Subaru zverejnilo dáta z prieskumu dopravných nehôd v Japonsku, ktoré naznačujú, aký vplyv majú moderné bezpečnostné systémy na nehodovosť. Dáta sa týkali iba nehôd, v ktorých participovali vozidlá Subaru. Čísla ukázali, že prítomnosť balíka bezpečnostných prvkov EyeSight viedla až k 61 percentnému poklesu nehôd.
Analýzou dopravných nehôd automobilka zistila, že v rokoch 2010 až 2014 mali vozidlá vybavené systémom EyeSight o 84 % menej nehôd zadnej časti auta v porovnaní s vozidlami bez systém EyeSight.
Počet nehôd pomáha znižovať dvojica kamier
Subaru čerpalo údaje od japonského inštitútu, zaoberajúceho sa výskumom dopravných nehôd (Institue for Traffic Accident Research and Data Analysis, Japan). Prítomnosť balíka EyeSight vo výbave ďalej znamenala o 62 % menej nárazov vozidla do vozidla a 49 % zníženie zrážky auta s chodcom.
Systém EyeSight prostredníctvom vstupu z dvojice kamier, umiestnených za čelným oknom, neustále sleduje a vyhodnocuje pohyb ostatných účastníkov premávky pred vozidlom. Reaguje aj na rozsvietené brzdové svetlá vozidla vpredu. V prípade núdze dokáže systém aktívnym brzdením zabrániť zrážke, prípadne znížiť jej následky. Dvojica kamier pomáha aj pri sledovaní jazdných pruhov a získané údaje využíva aj adaptívny tempomat.
Keďže kamery sledujú situáciu pred vozidlom, informácia o 84 % znížení nehôd s nárazom do zadnej časti vozidla, vybaveného systémom EyeSight, pôsobí na prvý pohľad prekvapivo. Často sa diskutovalo práve o situácii, keď auto vpredu, vybavené podobným systémom začne automaticky brzdiť, na čo nemusí šofér jazdiaci vzadu, v aute bez takéhoto systému, včas zareagovať.
V meste môže aktívne automatické brzdenie zabrániť reťazovej nehode
V mestskej premávke s malými rozostupmi a kolónami však môže nastať aj iná situácia. Stačí, aby vodič v aute so systémom automatického núdzového brzdenia nedával pozor. Zohne sa po telefón, nastavuje navigáciu alebo rádio a následnej zrážke s vpredu stojacim autom na poslednú chvíľu zabráni automatické brzdenie.
Tým dostane väčšiu šancu na zabrzdenie aj v poradí tretie auto. Keby systém nezasiahol a šofér druhého auta by v rýchlosti narazil do zabrzdeného vozidla vpredu, a tým náhle zastavil na extrémne krátkej vzdialenosti, vodič v poradí tretieho auta by mal len malú šancu včas zastaviť. V kolóne by zrejme nasledovala reťazová nehoda.
Aj keď máme mnohokrát pocit, že nové bezpečnostné systémy nás počas testov iba obmedzujú a otravujú, prvé čísla ukazujú ich pozitívny vplyv. Stále sa však stretávame aj s ich chybami a neadekvátnymi reakciami. Zatiaľ totiž na rozdiel od niektorých vodičov nedokážu predvídať.