Jaguar Land Rover (JLR) ohlásil vývoj ďalších technológií, ktorých cieľom je zníženie počtu nehôd. Tentokrát sa zameral na problém s únavou, stresom a zníženou koncentráciou vodiča. Využije pritom pokrokové technológie z medicíny a vesmíru.
V rámci výskumného projektu "Šiesty zmysel" sa automobilka zamerala na skenovanie mozgových vĺn vodiča a ich následným vyhodnotením odhalila únavu, mikrospánok, prípadne slabú koncentráciu šoféra na dianie na ceste.
Využije technológiu NASA
JLR sa plánuje vyhnúť tradičným zariadeniam na skenovanie mozgových vĺn. Nosenie čelenky s množstvom senzorov by bolo totiž nepraktické.
Pri získavaní vstupných údajov plánuje využívať technológiu NASA, vyvinutú pre monitorovanie koncentrácie pilotov. V prevedení od JLR ide o senzory zabudované do volantu.
Uplatní sa v autonómnych vozidlách
Ak sa technológia ukáže ako využiteľná, tak si v budúcnosti pravdepodobne nájde uplatnenie v autách s autonómnym riadením. Dnešné vozidlá by s danou technológiou mohli vodiča upozorniť na problém s koncentráciou pomocou vibrujúceho plynového pedála, prípadne akustickej výstrahy.
V prípade áut s autonómnym riadením je mimoriadne dôležité zistiť momentálny stav vodiča v čase, keď mu automatizovaný systém z akýchkoľvek príčin musí odovzdať kontrolu nad vozidlom.
JLR ako ďalšiu možnosť na vyhodnotenie momentálnej kondície šoféra testuje senzor zaznamenávajúci na základe vibrácií činnosť srdca a dýchanie.
Senzor umiestnený do zadného sedadla by mal podľa výrobcu odhaliť aj náhle zdravotné problémy.