Latinský výraz tabula rasa je možné preložiť ako "nepopísaná tabuľa". A práve toto slovné spojenie inšpirovalo spoločnosť Riversimple pri výbere názvu pre nový vodíkový automobil, ktorého vývoj pokročil už do skonštruovania prototypu. Označenie má symbolizovať, že britská spoločnosť s cieľom zostrojiť jednoduché, efektívne, ale pritom bezpečné a spoľahlivé dvojmiestne vozidlo začínala prakticky od nuly.
Základom Riversimple Rasa je karbónový monokok, ktorý váži menej ako 40 kg. Aj vďaka tomu je pohotovostná hmotnosť miniauta 580 kg. Za jeho vzhľadom stojí Chris Reitz, ktorý má z minulosti na svedomí napríklad dizajn modelu Fiat 500.
O pohon sa starajú štyri elektromotory namontované na kolesách a využívajúce energiu z vodíkových palivových článkov umiestnených v zadnej časti vozidla. Články sú schopné poskytnúť výkon 8,5 kW. Elektromotory však neslúžia len ako pohonná jednotka, ale pomáhajú aj pri brzdení.
Keď prototyp spomaľuje, dokáže viac ako polovicu kinetickej energie, ktorá by sa inak stratila vo forme tepla, premeniť na elektrinu. Tá sa ukladá do superkondenzátorov nainštalovaných vpredu. Takto získaná energia je využívaná výlučne pri zrýchľovaní automobilu.
Keďže Rasa myslí najmä na ekonomickú prevádzku, dynamickými parametrami neoslní. K spokojnosti preto musí stačiť maximálna rýchlosť 96 km/h, ktorú Rasa dosiahne za desať sekúnd. Za to spotreba a dojazd potešia viacej. Výrobca deklaruje, že na 1,5 kg vodíka zvládne 480 km, čo je ekvivalent k spotrebe 0,9 l/100 km.
Spoločnosť plánuje ešte v priebehu tohto roka zhotoviť ďalších 20 exemplárov, ktoré by testovali vybraní zákazníci. Ak všetko pôjde hladko, produkčná verzia sa na trh dostane v roku 2018. Pravdepodobne však nebude na predaj, ale len na prenájom za určitý mesačný poplatok, v ktorom už budú zahrnuté náklady na údržbu, poistenie či palivo.
Mimochodom, pomocnú ruku pri financovaní tohto projektu podala aj Európska únia prostredníctvom grantu vo výške 2 milióny eur.