Keď si dáte na auto čokoľvek dodatočne namontovať, nezabudnite si to dať zapísať do dokladov. Aby ste neprešli na ceste o techničák a nedostali pokutu.
Predný rám na aute - bez dokladov je to problém
Miroslav: "V roku 2002 som si kúpil nový Peugeot Partner a dal si namontovať ochranné rámy - jeden vpredu a aj dva bočné - podprahové. Boli namontované pri kúpe nového auta v autorizovanom servise Peugeot.
Na dvoch posledných STK ma upozorňovali, že ich mám dať dole, že ich nemám zapísané v technickom preukaze. V tom čase, keď som ich kupoval ich nebolo treba mať zapísané (alebo áno?).
Chcel som kontaktovať výrobcu, aby mi predložil dodatočne doklady umožňujúce zapísať rámy do technického preukazu, ale už daná firma neexistuje. V servise sa tvária všelijako a nemajú doklady, ktoré by to umožňovali. Mám ich dať dolu pred STK?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Tento problém je u motoristov bežný, informoval nás predseda Národnej asociácie STK, Miroslav Kobrtek.
Dnes sa pri dovoze a schvaľovaní starších vozidiel povinne zapisuje predný ochranný rám, prípadne bočné nášlapné rámy do protokolu o technickej kontrole do časti poznámky a obvodný úrad zapíše rám do papierovej verzie techničáku (OEV II) v časti ďalšie úradné záznamy.
Aj nové vozidlá vybavené rámom už pri predaji majú rám takisto zapísaný v osvedčení o evidencii.
Úrady musia o ráme vedieť
Pri kontrole na STK by mal byť ochranný rám zapísaný v OEV II, alebo motorista musí mať aspoň doklad o homologizácii a schválení dodatočnej časti namontovanej na vozidlo," uviedol Kobrtek s tým, že ak podľa neho by predajca alebo importér (vozidla alebo rámu) nemal mať problém vydať k novému vozidlu doklad o schválení.
Na internete môžete nájsť množstvo firiem, ktoré rámy montujú alebo ich dodávajú, samozrejme s dokladom o schválení dodatočnej úpravy na vozidle.
"Podobne, niekto má namontované zadné prítlačné krídlo, nie je zapísané v OEV, ale pri kontrole na STK a hlavne na ceste sa polícii preukáže dokladom, že krídlo má schvaľovaciu značku, homologizáciu," napísal Kobrtek.
Ako rám zlegalizovať
Predseda Národnej asociácie STK odporúča Miroslavovi zohnať si doklad o montáži alebo o schválení a potom ísť na obvodný úrad dopravy v okrese, kde je vozidlo evidované, aby mu zapísali rámy zapísali do techničáku.
"Tak isto to môže zdemontovať pred kontrolou na STK, ale to nič nerieši, lebo prípadná kontrola na ceste môže skončiť pokutou. Podotýkam, že doplnková výbava a podobne nie je zapísaná v OEV I (plastový techničák), policajti nemajú čítačky OEV I na ceste so sebou. Motoristi tak už po skúsenostiach majú vo vozidle fotokópiu OEV II, lebo originál nesmie byť v aute," dodal Kobrtek.
Je potrebné si uvedomiť, že rôzne úpravy vozidla, doplňovanie výstroja či výbavy musia spĺňať podmienky pre prevádzku vozidiel na pozemných komunikáciách, podmienky stanovené pri schválení a predovšetkým podmienky stanovené osobitnými predpismi pre dané konkrétne vozidlo alebo jeho časť. Bez dokladu je to prakticky nedovolená zmena.
Prečítajte si aj:
Auto môže mať každý deň inú farbu
Doklady od čiastočne premaľovaného auta
Michal: "Chcel by som sa spýtať, je potrebné vykonať nejaké úkony pri prestriekaní strechy vozidla (ostatné časti vozidla sú pôvodnej farby).
Pýtali sme sa viacerých policajtov a zistili sme, že oni sami v tom nemajú jednotný názor. Väčšina uvádzala nejaké percentá. Vraj ak nie sú prekročené, napr. ak je menej ako 40% farby vozidla zmenených, nie je potrebné to riešiť. Ak viac, je nutné to niekde zapísať. Avšak čítali sme aj vyhlášku a tam o percentách nie je nič. Môžte mi s tým poradiť? Ak je potrebné vykonať nejaké úkony, tak aké?"
Michal má pravdu, v predpisoch sa o percentách premaľovanej plochy nič neuvádza.
Ak si prefarbíte celé auto, vtedy je všetko jasné. Treba zájsť na obvodný úrad dopravy, kde vám dajú nový techničák so zapísanou novou farbou a potom to treba ešte ohlásiť na dopravnom inšpektoráte.
Zákon o cestnej premávke vyžaduje oznámiť na polícii "trvalú zmenu farby vozidla". Aj čiastočné prefarbenie auta, ak je trvalé, možno schovať pod túto povinnosť.
Preto vám odporúčame, ak aj auto prefarbíte iba čiastočne, navštívte obvodný úrad dopravy a dopravný inšpektorát. Do techničáku vám zapíšu doplnkovú farbu a počas prípadnej cestnej kontroly nebudete mať problém. Nezabudnite ale na to, že každá zmena v osvedčení o evidencii aj niečo stojí - na oboch úradoch (zmena údajov stojí 6 eur).
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk