Psychológovia z Londýnskej ekonomickej školy a politických vied (LSE), spolu s výrobcom pneumatík – spoločnosťou Goodyear, spustili spoločnú štúdiu sociálnej psychológie bezpečnosti cestnej premávky. Cieľom bolo zistiť, ako ľudia reagujú a navzájom sa ovplyvňujú pri interakcii s ostatnými vodičmi na cestách.
Prostredníctvom intenzívnych rozhovorov s vodičmi a ich pozorovaním, rozdelila štúdia vodičov do siedmich hlavných skupín – osobností, ktoré sa na cestách objavujú najčastejšie.
Skúste zistiť, do ktorej patríte vy.
Učiteľ
Sme si istí, že ste sa s ním alebo s ňou už určite stretli. Je to vodič, ktorý chce silou mocou ukázať ostatným čo urobili zle a naučiť ich, ako mala situácia vyzerať správne. Zároveň však potrebujú uznanie svojho učiteľského úsilia.
Vševediaci
Ide o vodiča, ktorý „zhltol celú múdrosť sveta“ a svoju magickú vieru dopĺňa o presvedčenie, že všetci okolo neho sú neschopní hlupáci. Často využívajú krik, no vždy ostávajú v bezpečí svojho auta.
Súper
Najrýchlejší vodič - ‚vyzývateľ', musí byť vždy vpredu a všetkým dokázať, že sa s volantom v ruke už narodil. Je nahnevaný, keď sa niekto iný dostane pred neho. Je to typ vodičov, ktorí pridajú práve v momente, keď ich predbiehate.
Kat
On alebo ona sú tí, ktorí vás chcú potrestať za akýkoľvek prešľap počas šoférovania. Je bežné že ‚Kat‘ vystúpi zo svojho auta s cieľom priamej konfrontácie. Je to údajne jeden z najbežnejších typov vodičov.
Filozof
Filozof zastáva názor, že rozčuľovať sa nad hlúposťou iných nevedie k ničomu. Podľa štúdie ide o vodiča, ktorý prijme svoje prípadné pochybenie a snaží sa ho racionálne vysvetliť. Čo je však dôležitejšie, vodič ‚Filozof‘ ovláda za volantom svoje emócie.
Vyhýbateľ
Vyhýbajúci sa vodič je blízky príbuzný vodiča „Filozofa“. Problémom a problematickým vodičom, akými sú napríklad „Súper“ a Kat“, sa snaží z diaľky vyhnúť ako potenciálnemu nebezpečenstvu.
Utečenec
Posledným typom vodiča je „Utečenec“, ktorý využíva hudbu alebo telefonovanie na izoláciu od ostatných účastníkov cestnej premávky. Vodič rozptyľuje sám seba „vybranými sociálnymi vzťahmi“ tak, akoby sa ho samotné šoférovanie a situácia na ceste netýkala. Tento spôsob využíva, aby sa nedostal do konfliktu a zúfalej situácie.