Aj vás vždy zaujímalo, či sa molekula fullerénu, pripojená k väčšiemu uhľovodíkovému reťazcu, po kovovom povrchu šúcha alebo kotúľa? Presne takú otázku si položila skupina vedcov na Univerzite Rice v Texase.
Poskladali "auto", ktoré tvorila jedna komplexná molekula veľká len zopár nanometrov a prišli na to, že fullerén sa po kove vskutku kotúľa. Prvé nanoauto nemalo vlastný pohon a slúžilo len na jeden konkrétny experiment. No tento rok sa viaceré nanoautá pobijú v pretekoch na trati.
Takto vyzerá schéma prvého molekulárneho auta. Auto je dlhé len niekoľho nanometrov - nanometer je jedna miliardtina metra. Foto: Wikipedia/CC/Materialscientist
Súťaž organizuje Centrum materiálového vývoja a štrukturálnych štúdií vo francúzskom Toulouse. Každý tím má dva dni a dve noci na to, aby postavil trať na kúsku kryštalického zlata - štart, cieľ a päť "slalomových kužeľov" vysokých presne dva atómy - a prešli po nej s nanoautom. Zvíťazí ten, kto prejde cieľom ako prvý.
Zlatá pretekárska trať bude umiestnená v ultravysokom vákuu pri piatich stupňoch Kelvina (- 268° C).
Takto vyzerá pretekárska trať pre nanoautá. Foto: CEMES
Samotné auto má tvoriť jedna molekula veľká okolo 100 atómov a malo by fungovať na pohon elektrónmi vysielanými z hrotu riadkovacieho tunelovacieho mikroskopu.
Do premiérového ročníka súťaže je prihlásených päť tímov, víťaza spoznáme na jeseň.