Výstavba nových ciest, zmeny v organizácii dopravy, ale aj ďalšie novinky, týkajúce sa cestnej siete, vyžadujú aktualizácie mapových podkladov v dnešných navigáciách.
Vo väčšine prípadov ich tam musí nahrať užívateľ a to až po zverejnení príslušnej aktualizácie výrobcom. Neaktuálna mapa v navigácii môže spôsobiť menšie nepríjemnosti, či zdržanie.
Tento malý problém v budúcnosti narastie v prípade spojenia GPS navigácie s vozidlom, využívajúcim autonómne riadenie. Prehľad o vyhotovení cesty, dopravných predpisoch (vrátane rýchlostných limitov, určenia hlavnej a vedľajšej cesty atď.) je pre autonómne vozidlo nesmierne dôležitá informácia.
Doteraz sa mapové podklady tvorili vďaka vozidlám vybaveným 3D skenermi. Tie už brázdili naše cesty viackrát a zaznamenali zmeny v cestnej sieti. Japonská automobilka Toyota teraz prichádza s lacnejším a rýchlejším riešením pri aktualizácii mapových podkladov.
Informácie bude získavať priamo od zákazníckych vozidiel a okamžite aktualizovať Cloudové mapy. Využije pri tom fakt, že väčšina nových áut je už vybavená kamerami a samozrejme, GPS.
Podklady, získané z áut, sa samozrejme s presnosťou 3D skeneru nedajú porovnať. Tento problém rieši Toyota množstvom získaných údajov. Podľa Toyoty už po prejazde niekoľkých áut tým istým miestom získa mapu s presnosťou na centimetre.
Japonský výrobca plánuje zahrnúť tento systém ako základný element v autách s autonómnym riadením okolo roku 2020. V prvej fáze bude systém fungovať iba na diaľniciach. Postupne počíta s jeho rozšírením na bežné cesty.