Spoločnosť Continental na veľtrhu Consumer Electric Show v Las Vegas (6. – 9. januára 2016) predstaví novú technológiu tónovania skiel nazvanú Intelligent Glass Control (IGC). Má zvýšiť bezpečnosť a komfort pasažierov a zároveň zredukovať emisie.
Systém využíva špeciálny film zapustený do skla. Častice filmu reagujú na elektrický prúd a pri jeho pôsobení sa usporiadajú do rovnobežných línií. Okno je vtedy priehľadné v oboch smeroch. Keď sú častice bez elektrickej energie, stratia svoje pravidelné usporiadanie, čoho výsledkom je efekt stmavenia.
Technológia má znížiť vyprodukované emisie
Podľa tvrdení výrobcu IGC dokáže účinnejšie znížiť množstvo slnečného žiarenia, ktoré prenikne do interiéru ako ostatné technológie. Výsledkom je nižšia teplota vo vnútri a zníženie nárokov kladených na klimatizáciu.
Chladiace jednotky by tak mohli byť energeticky efektívnejšie, menšie a teda aj ľahšie. Continental tvrdí, že takto sa znížia emisie CO2 o štyri gramy na kilometer a dojazd elektromobilov naopak narastie o 5,5 percenta.
Tónovanie je ovládané prostredníctvom tlačidla, ale do budúcnosti sa uvažuje aj s automatickým fungovaním, ktoré by sa prispôsobovalo aktuálnym svetelným podmienkam.
Časom má nahradiť slnečné clony
Systém by mal byť napríklad schopný automaticky stmaviť časti čelného skla ešte predtým ako slnko oslepí vodiča. Časom by mal teda nahradiť slnečné clony. Tie sa však v najbližších rokoch určite nemusia obávať odchodu do automobilového dôchodku.
Veď upraviť sa musí aj legislatíva, ktorá umožňuje na čelnom skle využiť len relatívne úzky zatemňovací pás vo vrchnej časti. Systém je navyše stále pomerne finančne náročný pre masovú aplikáciu do automobilov, ale ďalší vývoj a konkurenčný boj podobných technológii by vraj podľa Continentalu mali v dohľadnej dobe cenu znížiť.