Už v marci tohto roku ukázala Kia novú líniu športovo a atraktívnejšie vyzerajúcich verzií modelového radu cee’d. Označenie GT Line môže niesť klasická päťdverová karoséria, kombi Sportswagon aj trojdverové kupé pro_cee’d. V zásade ide o jeden z paketov voliteľnej výbavy určený pre najvyšší výbavový stupeň.
Hlavnými prvkami vozidla sú dizajnové úpravy pôvodne patriace v rámci značky špičkovému modelu cee’d GT. Hovoríme o upravenej prednej maske s pekným LED denným svietením, zvýraznených prahoch, zadných svetlách so svetlovodmi, dvojici koncoviek výfukov a atraktívnych diskoch kolies z ľahkej zliatiny.
GT line nemá k prémiovému vyhotoveniu ďaleko
Súčasťou skrášlenia je aj výraznejší interiér, kde sa Kii podarilo vyčariť kultivovaný a moderný hlavný prístrojový panel, základom ktorého je okrúhly displej. Prvá pochvala patrí práve schopnosti displeja zobrazovať údaje kontrastne aj na priamom slnku a jeho nenásilnému dizajnu.
Vodič vďaka nemu vidí základné údaje o vozidle, alebo si zvolí zobrazovanie navigačných prvkov nastavenej trasy GPS navigácie.
Displej združeného prístroja dopĺňa dotykový displej navigácie a multimediálneho systému. Reakcie systému na dotyk displeja sú výborné a elektronika nemá problém s vykresľovaním napr. písmen pri vkladaní adresy do navigácie.
Interiér vo verzii GT Line pôsobí hodnotne a medzi doslova luxusné prvky môžeme zaradiť elektronicky ovládané sedadlo s bedrovou podporou a dvoma pamäťovými pozíciami.
Elektronika vozidla podporuje aj funkciu automatického odsunutia sedadla s cieľom umožniť vodičovi ľahšie vystúpiť a nastúpiť. Systém rešpektuje nastavenú polohu sedadla určenú pre jazdu, nevie si však zapamätať do akej miery chce vodič sedadlo odsunúť - odsunutie prebehne vždy do prednastavenej polohy.
Číta dopravné značky, spoliehajte sa však na seba
Testovaná Kia cee’d GT Line bola vybavená kamerou schopnou čítať značky obmedzujúce rýchlosť a niektoré ďalšie zákazové dopravné značenia. Rozpozná aj značky ukončujúce obmedzenia, či začiatok/koniec cesty pre motorové vozidlá.
Systém funguje v zásade spoľahlivo. Existujú však situácie, kedy kamera značku prehliadne (napr. dve tesne za sebou nasledujúce značky obmedzujúce rýchlosť) alebo keď sa vozidlo pohybuje v ľavom pruhu a značka sa nachádza len na kraji pruhu pravého. Systém vodičovi môže pomôcť, no vodič sa musí spoľahnúť sám na seba.
Medzi ďalšiu elektronickú pomôcku vo “vyšpikovanej” verzii GT Line patrí systém pre neželané opustenie jazdného pruhu. Ide o systém, ktorý vodičovi nezasahuje do riadenia.
Elektronika upozorní vodiča blikaním na hlavnom panely a zvukovou signalizáciou.
Po približne 800 najazdených kilometroch môžeme povedať, že systém vhodnejšie pracuje na diaľniciach.
Na úzkych okreskách sa zvuková signalizácia objavuje vždy po “jemnom dotknutí” sa vnútornej alebo vonkajšej čiary. Je schopný čítať aj horšie viditeľné čiary a za slabých svetelných podmienok.
Diaľkové svetlá považujeme za hendikep
Nami testovaný cee’d GT Line bol vybavený xenónovými svetlometmi s automatickým natáčaním do zákrut, doplnenými o diaľkové svetlá halogénového typu.
Stretávacie svetlá môžeme len pochváliť. Majú primeranú svietivosť a hranu clony položenú vysoko. Rozhodne však nechválime výsledok svietenia po zapnutí diaľkových svetiel. Xenónové výbojky ostanú svietiť, čo je fajn, no lúč diaľkových svetiel je žalostný a navyše osvetľuje len úzku časť vozovky.
Kým stretávacie svetlá menia smer svietenia, diaľkové svetlá na užších zakrivených cestách medzi našimi dedinami, často vedúce lesom, nie sú schopné osvetliť dostatočnú časť vozovky a nechávajú výrazné tmavé miesta po bokoch. Pri cestovaní na diaľniciach je však tento hendikep zanedbateľný.
Malý motor má výkonu dostatok
Kiu cee’d GT Line ponúka výrobca s trojvalcovým prepĺňaným motorom 1,0 T-GDI alebo s naftovým motorom 1,6 CRDi. Pod prednou kapotou testovacej verzie pracoval zážihový agregát, ktorého primárnou úlohou je zastúpiť atmosférický motor 1,6 GDi.
Nová pohonná jednotka v rade GT Line disponuje výkonom 88 kW (120 k) a krútiacim momentom 171 Nm dostupným od 4.000 ot.min.
Motor je živý, veľmi ochotne reaguje na plynový pedál, nechá sa pohodlne vytočiť a pri bežnej jazde je jeho zvuk v pozadí. Zvukovo (trojvalcovo) sa zásadnejšie prejaví až v druhej polovici spektra otáčok. Vibrácie sme necítili ani v spojení so systémom Stop-Štart.
Agregát nemá problém dlhodobo udržať ani diaľničné tempo.
So spotrebou sme spokojní neboli
Automobilky vyvíjajú malé prepĺňané agregáty najmä s cieľom znížiť spotrebu a dookola omieľané emisie. Otvorene musíme priznať, že napriek ospravedlneniu vo forme len asi 3.700 najazdených kilometrov, sme zo spotreby malého motora sklamaní.
Výrobca udáva papierový priemer asi päť litrov. K tejto hodnote sme sa počas testovania žiaľ nepriblížili.
Počas časti testu zameraného na spotrebu, priemerná spotreba tesne presiahla sedem litrovú hranicu (údaj zobrazený palubným počítačom). Na 100 km trati sme vystriedali diaľničné tempo (40%), okresku (40%) i mesto (20%).
Bližšie skúmanie spotreby čisto diaľničného tempa (cca 30 km) prinieslo výsledok 8,2 litra. Úsporná jazda rýchlosťou 90 km/h znamenala priemer 5,8 litra benzínu na 100 km.
Po týždni jazdenia s prepĺňaným trojvalcovým motorom a precestovaní viac ako 1.000 km si myslíme, že atmosférický motor 1,6 GDI by bola v tomto prípade lepšia voľba (v rade GT Line chýba).
Štvorvalcový motor pod kapotou Hyundai i30 v dlhodobom redakčnom teste vykázal priemernú spotrebu na úrovni šiestich litrov. Je kultivovanejší a nižší krútiaci moment v spodnom spektre otáčok preváži jeho vyšší výkon.
Spotreba motora po najazdení približne 6 až 8-tisíc kilometrov by ešte mohla výraznejšie klesnúť.
Úsmev vždy vrátil podvozok
Malý trojvalcový motor v sebe ukrýva jednu dôležitú prednosť a to je jeho asi o 20 kg nižšia hmotnosť voči motoru 1,6 GDi. Vďaka tomu je vozidlo vyváženejšie a mimoriadne ochotne zatáča.
Predná náprava sa pri výraznejšom brzdení nezabára do cesty a ani vlhká vozovka neťahá vozidlo von zo zákruty.
V tomto prípade platí, že "podvozok je výrazne rýchlejší ako motor". Automobil sa prehnane nenakláňa, zadná časť neodskakuje a ani pasažieri cestujúci vzadu nemajú pocit, že ich vodič ukradol.
Dobrý dojem z podvozka ešte podčiarkne presné, krátke a nehlučné radenie šesťstupňovej manuálnej prevodovky.
K charakteru podvozka by sa hodil o niečo strmší prevodový pomer riadenia. Aj v tomto prípade však výrobca umožňuje zvoliť jeden z troch režimov posilňovača riadenia: comfort, normal a sport.
Automobilka sa chváli v zlepšení odhlučenia, čo môžeme potvrdiť v spojení s motorom. Na odhlučnenie od vozovky na horších (našich) cestách stále malý priestor ostal.
Môj názor
Kia pripravila radom GT Line atraktívny cee’d, ktorý je príjemný na pohľad zvnútra i zvonka a evokuje výrazne športový charakter. Ani kritizovaná spotreba nezatieni precízne radenie a neutrálny podvozok, ktorý môže smelo konkurovať nemeckým značkám.
Martin Vosko
Kia cee’d GT-Line je vyrábaná závodom v Žiline a aj na ňu sa vzťahuje 7 ročná záruka alebo do najazdenia 150.000 najazdených kilometrov.
Rad GT-Line je dostupný ako voliteľná výbava modelu cee’d v najvyššom výbavovom stupni za cenu 1.100 eur a obsahuje pneumatiky 225/45 R17 spolu s diskami z ľahkej zliatiny, športový predný a zadný nárazník, LED denné svietenie “Ice cubes”, dve samostatné koncovky výfuku, športový interiér v kombinácii farieb šedá a čierna a hliníkové pedále.
Pri výbere motora 1,6 CRDi je popri klasickej šesťstupňovej manuálnej prevodovke k dispozícii aj nová sedemstupňová automatická prevodovka DCT s dvoma spojkami.