Paríž 24. januára (TASR) Približne 50 odborníkov na automobilovú technológiu sa nedávno stretlo v Paríži na seminári, v rámci ktorého účastníci hovorili aj o bezpečnosti na cestných komunikáciách. Na seminári sa zúčastnil aj francúzsky minister dopravy Gilles de Robien, prezidenti automobiliek Peugeot-Citro‰n Jean-Marie Folz a Renualt Louis Schweitzer, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Jedna téma sa týkala aj automatického obmedzovania rýchlosti automobilu podľa miesta, okolo ktorého prechádza. Za touto požiadavkou stoja najmä poslanci obcí a miest, zástupcovia rôznych združení a ochrancovia práv človeka pred násilím v cestnej premávke. Projekt odborníkov už nie je science-fiction, podotýka Le Figaro. Od mája tohto roku bude v departemente Yvelines, ležiacom západne od Paríža, skúšobne jazdiť jeden automobil Peugeot 307 a jeden Renault Laguna II. s prístrojom, obmedzujúcim rýchlosť.
Projekt LAVIA pripravili Štátny ústav dopravy a bezpečnosti, Ústredné laboratórium výstavby mostov a ciest a obe automobilky, zainteresované na jeho vývoji. Podstata projektu spočíva v tom, že podľa umiestnenia satelitu a informatickej pamäti umiestnenej v aute, sa bude regulovať vstrekovanie paliva do motora automaticky a nebude možné ho meniť.
Jeden z konštruktérov systému Jacques Ehrilch zdôraznil, že satelit nebude mať nič spoločné s Big Brotherom, ktorý by kontroloval každého. Úlohou satelitu bude stanoviť presnú polohu auta, všetko ostatné sa odohrá v ňom systémom cestnej navigácie. LAVIA má fungovať pomocou počítača umiestneného v aute, ktorý zistí polohu auta a či je v danom mieste obmedzená rýchlosť. Napríklad, či sa auto pohybuje v blízkosti školy, kde je rýchlosť obmedzená na 30 kilometrov za hodinu, alebo na 50 až 70 kilometrov v mestskom prostredí, na 90, 110 a 130 kilometrov za hodinu mimo mesta. Pedál plynu nebude reagovať za povolenou maximálnou hranicou v danom konkrétnom mieste, čo bude uložené v pamäti počítača. V princípe bude reagovať tak, ako by sám vodič dal nohu z pedála dole. Inak sa nebude satelitom sledovať nijaké auto, či jedinec, zdôraznil Ehrilch.
Systém LAVIA sa môže dostať do bežného užívania v roku 2006. Dovtedy technici, ale aj samotní vodiči budú môcť rozhodnúť o konečnej podobe zariadenia. Jedným z kritérií bude i vývoj dopravných nehôd a ich následky na životoch a zdraví ľudí, dodal Le Figaro.