V posledných rokoch môžeme sledovať, ako automobilový trh čoraz intenzívnejšie obracia svoju pozornosť na alternatívne zdroje energie. Dá sa predpokladať, že do budúcnosti sa tento trend ešte zvýrazní a vyžiada si úplne nový prístup pri riešení otázky mobility a infraštruktúry.
Z toho vychádza aj najnovšia vízia Nissanu, ktorá vznikla v spolupráci s architektmi spoločnosti Foster + Partners. Výsledok približne rok trvajúcej kooperácie bol predstavený na tohtoročnom ženevskom autosalóne.
Základnou myšlienkou vízie je, že čerpacou stanicou budúcnosti by popri domoch či uliciach, mohlo byť samotné vozidlo, ktoré by disponovalo autonómnym riadením a komunikovalo by s okolitým prostredím. Nissan svoje predstavy demonštruje na úspešnom elektrickom modeli Leaf a futuristickom koncepte IDS.
Snahou je skombinovať systém vehicle-to-grid, ukladanie energie v batériách, bezdrôtové nabíjanie, autonómne riadenie a bezdrôtové dátové pripojenie. Prepojenie týchto technológií podľa automobilky prinesie revolučné zmeny do využívania a distribúcie energie v hlavných mestách Európy.
Nissan v súčasnosti skúša systém vehicle-to-grid v Európe. Jeho súčasťou sú aj znovu použité batérie. Vďaka tomuto systému môžu vozidlá fungovať ako zásobárne energie, ktorú sú schopné využiť alebo vrátiť späť do siete.
Spoločnosť sa pritom opiera o štatistiky, ktoré hovoria, že 54 percent dnešnej populácie žije v mestách. Do roku 2050 to bude dokonca sedem ľudí z desiatich. Nissan sa aj preto zameral na vytvorenie infraštruktúry podporujúcej tento rast. Podľa predpovedí bude do roku 2050 možné pokryť takmer celú energetickú spotrebu planéty z obnoviteľných zdrojov.