Mercedes-Benz zvýši podiel ručnej práce v závode v Sindelfingene. Automobilka totiž ponúka množstvo možností individualizácie svojich vozidiel, na ktoré sa roboty na výrobnej linke nedokážu adaptovať, píše Bloomberg.
V Sindelfingene má Daimler AG svoj najväčší závod, v ktorom sa ročne vyprodukuje až 400 000 áut. Vznikajú na ňom vlajkové lode automobilky ako luxusný Mercedes-Maybach a športový Mercedes-AMG GT. Vyrábať sa tam bude aj nová trieda E.
Nový Mercedes triedy E: luxusný sedan zažil svetovú premiéru, vzhľadom neprekvapíČítajte
Roboty na výrobných linkách sú z bezpečnostných dôvodov uzatvorené v klietkach tak, aby neprišli do kontaktu s pracovníkmi-ľuďmi. To však výrazne limituje možnosti konfigurácie vozidiel - roboty sa dajú naprogramovať na jednotlivé úkony, no nezvládajú veľké rozdiely medzi jednotlivými kusmi, ktoré idú na linke za sebou.
“Roboty nie sú schopné zvládnuť úroveň individualizácie a možností výbavy, ktorú ponúkame," povedal Markus Schäfer,riaditeľ výroby Daimler AG. "Ušetríme peniaze a zabezpečíme našu budúcnosť tým, že zamestnáme viac ľudí.”
Schäferov plán je skrátiť čas montáže jedného auta z priemerných 61 hodín v roku 2005 na 30 hodín. Oproti robotom sú operátori výroby schopní oveľa rýchlejšej adaptácie, takže aj samotná úprava výrobnej linky na nový model by mala trvať oveľa menej.
Kým do roku 2000 ponúkali automobilky obmedzený výber, portfólio modelov a motorizácií "nemeckej trojky" je násobne väčšie ako pred pätnástimi rokmi. Zdroj: Bloomberg
Mercedes-Benz, ale aj BMW a Volkswagen AG však nezaháľajú a pracujú na kompromise medzi človekom a strojom. Chcú čo najrýchlejšie uviesť do praxe menšie roboty, ktoré by boli vybavené senzormi a navrhnuté na prácu popri ľuďoch - mimo klietok v samostatných zónach.
Veľký výber modelov a motorizácií nespôsobuje problémy len vo výrobe. Predajcovia áut sa sťažujú automobilkám, že výstavné plochy v ich showroomoch sú príliš malé na to, aby sa tam zmestili všetky autá. Mnohé z nich tak môžu zákazníkom ukazovať len na obrazovkách tabletov.