hlboká nakladacia hrana

zameranie vozidla

rodinné/firemné auto na dlhé cesty v pätici. Sedadlá v treťom rade

smax_restiky_res_r8768_res.jpg

Systému Sync2 stačí vysloviť sťažnosť na hladný žalúdok a už sú v ponuke reštaurácie v okolí.

Vnútorné rozmery batožinového priestoru

nakladacia hrana von (mm)

670

nakladacia hrana dnu (mm)

0

šírka kufra min./maximálna (mm)

1150

výška kufra po roletu (mm)

450

nakladací otvor výška kolmo/výška šikmo/šírka(mm)

800/850/115

dĺžka kufra min./max (mm)

1000/1850

Rozmery priestoru na sedenie

šírka v ramenách vpredu (mm)

1545

šírka lakte vpredu (mm)

1570

výška na hlavu šofér max. (mm)

1040

dĺžka sedáku šofér (mm)

500

šírka v ramenách vzadu (mm)

1535

šírka v lakťoch vzadu(mm)

1605

výška krajné sedadlá (mm)

940

výška stredné sedadlo (mm)

940

dĺžka sedáku kraj/stred (mm)

460/460

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie príležitosti na investície
 2. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 3. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 6. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 9. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 10. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 722
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 760
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 992
 4. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 474
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 630
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 922
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 801
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 186
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 549
 10. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 5 461
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pacientka ukazuje svoj očkovací preukaz proti ochoreniu Covid-19 v piatok 30. apríla 2021 v Budapešti.

Slovensko vypadlo z dohody o voľnom cestovaní.

3 h
V skutočnosti je problémom naša sociálna predstavivosť, ich otvorenosť k oceánu, v protiklade s našou bukolickou pahorkatinou.

Stále máme neusporiadaný vzťah k problematike západnosti.

12. máj
Katarína Danová

Paulínymu hrozí dva až desať rokov.

6 h

Neprehliadnite tiež

Hyundai i20 N

Ponúka najlepší pomer ceny a výkonu.

10 h
Ilustračné foto

V minulosti sa minuli za necelé štyri minúty.

7. máj
Škoda Fabia v základnej výbave Ambition.

Oproti predošlej generácii zdražela približne o 2000 eur.

13. máj
Čítanie dopravných značiek zvláda väčšina nových áut už dnes.

Obmedzovač bude povinný od júla 2022.

12. máj