August Horch (1868 – 1951) – ním začína obľúbená historka o tom, prečo založil najskôr firmu HORCH a potom firmu AUDI. Nuž, nedohodol sa so svojimi spoločníkmi v prvej firme, a tak založil druhú, pričom sa v názve jednoducho pohral so slovami. „Horch!“ po nemecky znamená „Počúvaj!“, čo sa do latinčiny zase prekladá ako „Audí!“
Je zaujímavé, že s naším predstavovaným Horchom už nemá pán Horch okrem mena nič spoločné. Firmu Horch opustil v roku 1909 a náš model pochádza z roku 1939. Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že pán Horch nikdy nemal vodičský preukaz.
Firma Horch vyrábala prestížne automobily, a ak boli vtedy na vrchole Mercedesy, Horch určite zastával druhé miesto a pýšili sa ním vtedajšie – aj nacistické – „celebrity“. Ide síce o pomerne moderné slovo, ale vystihuje to, čo máme na mysli.
Zaujímavosťou je tiež, že výrobný závod v Zwickau, kde Horchy vznikali, je predchodcom závodu, v ktorom sa za čias NDR vyrábali Trabanty a to je dosť priepastný rozdiel v prestížnosti značky.
V roku 1939, z ktorého pochádza aj náš exemplár, bola Firma Horch už súčasťou koncernu Auto Union. Ten vznikol spojením firiem Horch, Audi, Wanderer a DKW (preto 4 kruhy) v roku 1932.
Biele budíky majú niečo do seba. Foto: Marián Bazala
Z histórie konštrukcieV roku 1929 zamestnalo predstavenstvo firmy Horch nového šéfkonštruktéra Fritza Fiedlera (neskôr sa preslávil aj v BMW) so slovami: „Navrhnite nám auto / motor, zodpovedajúce prestíži našej značky. A nemusí byť veľmi drahé, lebo časy nie sú práve najlepšie. Ak to bude navyše aj rýchlo hotové, budeme sa len tešiť.“
Fritz Fiedler údajne odpovedal: „Páni! Špičkový motor musí mať určite viac než 80 koní nášho terajšieho radového 8-valca. Z môjho predošlého pracoviska som si priniesol nápad motora s valcami do V a aj 12 V-valec by nebol oveľa dlhší ako šesťvalec, snáď len trochu širší.“
A tak Fiedler dostal za úlohu vyvinúť motor s valcami v tvare V. Zatiaľ čo vo svete zúrila kríza, vyvíjali vo firme Horch luxusný, ale kompaktný a nie veľmi nákladný motor. Ventily ležia vodorovne a zdvíha ich centrálny vačkový hriadeľ, spaľovacie priestory majú formu na polovicu zloženej palacinky a sacie potrubie sa nachádza na tej istej strane ako výfukové, čo dobre predhrieva spaľovanú zmes.
Krídla sú častým motívom chadičových symbolov. Foto: Marián Bazala
Môžeme to teda považovať za niečo medzi SV a OHC rozvodom, pričom v technickej histórii sa tomu hovorí „ležiace ventily“. V roku 1931, v čase najväčšej depresie, opustilo linky v Zwickau niekoľko 12-valcov tohto typu, ale nestretli sa s úspechom.
Narýchlo preto skrátili motor o 4 valce a vznikol nám známy V osemvalec. Tento 8-valec bol použitý v typoch 830 a 930 s menšími zmenami zdvihového objemu, pričom typ 830 bol až do konca civilnej produkcie v roku 1940 najpredávanejším modelom.
Motor je pomerne kompaktný. Foto: Marián Bazala
V roku 1934 dostal nezávislé zavesenie predných kolies a v roku 1935 zadnú nápravu s konštrukciou De-Dion. Od roku 1935 bola pridaná „rýchlobežka“ na rýchlu jazdu pre vznikajúce diaľnice. Od roku 1937 sa vyrábal aj typ 930, ktorý sa od 830-ky líši len v detailoch. Spozná sa podľa sacích otvorov v blatníkoch a celkovo sa z toho modelu vyrobilo 2 054 kusov.
Podľa odborníkov existuje dnes z osemvalcových vozidiel Horch (typ 830 a 930) na celom svete asi 250 spomedzi približne 15 000 vyrobených kusov. Motorov V8 sa vyrobilo trojnásobne viac a použili ich vo vojne na iné účely.
Tesnenie pod hlavou valcov je súčasne aj tesnením pod sacím a výfukovým potrubím, a je preto ohnuté. Je to dané konštrukciou už zmienených ležiacich ventilov. Utesniť túto prapodivnú konštrukciu aj s dnešnou meracou technikou si vyžaduje naozaj skúseného mechanika.
Stretnúť jeden z 250-tich existujúcich kusov na Slovensku, je preto pre veteránistu, ako dopriať si pravý kaviár s pravým šampanským.
Technické údaje a faktyTyp : Horch 930 V (1937-1940) 2-dverový kabriolet
Rok výroby: 1939
Počet valcov: 8 do V 66⁰
Vŕtanie x zdvih: 78 x 100 mm
kľukový hriadeľ uložený na 3 hlavných ložiskách
Objem motora: 3823 cm3
Výkon: 67,6 kW (92 k)
4-stupňová nesynchronizovaná prevodovka s rýchlobežkou
Pohon: motor vpredu, pohon vzadu (tzv. „klasická koncepcia“)
Rozmery: D/Š/V: 4850/1790/1625 mm
Rázvor: 3100 mm (bol to najkratší rázvor kolies zo všetkých 8 valcových automobilov Horch)
Maximálna rýchlosť: 125 – 130 km/h
Spotreba: 18,5 l / 100 km
Hmotnosť: 1970 kg
Cena: 10 000 ríšskych mariek (ľudové KDF stálo 990 RM)
Firma počas rokov 1937 – 1940 vyrobila celkovo 2 054 vozidiel modelu Horch 930 V. Dostupných bolo aj mnoho druhov karosérií vrátane sedanov, 4-dverových kabrioletov, 2-dverových kabrioletov a 2-dverových roadsterov (Gläser – zasklený).
Model automobilu Horch 930 V z roku 1939 predstavoval 4-dverové otvorené vozidlo, z ktorého sa vyrobilo iba pár kusov. Faktom tiež ostáva, že toto prevedenie nebolo zahrnuté do oficiálneho ponukového prospektu predávaných modelov a vyrábalo sa len na špeciálnu objednávku.
H vyzerá ako kráľovská koruna a odraz levočského námestia tiež pridáva na vznešenosti. Foto: Marián Bazala
Horch ide najradšej rovnoUsaďte sa na koženú fotelku a rozjímajte nad bielymi „budíkmi“ – tachometer do 160 km/h má nádherné spracovanie. Naštartujte motor a odvďačí sa vám 8-valcovým dupaním v tej najkultivovanejšej podobe.
Zaraďte jednotku a vojdite do čias predvojnovej romantiky. Auto ide najradšej rovno, ak s ním chcete ísť do zákruty, kladie odpor a vyžaduje si použitie svalov, ale nakoniec poslúchne vaše povely. Rozbieha sa pomaly, no dôstojne.
Ak chcete podradiť, nezabudnite na medziplyn, inak bude prevodovka škrípať a to veteránistu bolí v celom tele! Ak ste to všetko očakávali, potom ste spokojní.
Sedíte pomerne vysoko – asi ako v súčasných SUV - nemáte sa kam ponáhľať, a práve tá vysoká pozícia vám ten pokoj a prehľad zabezpečuje, naviac, keď pri sklopenej streche máte nad hlavou modrú oblohu. „Sedenie“ v zákrutách a športová jazda nie sú témou vôbec.
S modrou oblohou namiesto strechy. Foto: Marián Bazala
Ak ste medzi veteránistami, máte absolútnu prestíž – málokto sa totiž vezie v tak hodnotnom aute ako vy. Skrátka, ste v aute, akých je na svete približne 250 a to na 7 miliárd obyvateľov tejto planéty! A k tomu neuveriteľne krásnom, stačí si pozrieť fotografie. Ak toto pre vás nie je hodné úžasného pocitu, nie ste veteránista!
Z histórieHorch bola jedna z viacerých predvojnových automobiliek. Vyrábala kvalitné a aj luxusné vozidlá na vysokej technickej úrovni. August Horch v roku 1899 v Ehrenfelde pri Kolíne nad Rýnom založil firmu A. Horch & Cie. Prvý automobil opustil továreň(bola to bývalá koniareň) o dva roky neskôr. V roku 1902 sa firma presťahovala do Reichenbachu a o ďalšie 2 roky do Zwickau. August Horch opustil svoju firmu v roku 1909 a následne založil firmu Audi Automobilwerke GmBH. V roku 1932 došlo ku spojeniu firiem Audi, Horch, DKW a Wanderer do spoločnosti Auto Union AG so sídlom v Chemnitzi. Časť automobilov bola vyrábaná a upravovaná aj podľa potrieb nemeckej armády - Wehrmachtu. Počas druhej svetovej vojny boli výrobné závody zbombardované a ťažko poškodené. Neskôr po vojne vo východnom Nemecku (NDR) sa znárodnený podnik premenoval na VEB Kraftfahrzeug-und Motorenwerke Zwickau a prevzal výrobu traktorov a iných poľnohospodárskych strojov. Neskôr sa podnik zlúčil s bývalými závodmi firmy Audi a pod názvom VEB Sachsenring Automobilwerk Zwickau vyrábal známe automobily Trabant. V súčasnosti sa v meste Zwickau nachádza aj múzeum Augusta Horcha.
Článok sme pripravili v spolupráci s časopisom veteransk.
Autor: Martin Neubeller, Pavol Arnold