Onedlho sa mnohí z nás vyberú na dovolenku autom. Predtým, ako vyrazíme za oddychom, si treba dať auto skontrolovať. Dôležitou funkciou je bezchybná činnosť bŕzd. Aj keď sme si ich nechali skontrolovať v servise a nevyhovujúcu brzdovú kvapalinu dali vymeniť za novú, predsa je tu jedno „ale“.
Ak totiž naložíte svoj automobil, v ktorom sa počas roka vozí jeden až dvaja pasažieri, zvýši sa jeho celková hmotnosť. A tu treba byť opatrnejší. Aj keď automobil brzdí dobre, predsa sa brzdná dráha predĺži. Prečo? Práve v dôsledku vyššej hmotnosti, a teda pohybovej energie, ktorú musia brzdy prekonať. Preto sa zdanlivo dostatočne vzdialená prekážka môže stať nebezpečnou.
Pri 80-kilometrovej rýchlosti je brzdná dráha bez batožiny a s dvojčlennou posádkou okolo 30 metrov. Ak sa zvýši hmotnosť auta, treba rátať s dlhšou brzdnou dráhou. Uvádzať presné hodnoty nemá význam, každý automobil brzdí inak. Treba si to jednoducho vyskúšať a najmä nejazdiť na doraz. Pri zaťaženom vozidle (najmä, ak dáte veci aj na strechu) treba rátať so zhoršenou stabilitou aj v zákrutách.
Ešte jedna zaujímavosť: technici sa snažia vyrobiť automobil, ktorý by spoľahlivo zabrzdil zo stokilometrovej rýchlosti na nulovú na tridsiatich metroch. Kotúčové brzdy na všetkých štyroch kolesách a elektronika sú cestou, ktorá vedie k úspechu. Aj keď sa stane realitou, treba stále jazdiť s citom a najmä rozumom.