Bratislava 19. apríla (TASR) - Dilemu - kto je majiteľ a kto držiteľ motorového vozidla, ktorému hrozí exekúcia - sa snaží vyriešiť novela zákona o pozemných komunikáciách pripravená skupinou zákonodarcov z Aliancie nového občana (ANO).
Poslancom ANO sa nepáči, že krachujúcim podnikateľom exekútori zahŕňajú do súpisu majetku aj autá, ktoré sú de facto majetkom lízingových spoločností. Dopravné inšpektoráty navyše nevykonajú zmenu údajov o vlastníkovi vozidla, ak je proti nemu alebo držiteľovi vozidla vedená exekúcia či výkon rozhodnutia podľa osobitného predpisu.
Celá navrhovaná právna úprava obsahuje iba jedinú zmenu, z príslušného textu zákona je vyškrtnutý držiteľ motorového vozidla.
Automobil nadobudnutý prostredníctvom lízingu zostáva v majetku lízingovej spoločnosti až dovtedy, kým je jeho cena riadne splatená jeho držiteľom. Doterajšia právna úprava je exekútormi vysvetľovaná tak, že môžu blokovať prepis vozidla držiteľovi, aj keď nie je jeho majiteľom. To však je v rozpore s platným Exekučným poriadkom.
Poslanci pre navrhovanú zmenu nachádzajú oporu v článku 20 Ústavy SR, ktorý jednoznačne deklaruje možnosť vyvlastniť alebo nútene obmedziť vlastnícke práva iba v nevyhnutnej miere, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.
Doterajší postup exekútorov však túto zásadu popiera a lízingové spoločnosti veľmi namáhavo dokazujú, že sú stále vlastníkmi vozidiel v držaní osoby, voči ktorej je vedená exekúcia.
Poslanci na čele s predsedom ústavnoprávneho výboru parlamentu Jánom Drgoncom tvrdia, že exekúcia sa nemôže vykonať predajom lízingovaného motorového vozidla ani s odvolaním sa na verejný záujem. Preto jednoslovný škrt v právnej norme ju dáva do súladu s ústavou a zároveň aj s prvým protokolom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.