Čitateľ Roman sa pýta:
Dobrý deň, v septembri roku 2009 mi bol odobratý vodičský preukaz B na základe neplatenia výživného. Výživné som vyplatil a vodičský mi má byť vrátený. Musím absolvovať znovu autoškolu? Podotýkam, že som nikdy nespôsobil autonehodu.
Spýtajte sa aj vy! Vaše otázky posielajte na auto@sme.sk.
Možnosť, aby exekútor vymáhal pohľadávku na výživnom tým, že nechá zadržať vodičský preukaz, bola do nášho právneho poriadku zavedená od 1. apríla 2009. Hoci zadržaným vodičským preukazom sa dieťa nakŕmiť nedá, v praxi sa to môže ukázať ako dobrý donucovací prostriedok.

Ide o inštitút, ktorého cieľom bolo zvýšiť tlak na riadne plnenie povinností v oblasti výživného. Povinní - v tomto prípade tí, ktorí neplatia výživné - sa často správajú ako keby mali peniaze na benzín do auta, no nie pre svoje deti.
Pre úplnosť len dodáme, že vodičské preukazy sa v praxi nezadržiavajú tým neplatičom výživného, ktorí sú šoférmi z povolania. Dôvod je ten, že zadržaním vodičského preukazu by šofér z povolania prišiel o možnosť vykonávať zárobkovú činnosť, a tým by sa šanca na vyplatenie výživného ešte znížila.
Zadržať neznamená odobrať
Čitateľ sa konkrétne pýta na podmienky vrátenia vodičského preukazu. Z názvu inštitútu vyplýva, že ide o dočasné zadržanie vodičského preukazu, nie trvalé odobratie. O vodičské oprávnenie teda Roman neprišiel - jeho vodičák ďalej platí, len je uložený na polícii, dokým výživné neuhradí.
"Vodičský preukaz si na polícii povinný len vyzdvihne. Nie je dôvod, prečo by musel absolvovať opäť autoškolu," vysvetľuje Petra Janská z Katedry občianskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského, a dodáva:
"Povinný sa exekútorovi môže ozvať, exekútor ho určite rád poučí. Ozývať sa však priamo polícii by bolo kontraproduktívne, pretože kým polícia nedostane od exekútora pokyn na odblokovanie vodičského preukazu, tak ho určite povinnému nevydá."
Polícia môže rozhodnúť o opätovnom preskúšaní vodiča - a to nielen hneď pri vrátení, Janská sa v praxi stretla s prípadom, kedy polícia žiadala o preskúšanie vodiča dva mesiace po tom, ako mu vodičák vrátila. Vo všeobecnosti ide hlavne o prípady, kedy mal povinný zadržaný vodičský preukaz po dlhšiu dobu.
"Ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia v ovládaní pravidiel cestnej premávky alebo vo vedení motorového vozidla, najmä ak neprospel na skúške z odbornej spôsobilosti na udelenie ďalšieho vodičského oprávnenia alebo ak preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia motorového vozidla dva roky a viac, orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Preukaz si musíte vyzdvihnúť sami
Podľa zákona o o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti je exekútor povinný bezodkladne po úhrade výživného doručiť na políciu príkaz na vrátenie vodičského preukazu. O tomto príkaze upovedomí aj povinného. Aj po úhrade výživného a vrátení preukazu však môže exekútor naďalej vymáhať svoje trovy.

"Exekučný poriadok neurčuje presný postup, avšak v praxi takéto vrátenie prebieha tak, že akonáhle je príkaz na vrátenie doručený orgánu Policajného zboru (príslušnému dopravnému inšpektorátu), tak je povinný políciou vyzvaný na prevzatie si vodičského preukazu," hovorí Petra Janská.
"Taktiež však prichádza do úvahy postup, kedy sa povinný môže bez vyzvania po doručení oznámenia o vydaní príkazu na vrátenie vodičského preukazu od súdneho exekútora sám dostaviť na dopravný inšpektorát a požiadať o vrátenie zadržaného vodičského preukazu," uzatvára.
Ak však mal Roman vodičský preukaz zadržaný vyše 6 rokov, ako uvádza, určite by si mal po prevzatí skontrolovať jeho platnosť, ako aj platnosť ďalších dokladov potrebných k vedeniu motorového vozidla. Po šiestich rokoch nešoférovania čitateľovi Romanovi tiež radíme, aby absolvoval kondičné jazdy.