Aj keď aprílové počasie vyvoláva pochybnosti, či už treba vymeniť zimné pneumatiky za letné, oteplenie určite čoskoro príde. V nižších zemepisných polohách majú mnohí motoristi prezutie za sebou, iní sa tak rozhodnú onedlho. Všeobecne platí, že letné pneumatiky by sa mali ocitnúť na vozidle vtedy, ak sú vonkajšie teploty vyššie ako sedem stupňov Celzia.
Keď vyzujete zimné pneumatiky, treba ich uskladniť. Tí, ktorí majú vlastnú garáž, nemajú starosti. Veľký problém však nemusí vzniknúť ani tým, ktorí garáž nevlastnia. Zimné pneumatiky sa dajú za mierny poplatok (okolo tisíc korún za rok, na striedačku s letnými) uskladniť v mnohých servisoch alebo pneuservisoch.
Ako uskladniť?
Väčšine motoristov je už jasné, že hoci to naše predpisy neprikazujú, jazdné vlastnosti vozidla obutého v zime do zimných pneumatík sú podstatne lepšie, ako keď v zimných podmienkach jazdíte na letných gumách. Najvhodnejšie je mať zimné pneumatiky obuté na vlastných diskoch, vyhnete sa každoročnej dvojnásobnej montáži. Pred uskladnením sa odporúča pneumatiky umyť, aby na ne nepôsobili usadené nečistoty.
Ak chcete uskladniť pneumatiky v garáži, môžu sa uložiť štyri na seba, alebo aj postaviť vedľa seba. Dobrým riešením je ich umiestnenie na stenu (zavesíme ich na tyčky), tak ušetríte miesto na podlahe. Podľa niektorých odborníkov by sa nemali používať pneumatiky staršie ako šesťročné, no tu sa názory čiastočne rozchádzajú.
Aký má byť dezén?
Zaujímavá je aj otázka hĺbky dezénu. Skúsenosti výrobcov pneumatík hovoria, že pri zimných pneumatikách je hraničná hodnota 4 milimetre. Pri letnej pneumatike sú to 3 milimetre (v mnohých štátoch sa berie ako minimálna), hoci u nás je to 1,6 mm.
Hĺbka dezénu pneumatiky vplýva na dĺžku brzdnej dráhy najmä na mokrej vozovke.
Otázku tlaku v pneumatikách rieši výrobca vozidla, tieto hodnoty sa musia dodržiavať. Podhustené pneumatiky „jazdia“ viac po bokoch a v zákrutách vozidlo „pláva“, prehustené pneumatiky sa zas skôr poškodia a na nerovnostiach negatívne vplývajú na zavesenie kolies. Samozrejmosťou sú opäť horšie jazdné vlastnosti.
Správny tlak v pneumatikách meriame pred jazdou, keď nie je pneumatika zohriata. Pri starších pneumatikách sa odporúča merať tlak častejšie (raz za týždeň).
Ako sa označujú?
Nazrime aj do označovania pneumatík osobných automobilov: rozmer 195/55 R 15 znamená, že šírka pneumatiky je 195 mm, výška 55 mm, R je označenie radiálnej konštrukcie a 15 je priemer disku v palcoch.
Okrem toho sa pneumatiky rozdeľujú na rýchlostné kategórie: Q – do 160 km/h, R – do 170 km/h, S – do 180 km/h, T – do 190 km/h, H – do 210 km/h, V – do 240 km/h, W – do 270 km/h, ZR – nad 270 km/h a Y – do 300 km/h. (ben)