V súvislosti s automobilkou Jaguar Land Rover (JLR) sa v poslednom čase spomínala najmä investícia do nového výrobného závodu na Slovensku. Pre budúcnosť JLR je však nemenej dôležitý ďalší vývoj technológií, týkajúcich sa jeho vozidiel.
V novej tlačovej správe informoval britský výrobca o testovaní autonómnych áut priamo v bežnej premávke. Povolenie na testovanie sa vzťahuje na 41 míľ (cca 66 km) cestnej siete v okolí Coventry a Solihull. Finančne na projekt prispeje aj britská vláda.
Počas najbližších troch rokov sa na cestách objaví flotila s celkovým počtom sto vozidiel, ktoré využijú viaceré technológie, súvisiace s autonómnym riadením. V rámci testovania automobilka vyskúša systém komunikácie medzi autami navzájom a autami s cestnou infraštruktúrou pomocou rôznych komunikačných technológií.
Práve komunikácia medzi jednotlivými účastníkmi premávky má byť základným kameňom budúcich autonómnych vozidiel. V praxi automobilka otestuje kooperatívny adaptívny tempomat. Ten dovolí jazdiť vozidlám v tesnom závese za sebou aj pri vysokých rýchlostiach.
Vďaka komunikácii medzi autami sa vozidlo jazdiace vzadu v kolóne dozvie o prekážke prakticky v rovnakom čase, ako vozidlo na čele kolóny. Jazda sa vďaka tomu stane bezpečnejšou a zároveň nevyžaduje veľké rozostupy medzi autami.
V rámci komunikácie s cestnou infraštruktúrou vie auto dopredu zistiť, aká farba svieti na semafore a o koľko sekúnd zasvieti napríklad zelená.
Upozornenie na nebezpečné situácie na diaľnici, dnes bežne zobrazované na elektronických dopravných značkách, dostane vozidlo tiež vďaka komunikácii s infraštruktúrou. V budúcnosti tak zrejme stratia drahé elektronické dopravné značky svoj zmysel.
Prepojenie vozidiel na diaľku im umožní vidieť “za horizont“. Inteligentný autonómny systém, vybavený novými technológiami, dostane informáciu o nehode, prekážke na ceste, či zápche oveľa skôr, ako keď sa spolieha na kamery, radar a senzory.