Motoristka Ľubica pred začiatkom letných prázdnin prechádzala po ceste III. triedy medzi Očovou a Detvou.
V obci Hradná, ktorá je mestská časť obce Dúbravy, jej polícia namerala prekročenie rýchlosti o 23 km/h a uložila blokovú pokutu.
"Polícia ma zaskočila tvrdením, že som v obci. Nechápala som, ako som mohla prehliadnuť značku o začiatku obce, pretože si na dodržiavanie rýchlosti dávam pozor," spomína Ľubica na stretnutie s policajnou hliadkou.
Zaplatila síce pokutu, ale keďže vždy dodržiava povolené rýchlosti, udalosť jej neschádzala z mysle.
Prišla odfotografovať zakrytú tabuľu obce
Preto sa na dané miesto vrátila a zisťovala, prečo značku prehliadla.
"Šla som len štyridsiatkou, aby som tabuľu obce našla“, píše Ľubica a dodáva, že pri 70 - 90 kilometrovej rýchlosti ju vodič, ktorý cestu nepozná, nemá šancu zaregistrovať.
Navyše do tejto "obce" sa vchádza zo zákruty. V úseku sú len štyri rodinné domy a rozhodne nejde o husto zastavanú oblasť, ktorá by už z diaľky vyzerala na klasickú obec.
Inak povedané, vodič môže tabuľu ľahko prehliadnuť. Preto Ľubicu zaujímalo, či polícia neporušila meraním rýchlosti na tomto mieste nejaký paragraf a či nemala najskôr upozorniť správcu cesty, aby stromy orezal.
Tiež ju zaujímalo, či má má vodič v takomto prípade šancu dožadovať sa už zaplatenej pokuty späť.
Zaplatenou pokutou priznáme vinu
Policajná hovorkyňa Mária Faltániová len potvrdila, že ak motorista raz zaplatí pokutu, peniaze sa už nedajú vrátiť späť.
"Ak vodič nesúhlasí s uložením blokovej pokuty za priestupok, alebo si nie je vedomý, že spáchal priestupok, tak sa nedáva pokuta na mieste, ale sa odstupuje na správne konanie, kde sa rozhodne, či bol spáchaný priestupok, alebo nie", dodáva policajná hovorkyňa.
Podľa polície je v kompetencii správcu komunikácie, aby sa postaral o to, aby dopravné značky neboli zakryté.
Na danom úseku (kde dostala Ľubica pokutu), robila podľa hovorkyne polícia kontrolu na požiadanie obyvateľov, ktorí sa sťažujú, že tam autá chodia rýchlo.
V zmysle zákona tam tabula obce bola a polícia mohla merať maximálnu povolenú rýchlosť. Je však vecou zdravého úsudku, či nie je správnejšie najskôr správcu cesty upozorniť, že tabuľu zle vidieť.
O zviditeľnenie začiatku obce by sa mohli postarať aj miestni obyvatelia alebo samospráva, ak vidia problém v rýchlosti, akou tu autá jazdia.
Autor: rch