Tureckí výskumníci z Univerzity Koc v Istanbule pracujú na novom asfaltovom povrchu, na ktorom v zime nenamrzne voda. Informáciu priniesol portál carscoops.com.
Je prakticky nepredstaviteľné, aby cestári v momente, keď začne snežiť, vykonali zimnú údržbu odrazu na všetkých úsekoch ciest. Počas zimy sa tak nie raz stretneme so súvislou pokrývkou snehu na komunikáciách.
Do asfaltu primiešajú soľ
Ešte zradnejší býva takzvaný čierny ľad. Ide o úsek cesty, ktorý na prvý pohľad vyzerá bezpečne, no v skutočnosti je na ňom tenká vrstva ľadu. Ak to motorista nepredvída, ľahko môže skončiť v priekope.
Podobné incidenty sa môžu stať minulosťou. Stačí ak bude výskum tureckých vedcov úspešný. Tí do vrstvy asfaltu vmiešavajú mravčan draselný – soľ neškodnú pre životné prostredie. Tá sa postupne uvoľňuje a zabraňuje vzniku poľadovice.
Novinka pomôže aj v boji s výtlkmi
Okrem toho pridávajú do asfaltu polymér butadién-styrén, odpudzujúci vodu. Voda by sa tak nemala na asfalte udržovať, čo tiež zabraňuje tvorbe ľadu na ceste.
Vedľajším prínosom tejto technológie by mala byť lepšia odolnosť asfaltu. Výtlky sa totiž tvoria hlavne opakovaným zamŕzaním vody v štrbinách cesty. Ako nevýhoda sa javí celoročná prítomnosť soli na cestách, ktorá má negatívny vplyv na koróziu vozidiel.