SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Škoda 1202 nemá veľkú cenu ani ako veterán

Ľahký úžitkový automobil, ktorý nik nečakal. Nakoniec sa vyrábal viac ako desať rokov.

(Zdroj: Ingrid Šperlová)

Auto vzniklo tak trochu neplánovane. Mnohí si kládli otázku, či je to nový model, alebo len facelifting sedanu kombi. Ani motoristickí novinári v článku uverejnenom vo Světe motoru sa o ňom nevyjadrili v superlatívoch. Skôr naopak.

Vytýkali konštruktérom z Vrchlabí, že ak by sa išli pozrieť na zahraničné výstavy, boli by ich vozidlá dokonalejšie. Tak potom prečo vznikol? Dôvodom bolo rozhodnutie najvyšších politických orgánov.

Vo Vrchlabí sa od roku 1956 pripravovali na úplne iný model. Malo ísť o úžitkový model s trambusovou karosériou podobný Volkswagenu T1. Československo bolo jedným z členských štátov Rady vzájomnej hospodárskej pomoci.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

RVHP sa najprv týkala len obchodu, neskôr aj plánovania výroby a napokon mala viesť k hospodárskej integrácii pod vedením Sovietskeho zväzu. To bol pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo sa výroba úžitkového vozidla s trambusovou karosériou odsúvala.

Karoséria vozidla pôsobí trochu ťažkopádne. Išlo o ľahký úžitkový automobil a nie dvojmiestny šporťák. Hlavným dizajnérom bol Raimund Hrubý, ktorý o 40 rokov neskôr pracoval opäť na kombi verzii Škoda Forman. Foto: Ingrid Šperlová

Krátka príprava, dlhá výroba

O úžitkovú verziu Škody 1201 bol v roku 1959 zo strany organizácií tak malý záujem, že sa ponúkala i na voľno v maloobchode. Podľa plánu sa počítalo s ukončením výroby dodávky a STW na podvozku Škoda 1201 v roku 1960.

Nakoniec sa vo Vrchlabí vyrábali úžitkové verzie sedanov (Škoda 1201) až do roku 1961. Takmer presne s ukončením posledného kusa Škody 1201 sa začal vyrábať nový model Škoda 1202.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie vyrábať nástupcu Škody 1201 v prevedení station wagon padlo v roku 1958. Príprava na nový model bola teda na vtedajšie pomery expresná. Od začiatku bol koncipovaný ako úžitkový automobil a dostal označenie typ 981 - Škoda 1202.

Vzhľadom na rozpracovaný model úžitkového automobilu s trambusovou karosériou sa s výrobou Škody 1202 počítalo len do roku 1963 a to v predpokladanom množstve asi 20-tisíc kusov.

Na rozdiel od predchodcu, tisícdvestodvojke sa zadné dvere vyklápali smerom hore. Rezervné koleso sa nachádzalo za samostatným krytom. Foto: Ingrid Šperlová

Už žiadny sedan, len úžitkové verzie

Napriek vtedajšiemu ťažkopádnemu systému plánovania a schvaľovania išli práce na príprave nového vozidla relatívne rýchlo a už začiatkom roka 1959 bol hotový prvý funkčný prototyp.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúšobné vozidlo čoskoro havarovalo, a tak sa testy trochu posunuli. Súčasne vyrobili i prototypy ďalších karosárskych verzií ako sanitku a dodávku, ktoré tiež absolvovali skúšky priamo v prevádzke. V septembri roku 1961 bolo vozidlo schválené a pripravené do sériovej výroby.

V tom čase už bežala výroba modelov Škoda Octavia, z ktorej 1202 prebrala prístrojovú dosku, volant, kúrenie, prevodovku a spojku. Na motore a zadnej náprave boli urobené malé zmeny. Úplne odlišnú konštrukciu mala predná náprava, pruženie a samozrejme, karoséria.

V zadných skupinových svetlách boli už aj spätné svetlá. Foto: Ingrid Šperlová

Pruženie zabezpečovala dvojica priečnych listových pružín. Zaujímavosťou je, že sanitky mali naviac na zadnej náprave doplnený systém pruženia o vinuté pružiny. Na rozdiel od modelov 1200 a 1201 sa nový typ Škoda 1202 vyrábala len ako kombi.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1963, keď pôvodný plán predpokladal výrobu Škody 1202 ukončiť, prichádza modernizácia. Najviditeľnejšou zmenou boli nárazníky, z ktorých zmizli zvislé časti. Pred chladič prišla mriežka z tenších vodorovných líšt a na prednú kapotu nápis Škoda zhodný s modelmi Octavia/Felícia.

Vzadu pribudli na kryte náhradného kolesa odrazové svetlá. Najpodstatnejšou zmenou bolo uloženie karosérie na gumových tlmičoch (silentbloky), ktoré zlepšili jazdný komfort vozidla a znížili hlučnosť v kabíne.

V interiéri prístrojovka dostala koženkové čalúnenie, ktorá lepšie pohlcovala odlesky. Zmenil sa i poťah sedadiel. Chladnú koženku nahradila príjemná textília. Od roku 1963 sa vyrábala i verzia De Luxe, ktorá bola určená predovšetkým na export. Líšila sa len kozmeticko-optickými vylepšeniami.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1963 absolvovalo auto skrášľovaciu kúru. Nárazníky sú bez zvislých častí, nová je maska chladiča a nápis Škoda na prednej kapote je zhodný s modelmi Octavia a Felícia. Hmlové svetlá mala štandardne sanitka, ale ako doplnok boli v tej dobe veľmi populárne. Foto: Ingrid Šperlová

Na karosérii, aj v interiéri pribudlo niekoľko okrasných líšt. Od februára mali všetky vozidlá Škoda 1202 asymetrické svetlomety a nový spôsob nastavovania svetiel.

V tomto čase pribudol ďalší karosársky variant. S ním sa väčšinou cestujúci viezli na poslednej ceste. Išlo o pohrebný voz, ktorý sa okrem farby karosérie líšil vypuklým plexisklom na zadných výklopných dverách. Okrem toho, aby vozidlo mohlo ísť krokom spolu so smútočným sprievodom, malo redukovanú prevodovku.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie vozidla Škoda 1202 z roku 1965 konštatovalo, že vozidlo nedosahuje vlastnosti, aké sa vyžadujú od vozidiel vtedajšej doby. Týkalo sa to najmä veľkej poruchovosti, pohodlia a celkovej hmotnosti.

Nakoľko sa predpokladalo, že ide o výbehový model, neboli stanovené žiadne návrhy na zlepšenie. Napriek tomu od roku 1967 majú vozidlá Škoda 1202 nové, ešte pohodlnejšie čalúnenie potiahnuté kvalitnou látkou. Novinkou boli gumené zásterky za zadnými kolesami a predpríprava na bezpečnostné pásy na predných sedadlách.

Keď už nie technicky, tak aspoň opticky sa snažili auto urobiť atraktívne, najmä pred očami zahraničných zákazníkov. Verzia De Luxe sa líšila od štandardu ozdobnými lištami na boku karosérie, ktoré súčasne pri niektorých vozidlách robili hranicu dvojfarebného lakovania. Za luxus sa považovalo i čalúnenie batožinového priestoru.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedným z výtvarníkov, ktorý nakreslil reklamu na Škodu 1202, bol František Kardouš. Na propagačnom materiáli sú zobrazené hneď obe príbuzné škodovky, ktoré sa vyrábali takmer v rovnakom období: Škoda Octavia Combi a Škoda 1202.

Nie a nie skončiť

Napriek všetkým nedostatkom sa vozidlo dobre uplatnilo v zahraničí, najmä v krajinách tretieho sveta. Mimoriadne aktívny bol export do Turecka, kam sa automobily vyvážali v nedokončenom stave od roku 1964. V Turecku ich firma Celik Mantaj dokončila prevažne ako pick-upy.

Neskôr sa do Turecka vyvážali len podvozky a po roku 1971 vznikali nové „stejšny“ s vlastnou karosériou. Podľa dostupných údajov išlo do Turecka 9895 kusov vozidiel Škoda 1202, avšak podľa tureckých informácii ich tu bolo vyrobených oveľa viac a to z dovezených dielov, ktoré montovali až do roku 1982.

Skryť Vypnúť reklamu

Škoda 1202 sa dodávala i do Pakistanu, Indie, Kataru a na Nový Zéland. Pre Ekvádor bola vyrobená 100 kusová séria so špeciálnou úpravou pre miestnu taxislužbu.

Valník sa do sériovej výroby nedostal. Vznikal individuálnou úpravou.

V tom čase sa už konečne pracovalo na úžitkovom vozidle s trambusovou koncepciou naplno a predpokladalo sa, že dlho očakávané auto sa začne vyrábať na jeseň v roku 1967. Nakoniec sa výroba Škody 1203 zahájila až v júli 1968.

Podľa knihy Škoda 1202 Jiřiho Mewalda sa údaje o počte vyrobených jednotlivých karosárskych typov líšia. Podľa všetkého prvá skončila výroba dodávok, ktoré boli hneď nahradené Škodou 1203. Údajne v rovnakom roku skončila i výroba pohrebných verzií a pick-upov.

modernizáciou prešiel i interiér. biely volant nahradil čierny, prístrojovka dostala čierny koženkový poťah, ktorý lepšie absorboval odlesky. verzia de luxe mala na podlahe koberec a sedadlá mali lôžkovú úpravu. foto: ingrid šperlová

Pozoruhodnú informáciu priniesol časopis Stop v roku 1971. V rozhovore s riaditeľom Trnavských automobilových závodov informuje, že od roku 1973 podnik preberá kompletnú výrobu modelu Škoda 1202 pick-up. Nestalo sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné sanitky boli dokončené vo Vrchlabí na začiatku roka 1970. Najdlhšie, do roku 1973, vo výrobe ostali „štejšny“, teda štvordverové karosérie s výklopnými dverami vzadu a tromi oknami na boku.

Všetko sa raz skončí

Podľa údajov z Mladej Boleslavi sa nakoniec zo všetkých karosérií vyrobilo 60 141 kusov a výrobu si „tisícdvestodvojka“ predĺžila o dobrých desať rokov.

Zaujímavý finál výrobnej linky uvádza kniha Škoda 1202 autora Jiřího Mewalda. Ide o spomienku bývalého výrobného námestníka závodu vo Vrchlabí Josefa Šimona: „Pri likvidácii výrobnej linky vozidla Škoda 1202 sa v továrni objavili páni z automobilovej opravovne v Humpolci. Ich vedúci, pán Váňa, mal so sebou dvoch šikovných inžinierov, ktorí všetko detailne označili, aby mohli linku opäť zložiť. Náš riaditeľ vtedy hovoril, že za to nemôžeme nič chcieť, a tak sme im celú linku na Škodu 1202 predali za 1000 korún. Bol som potom na slávnostnom otvorení. Ešte niekoľko rokov na nej vyrábali náhradné karosérie.“

Skryť Vypnúť reklamu

V rovnakom období skončila i výroba vozidla Škoda Octavia. Tým sa skončila nielen výroba automobilov Škoda s motorom vpredu a pohonom zadných kolies, ale dobrých dvadsať rokov sa v Československu potom nevyrábalo žiadne praktické vozidlo kombi. Päťdverové kombi, ako i pick-up sa vrátili do československého automobilového priemyslu až modelom Škoda Forman v roku 1990.

Pamätáme si ich vo farbe sivej, tyrkysovej, bledomodrej, zelenej, sanitky farby slonovej kosti, pohrebné čierne, ale žltá, aká bola na titulke časopisu Svět Motorů, jej skutočne sadne.

Bude z neho nablýskaný veterán?

Zberatelia sa zatiaľ o tento model netrhajú. Ani ponuka nie je veľká, a ak je nejaký na predaj, väčšinou v predrenovačnom stave. Ceny začínajú okolo tisícky a ani staršie renovácie neprekročia hranicu 3000 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Z karosárskych verzií je záujem o pick-upy a tie môžu mať v budúcnosti stúpajúci tendenciu. Dôvodom môže byť absencia pick-upov u jej predchodcu Škoda 1201. Keď už nie je úžitková verzia sedanu, tak aspoň Škoda 1202.

Zarytí „sedanisti“ tvrdia, že 1202 bola krokom späť. V porovnaní so sedanom dielenské spracovanie je odrazom vtedajšej doby, keď išlo o množstvo vyrobených kusov a nie o kvalitu. Škoda 1202 nepriniesla žiadne prevratné technické novinky. Napriek tomu je to model, ktorý má určitú charizmu a u niektorých možno vyvolá nostalgiu dávno zabudnutých čias.

Sanitky mali na zadnej náprave okrem listovej pružiny ešte aj dve vinuté pružiny. Foto: Ingrid Šperlová

Technické parametre

Model Škoda 1202 - typ 981
Výrobca AZNP - závod Vrchlabí
Motor radový štvortaktný štvorvalec, umiestnený pozdĺžne za prednou nápravou
Ventilový rozvod OHV
Objem 1221 ccm
Vŕtanie x zdvih 72 x 75 (mm)
Kompresia 7,5 (od r.1969 7,9)
Výkon

34,6 kW / 4500o/min (od r. 1969 37,5kW)

Najvyšší točivý moment 85,3 Nm / 3000 o/min.
Chladenie kvapalinové s núteným obehom a trvalo zapnutým ventilátorom
Príprava zmesi karburátor Jikov 32 SOPc (od r. 1969 Jikov 32 BS 21)
Zapaľovanie akumulátorové s rozdeľovačom PAL-Magneton
Napätie 12V
Zdroj elektrického napätia dynamo PAL-Magneton 12V -200W (od r. 1969- 12V-300W)
Prevodovka štvorstupňová so spätným chodom, 2.,3. a 4. stupeň je synchronizovaný
Spojka suchá jednokotúčová
Kolesá oceľové lisované
Pneumatiky 6,00 x 16
Vonkajšie rozmery (dxšxv) 4485 x 1700 x 1580 (mm)
Rázvor 2685 (mm)
Rozchod kolies (vpredu/vzadu) 1250/1320 (mm)
Pohotovostná hmotnosť 1015 až 1160 (kg)
Najvyššia rýchlosť 100 km/h
Spotreba paliva 9,4 l / 100 km
Roky výroby 1961 - 1973
Počet vyrobených kusov 60141

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 2. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 3. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 4. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 5. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 6. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 7. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 8. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 564
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 075
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 679
 4. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 567
 5. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 440
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 461
 7. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 935
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 742
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 635
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 531
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ústavný súd sídli v Košiciach.

Ústavný súd nariadil prepustenie z väzby po štrnástich rokoch.

14 h

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

9 h

Neprehliadnite tiež

Peugeot 2008 a pred ním jeho elektrická verzia e-2008.

Rozdiel v nákladoch na prevádzku je obrovský.

21 h
Toyota GR Yaris

Perfektné šoférske auto kazí iba chabý zvuk trojvalca.

15. máj
Hyundai i20 N

Ponúka najlepší pomer ceny a výkonu.

14. máj
Ilustračné foto

V minulosti sa minuli za necelé štyri minúty.

7. máj