Skôr než prinesieme krátke video z Lubeníka a viac fotografií, ponúkame aspoň krátky súhrn prvých dojmov a onboard videá z oboch skúšok.
Tradičná letná automobilová súťaž v Lubeníku ničím nepripomínala leto, ako po minulé roky. Hoci podľa predpovedí počasia dážď nehrozil, posádky mali veľkú starosť s voľbou pneumatík.
Veľké teplo alebo dážď by situáciu zjednodušili. Dilemu s obutím spôsobila práve očakávaná teplota od 17 do 20 stupňov a zamračená obloha.
Podľa bieleho studeného asfaltu prvej rýchlostnej skúšky medzi Lubeníkom a Turčokom by prišli vhod pneumatiky strednej zmesi, ktoré sa rýchlejšie zohrejú a fungujú už pri nižších teplotách.
Tie by boli bezpečné pre tienisté úseky v lese aj štart, pretože ten bol hneď za servisom.
Michelin bojoval s Pirelli
Akurát bezprostredne za prvou rýchlostnou skúškou nasledovala druhá s dĺžkou 16 kilometrov. Rýchlostná skúška Ratková obsahovala pomerne široké úseky ciest s dlhými zákrutami.
Tu by sa zasa hodila tvrdšia zmes, aby sa pneumatiky nestihli prehriať. Napokon my sme najtvrdšiu zmes ani nemali, a tak padla voľba na Michelin a zmes 21.
V tejto kategórií skúsený Pavol Nagy obul dopredu zmes 31 a aktuálny Líder poradia Tomáš Fusko použil pneumatiky značky Pirelli.
Pre lepšiu dramatizáciu si maďarský konkurent Akos Tábori, ktorý mal premiéru s Peugeotom, obul plášte značky Hankook.
Rozhodol úvod súťaže
Podľa očakávania posádky Fusko-Slovák a Nagy-Kušnier v prvej sérii rýchlostných skúšok naozaj nasadili slušné tempo a nám ostala tretia priečka.
Do druhého kola pekných rýchlostných skúšok sme išli na treťom mieste a s poznaním, že tá dlhšia nám sedí viac. Naše pneumatiky neboli ani excelentné ani zlé a s výnimkou úplne ostrých pomalých zákrut sa nám išlo fajn.
Skôr sme zaspali na úvodnej rýchlostnej skúške, začiatok bol príliš opatrný, nehovoriac o zlom odsledovaní brzdného bodu do retardéra za štartom.
Nakoľko do retardéru bolo z tiahlej ľavej zákruty horšie vidieť, zabrzdili sme pri prvom stĺpe, a keď sa rozhľad zlepšil, bol tam ešte jeden stĺp, pri ktorom sme mali brzdiť.
Napokon to nebolo ani o pneumatkách, ani o aute, ale o zaspatom úvode súťaže a vlastných chybách.
Tesný súboj bavil
Napriek zbabranému úvodu bol súboj s Tomášom Fuskom a Pavlom Nagyom veľmi pekný a tesný.
Do tretieho kola sme nastúpili so stratou niečo vyše šesť sekúnd na prvého Tomáša Fuska. V poslednej rýchlostnej skúške sme stiahli 6,1 sekundy, ale v tej predposlednej sme predsa ostali za Tomášom o necelé tri sekundy.
Keď sme si v telefóne natiahli v aplikácii Rally4now výsledky, zistili sme rozdiel 2,9 sekundy v náš neprospech.
Napriek tomu to bola krásna súťaž a veríme, že súboje v triede 6, kde odštartovalo už päť Peugeotov 208 R2, boli ozdobou podujatia.
Trieda 6 patrila s počtom 11 štartujúcich medzi najobsadenejšie.
Pochopiteľne veľké boje sa odohrávali v každej triede, ale najmä na čele podujatia medzi vozidlami WRC, ktorých bolo na Rally Lubeník požehnane.
K priebehu rely sa vo výsledkoch ešte vrátime, zatiaľ len spomeňme, že Grzegorz Grzyb si nenechal vziať víťazstvo a Jaroslav Melichárek ostal na bezpečne druhom mieste.
Tomáš Ondrej však štart so staršou Fabiou WRC zvládol perfektne, bavil divákov a skončil tretí. Medzi špičkou však úraduje aj Tomáš Kukučka na Subaru Impreza WRC.
Majrečák vedie triedu tri
Do kategórie nedostihnuteľných, z pohľadu nás na "malých" autách, patrila špička na vozidlách niekdajšej triedy N4. Túto triedu vyhral s prehľadom Vlasto Majerčák a zložil na kolená aj Tibora Cserhalmiho, ktorý jazdil podobne ako Vlasto na Mitsubishi Evo IX.
V triede 7 sa z prvého miesta tešili Peter Šablatúra s Lukášom Antalíkom na ich Škode Felicia, v triede 8 poľská posádka Slawomir Kurdys - Michal Kasina na Honde Civic Type-R a v triede Open zvíťazili Juraj Urbaník s Vierou Urbaníkovou na Škode Fabia.
Medzi historickými vozidlami došiel do cieľa len Jozef Béreš st. s Vojtechom Bačinským na ich krásnej Mazde Savanna RX7.
1. GRZYB-HUNDLA, FORD Fiesta RS WRC 43:02.1
2. MELICHÁREK-MELICHÁREK, FORD Fiesta RS WRC +15.5
3. ONDREJ-GOMORI, ŠKODA Fabia WRC +1:20.2
4. KUKUČKA-MOZNER ML., SUBARU Impreza WRC +1:40.3
5. DROTÁR-BÁNOCI, CITROEN DS3 WRC +1:56.0
6. VALOUŠEK-HAVELKOVÁ, ŠKODA Fabia S2000 +2:06.8
7. TRNENÝ-DOERR, ŠKODA Fabia WRC +2:08.6
8. TRENCSÉNYI-VERBA, FORD Fiesta R5 +2:21.2
9. MAJERČÁK-VEJAČKOVÁ, MITSUBISHI Lancer EVO IX 3:29.3
10. ČERNÝ-ČERNOHORSKÝ, ŠKODA Fabia S2000 3:48.9