Medzi najzaujímavejšie novinky jednoznačne patrila Alfa Romeo Giulia, aj keď jej predstavenie sa uskutočnilo už niekoľko mesiacov pred autosalónom.
Giulia má odštartovať novú úspešnú éru automobilky, ktorá v posledných rokoch veľa nového nepriniesla. Všetko sa má zmeniť. Alfa plánuje do konca roku 2018 predstaviť sedem nových modelov a podľa ambiciózneho plánu má jej ročná výroba stúpnuť na 400tisíc automobilov.
Galéria vozidiel sa nachádza na konci článku.
Audi e-tron quattro concept
Audi predstaví elektrické SUV začiatkom roku 2018. Jeho predzvesťou je koncept e-tron quattro predstavený vo Frankfurte.
O jeho pohon sa stará trojica elektromotorov s celkovým výkonom 320 kW. Dva elektromotory sú umiestnené na zadnej náprave a jeden na prednej. Krátkodobo dokáže šofér z konceptu získať až 370 kW výkonu a viac ako 800 Nm krútiaceho momentu.
Zrýchlenie na 100 km/h zvládne Audi za 4,6 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 210 km/h. Pri dynamickej jazde koncept podľa potreby aktívne rozdeľuje krútiaci moment medzi kolesá zadnej nápravy.
Kapacita batérií 95 kWh umožňuje vozidlu dojazd prekonávajúci hranicu 500 km. K dispozícii je okrem klasického aj bezdrôtové nabíjanie. Počas slnečných dní prispeje k dojazdu svojím dielom aj solárna strecha. Podľa tlačovej správy Audi je štúdia s hodnotou koeficientu aerodynamického odporu 0,25 lídrom v segmente SUV.
Bentley Bentayga
Nové SUV má byť podľa automobilky najrýchlejším v histórii. Maximálnu rýchlosť, presahujúcu 300 km/h, dosiahne vďaka dvanásťvalcu s objemom 6,0 l a výkonom 447 kW.
Ohromujúci je aj maximálny krútiaci moment 900 Nm. Pre rozsiahlu personalizáciu Bentley pripravilo špeciálny program, ktorého súčasťou je 90 odtieňov exteriérových lakov, 15 typov kobercov, sedem druhov drevených dýh, 15 druhov interiérovej kože a niekoľko diskov z ľahkej zliatiny s veľkosťami od 20 do 22 palcov.
Ferrari 488 Spider
Ferrari oficiálne predstavilo nový model s otvorenou strechou 488 Spider. Pozitívom je, že v porovnaní s kupé si Spider nepohoršil v torznej tuhosti. Rovnaká ostala aj technika. O pohon sa tak postará dvoma turbami prepĺňaný osemvalec s objemom 3,9 l a s výkonom 660 koní.
Kia Optima
Najdôležitejšou novinkou kórejskej automobilky z pohľadu slovenského trhu bol bezpochyby model Sportage. V jeho tieni sa nestratil sedan Optima v európskej špecifikácii.
S jeho predajom v Európe sa začne na prelome rokov a následne ju doplní aj ostrejšia verzia s označením GT. Prednú nápravu športovo ladeného modelu bude poháňať preplňovaný radový štvorvalec 2,0 T-GDI s výkonom 180 kW. Spojený bude so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Z tlačovej správy výrobcu vyplýva, že sa dočkáme aj kombi verzie, inšpirovanej konceptom Sportspace.
Lexus RX
Lexus RX štvrtej generácie debutoval ešte počas aprílového autosalónu v New Yorku a teraz zavítal aj do Európy. Dizajnovými prvkami sa neodlišuje od ostatných modelov značky predstavených v poslednom období.
Z tohto hľadiska je asi jedinou novinkou čierny zadný stĺpik, ktorý použila japonská značka po prvýkrát. U nás bude dostupný s 3,5 litrovým šesťvalcom v rámci hybridného pohonného systému 450h.
Na vybraných, bližšie nešpecifikovaných európskych trhoch nebude chýbať v ponuke motorov ani turbom prepĺňaný štvorvalec 200t spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.
Opel Astra
Za oficiálnu svetovú premiéru novej generácie Astry považuje výrobca bezpochyby jej účasť na frankfurtskom autosalóne. My sme si ju však mohli naživo pozrieť už niekoľko dní vopred na Slovensku. Zvonku sa toho na prvý pohľad až tak veľa nezmenilo.
V interiéri však Opel počúval kritiku a zjednodušil ho. Odobral množstvo tlačidiel. Podstatný rozdiel však má byť v jazdných vlastnostiach, keďže Astra schudla v závislosti od verzie o 125 až 200 kg.
Peugeot Fractal
Peugeot zaujal na autosalóne niekoľkými vystavenými vozidlami. Model 308 GTi, vyladený divíziou Peugeot Sport, poháňa benzínový štvorvalec 1,6 THP, ktorý poznáme z Peugeotu RCZ-R.
Nový konkurent pre Ford Focus ST a Seat Leon Cupra nebolo jediné zaujímavé auto v stánku Peugeotu. Asi najviac z “davu“ vytŕčal koncept Fractal.
Dvojica elektromotorov s rovnakým výkonom 75 kW si svoju prácu medzi seba delí na základe aktuálnej rýchlosti. Pre rozbeh z pokoja využíva vozidlo primárne elektromotor uložený na zadnej náprave. S narastajúcou rýchlosťou postupne preberá iniciatívu elektromotor, poháňajúci prednú nápravu.
Suzuki Baleno
Suzuki Baleno nadviazalo na svojho predchodcu, koncept iK-2, oproti ktorému sa zmenilo minimálne. Pohon má v prípade modelu Baleno na starosti litrový prepĺňaný trojvalec Boosterjet s výkonom 82 kW a maximálnym krútiacim momentom 170 Nm. Druhou alternatívou je motor 1,2 Dualjet s výkonom 66 kW.