Nie je zvykom, že by sa auto pri medzigeneračnej obnove zmenilo tak málo ako Kia Optima. S výnimkou malého bočného okienka za zadnými dverami novú Optimu len ťažko rozoznáte od predchádzajúcej.
Podľa nás je to škoda - Kia sa za novú Optimu nemusí hanbiť a mohla kľudne svetu ukázať hlasnejšie, že ide o nový model. Na dizajne pritom nevidno, že má prakticky sedem rokov - šéfdizajnér koncernu Hyundai-Kia Peter Schreyer (predtým Audi) odviedol svoju prácu veľmi dobre.
Pripomíname, že Optima bola navrhnutá aj s ohľadom na predaje na severoamerickom trhu - preto sa nám, Európanom, môže auto zdať až príliš výrazné a odvážne. Oproti konzervatívnej konkurencii tak s Optimou budete vytŕčať.
Porovnanie predchádzajúcej Optimy (vľavo) s novou. So zníženým podvozkom a veľkými kolesami by sa mala Optima dodávať už od výroby. Foto: Vossen, Gabriel Kuchta
Pripomíname, že nedávno v Ženeve predstavila Kia karosársku verziu Optima Sportswagon (kombi) a motorizáciu plug-in hybrid.

V solídnom interiéri je veľa miesta aj gombíkov
Interiér je, naopak, svojimi tvarmi celkom konzervatívny. Nová Optima dostala prehľadnejšiu palubnú dosku s pekne rovnými líniami. Hore tróni dotyková obrazovka infotainmentového systému, okolo nej, na volante aj pri radiacej páke však nájdeme ohromné množstvo tlačidiel. Ovládanie je navrhnuté podľa vkusu amerických zákazníkov.
Foto: Gabriel Kuchta
V zásade je politika jedného tlačidla na každú funkciu v poriadku, no ich usporiadanie nám pripadá nelogické. Klaster okolo radiacej páky obsahuje ovládanie jazdných funkcií auta, ale aj vyhrievanie a ventiláciu sedadiel. Pre porovnanie - veľké SUV Kia Sorento má ovládanie teploty (vrátane vyhrievania sedadiel a volantu) zoskupené okolo displeja klimatizácie.
Takéto skoky (a nájdeme ich na autách oboch značiek koncernu Hyundai-Kia) v nás vyvolávajú dojem, ako keby sa dizajnéri nedokázali ustáliť na správnom uprataní interiéru a stále skúšajú triafať od boku.
Foto: Gabriel Kuchta
Odhliadnuc od rozloženia tlačidiel nemáme čo interiéru vytknúť. Prístroje pred vodičom sú dobre čitateľné, volant je veľmi pekný a dobre sa drží, pasažieri majú vo všetkých smeroch veľa miesta. Odkladacích priestorov okolo vodiča je dostatok.
Jediným obmedzením je miesto na hlavu v druhom rade - ide však o typický neduh sedanov. Za hlavami našli miesto reproduktory Harman/Kardon - hrajú na pomery triedy veľmi dobre, ale v iných automobilkách znie audiosústava tejto značky ešte lepšie.
Ideálne auto pre taxikára?
Pokúsime sa vysvetliť, prečo nám Kia Optima pripadá ako ideálne auto pre taxikára a prečo si myslíme, že to nemyslíme ako urážku. Autorove prvé auto, ktoré zdedil po rodičoch, bol Fiat Linea - malý sedan, odvodený od modelu Punto. Okrem jeho rodiny tento model v Bratislave používali prakticky výhradne taxikári. Bolo celkom jednoduché pochopiť, prečo.
Fiat Linea vyzeral reprezentatívnejšie, než nasvedčovala jeho cenovka, mal celkom priestranný interiér aj veľký kufor. Podvozok bol pohodlný a síce neohromoval rýchlosťou, no do mesta jeho výkon stačil. Hoci by logo na kapote naznačovalo niečo iné, išlo o spoľahlivé auto.
Optimu si asi nepomýlite s autom prémiového výrobcu, no stále vyzerá dosť reprezentatívne. Foto: Gabriel Kuchta
Presne tieto vlastnosti sme videli v Kii Optima počas testu. Kia Optima je reprezentatívna, pohodlná, tichá a priestranná, pri šoférovaní ničím neobťažuje. Zákazník po vystúpení rýchlo zabudne, v akomže aute sa to vlastne viezol a ostane mu len dobrý pocit z príjemného interiéru a ničím nerušenej jazdy.
Menší motor sa na spotrebe neodrazil
Kia Optima má s 1,7-litorvým naftovým motorom a sedemstupňovou prevodovkou výkonu tak akurát. Malé motory neodsudzujeme kategoricky - do niektorých áut sa vyslovene nehodia, v iných nám neprekážajú. Pri Optime nám nevadí, že motor nemá objem dva litre ako u konkurencie.
Motor nám dych svojou silou nevyrazil, no v meste aj mimo neho prišiel postačujúci - taxikár aj tak nemá veľa príležitostí, kedy by stovky koní využil. Počas prvej jazdy na nemeckých diaľniciach sme si overili, že motoru nechýba výkon ani vysoko nad slovenským diaľničným limitom.

Menší motor sa však príliš neodrazí na spotrebe. Jazdili sme za 6,5-6,7 litra, čo je dobrá, nie však výnimočná hodnota.
Dvojspojková automatická prevodovka šetrí vodičovu ľavú nohu. Rozbehy s ňou nie sú najhladšie, za jazdy však radí plynulo a necháva motor v pásme otáčok s najvyšším krútiacim momentom. Veľmi nás oslovil tvar a poloha radiacej páky - dlaň na nej úplne prirozdene spočinie.
S Optimou sa jazdí naozaj výborne - podvozok je pohodlný, motor relatívne tichý. Sedačky veľké a mäkké (v zákrutách príliš nepodržia), ovládacie prvky v interiéri sa dobre používajú a nerozčuľujú.
Stačí, aby ste pristúpili s kľúčom k zadku auta a po pár sekundách sa kufor sám otvorí. Ak vás unesú, kufor si zvnútra môžete otvoriť tiahlom, ktoré v tme svieti - také musia mať v USA všetky autá.
Chválime aj ponuku a fungovanie asistenčných systémov. Výborné sú tiež cúvacie kamery - Kia sa ani nepokúšala "lepiť" obraz zo súpravy kamier do jedného pohľadu z vtáčej perspektívy, zato ponúka možnosť výberu medzi viacerými obrazmi.
S cenou Kia možno prestrelila
V rozpakoch sme ostali pri pohľade do cenníka - Optima je síce skvele vybavená, no cenou sa nebezpečne doťahuje na európsku a japonskú konkurenciu. Cena naftovej Optimy začína na 22 990 € (s aktuálnou zľavou 2 000 €) a stúpa až takmer k 36 000, koľko stojí testovaný kus v plnej výbave s vyhrievanými a ventilovanými sedačkami, adaptívnym tempomatom a systémom udržiavania v jazdných pruhoch.
Foto: Gabriel Kuchta
Ford Mondeo, Mazda 6 či Volkswagen Passat ale nie sú o toľko drahšie. Samozrejme, v tomto segmente prevláda fleetový predaj, takže konkrétne ponuky automobiliek môžu rozhodnúť skôr než rýchly pohľad do cenníka.
I keď je nám jasné, že Kia už dávno nechce byť lacnou alternatívou k nemeckej konkurencii, očakávali by sme výraznejší rozdiel v cene. Nás Kia Optima oslovila, no je možné, že slovenskí zákazníci radšej siahnu po vozidlách, pri ktorých dostanú za rovnakú cenu silnejší motor alebo lepší znak na kapote.
Značka a model | Kia Optima |
Verzia | 1,7 CRDi Platinum |
Cena modelu od/verzia od/testovací model (eur) | 24 990/31 390/35 870 |
Motor | prepĺňaný naftový štvorvalec s objemom 1685 cm3 |
Výkon - kW(k) / pri otáčkach (ot./min) | 104 (141)/4000 |
Krút. moment - (Nm) / pri otáčkach (ot./min) | 340/1750 - 2500 |
Typ prevodovky/počet stupňov | dvojspojková automatická/7 |
Zrýchlenie z 0-100 km/h - výrobca (s) | 11,0 |
Spotreba - výrobca/test (l/100km) | 4,4/6,5 – prevažne krátke trasy, nízka teplota |
Objem palivovej nádrže (l) | 70 |
Typ a rozmer pneumatík | Pirelli SottoZero 235/45 R18 |
Pohotovostná hmotnosť/úžitková (kg) | 1530/550 |
Objem batožinového priestoru (l) | 510 |
Rázvor náprav; dĺžka, šírka; výška (mm) | 2805; 4855; 1860; 1465 |
Posed vodiča a výhľad | Pohodlné sedačky s nevýrazným bočným vedením a výborná ergonómia; výhľad v poriadku |
Interiér | kvalitne spracovaný, na náš vkus možno príliš veľa tlačidiel; v čierno-čiernej verzii trochu fádny |
Ovládanie palubného systému/navigácie | dotyková obrazovka, príjemne sa používa |
Jazyk auta/navigácie | svk/svk |
Predné svetlá technika a účinok | xenónové svetlá s dobrým účinkom |
Odomykanie/vstup do auta | bezkľúčový vstup; na otvorenie kufru stačí pristúpiť k zadku auta |
Nastavovanie sedadiel vpredu a vzadu | vpredu elektrické s dostatočným rozsahom; vzadu veľkorysý priestor na nohy, menej na hlavu |
Sklápanie operadiel v druhom rade | tiahlom z batožinového priestoru; operadlá sú delené v pomere 40:60 |