Predstavte si, že ste mimozemšťan, ktorý práve priletel na našu planétu. Naučíte sa nejaký miestny jazyk, odpozorujete tie naše absurdné spoločenské konvencie a postupne sa zaradíte do spoločnosti. Jedného dňa vám niekto ponúkne, či si nechcete zašoférovať auto. Porovnáte počet svojich končatín s človekom a poviete, že by ste to reku aj skúsili.
Sadáte si za volant, rozhliadate sa okolo seba, a - vidíte spúšť gombíkov, páčiek a displejov s nepochopiteľnými obrážtekmi. Na volante sú rôzne plusy a mínusy, trumpeta, niečo, čo vyzerá ako tá vec, pomocou ktorej ľudia telefonovali v starých filmoch - ale rozhodne nepripomína dnešný smartfón - či tlačidlá s nápismi ako LIM, RES a SET.
Čítať piktogramy nás naučila skúsenosť
Základný argument, ktorým sa piktogramy obhajujú je, že predsa žijeme v globalizovanom svete, s globalizovanými produktmi, a ovládaniu musí rozumieť každý. Rozumie mu ale vôbec niekto? Že pravá páčka pod volantom ovláda stierače a ľavá smerovky (ak práve nesedíte v aute Mercedes-Benz, ktoré majú obe páčky naľavo) je skôr vecou pozorovania a skúsenosti než toho, že by ste sa pozreli na páčky a z ikoniek sa to dozvedeli.
To by snáď aj dávalo zmysel, kým sa nepozrieme na Spojené štáty americké, krajinu, v ktorej sa ročne predá druhý najväčší počet automobilov (v tesnom závese za Čínou.) Špeciálne pre americký trh sa vyrábajú autá, v ktorých sú mnohé piktogramy (napríklad na infotainmentovom systéme) vymenené za zrozumiteľné nápisy.
Teóriu, že najlepším piktogramom je nápis, vo svojom blogu podporuje aj belgický webdizajnér Thomas Byttebier. Ako príklad uvádza mobilnú aplikáciu Facebook, ktorá na spodnej lište pre zrozumiteľnosť používa ikonky aj nápisy.
Na hornej fotke vidíme otváranie výduchu na modeli Hyundai ix35, ľudovo nazvané "prepínač e-mail - slanina". Na dolnej fotke vidíme ten istý prepínač na nástupcovi ix35, modeli Tuscon, s novými ikonkami. Foto: Hyundai
Namiesto diskety Ježiš
Ďalším problémom ikoniek je, že predlohy obrázkov sa už dávno nepoužívajú. V aute napríklad prijímame telefonáty stlačením obrázku slúchadla z pevnej linky, pritom dobre vieme, že šnúrové telefóny pomaly, ale isto vymierajú. V elektronike napríklad video reprezentuje ikonka filmovej pásky.
Známa je aj internetová diskusia o tom, aký piktogram by mal nahradiť disketu na tlačidle "uložiť". Keďže anglické "save" sa okrem uložiť používa aj vo význame spasiť, objavili sa názory, podľa ktorých by sa mal používať piktogram Ježiša.
Opitý robot, kométy, trojuholníky, španielčina. Aj takto sa dajú vysvetliť výstražné svetielka na prístrojovej doske. Obrázok: http://dave.uktv.co.uk/
"Skontrolujte motor"
Najznámejším zo všetkých piktogramov je Check engine. Je to svetielko, ktoré by tvarom malo pripomínať motor (nepripomína) a oznamuje, že niečo s pohonným ústrojenstvom nie je v poriadku. Pod týmto svetielkom sa však skrývajú myriady problémov - od zle uzatvorenej palivovej nádrže až po vážne poškodenie motora - že nikto vlastne nevie, kedy a na čo je Check engine dobrý. Väčšina motoristov sa uspokojí s tým, že motor vypne a zapne, a Check engine zmizne. Ísť do servisu a platiť desiatky eur za diagnostiku toho, že krytka palivovej nádrže je nedotiahnutá, je predsa holý nezmysel.
Podobne na autorom testovanom Seate Leon X-Perience začala počas testu svietiť kontrolka žhavenia. Zástupca importéra skonštatoval, že táto kontrolka sa rozsvieti, keď kuny prehryzú saciu trubicu a elektronika zistí nasávanie tzv. falošného vzduchu - vraj súčasné motory 2,0 TDI kunám celkom chutia. Prečo sa potom pri prehryzenom sacom potrubí nezobrazí na palubnej doske obrázok kuny, ale pružinka reprezentujúca žhavenie, ktoré s nemá s kunou nič spoločné?
Pomôže nám až aplikácia
S tým, aké sú autá komplikovanejšie a lepšie vybavené, bude nezmyselných piktogramov len pribúdať. Pomoc s lúštením poskytnú používateľské príručky a internetové fóra vlastníkov jednej značky. Hyundai však na prebiehajúcom veľtrhu elektroniky CES predstavil aplikáciu pre smartfóny, ktorá vám prečíta význam rôznych ikoniek pomocou rozšírenej reality.
Aplikácia na smartfóny a tablety by mohla nahradiť príručku používateľaČítajte
Kým aplikácia s rozšírenou realitou nebude nachystaná pre všetky autá, neostáva nám nič iné, než záhadné piktogramy stláčať, skúšať a pýtať sa. Len jedno tlačidlo má nespochybniteľnú funkciu: Stlačte červené s výstražným trojuholníkom a môžete stáť hocikde.