Bezpečnostné a stmavovacie fólie by mal inštalovať odborník, ak nesplnia technické predpisy, môžete dostať pokutu.
Čitateľ: "Išiel som cez Čertovicu na dodávke. Zastavili ma policajti s tým, že mi chcú odobrať ŠPZ kvôli tomu, že na zadných sklách som mal reklamnú sieťkovanú fóliu z vnútra priehľadnú a z vonku nie (niečo také, ako majú autobusy, trolejbusy, električky v rôznych slovenských mestách polepené po sebe). Mali na to právo? Nechcel som sa s nimi hádať, tak som zaplatil 60 eur pokutu a pokračoval som ďalej."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
"Príslušníci Policajného zboru mu mohli zadržať tabuľku s evidenčným číslom," potvrdila Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru. Dodala, že umiestnenie fólií, reklamných fólií, dodatočné tónovanie skiel a vykonávanie úprav zasklených plôch, ktoré majú za následok zníženie priepustnosti svetla, upravuje vyhláška (detaily nájdete na konci článku).
Len certifikované a odborne nalepené fólie
Úpravu vozidla, ktorá má za následok zníženie svetelnej priepustnosti, možno vykonávať iba pri dodržaní podmienok podľa predpisu EHK č. 43.5. "Policajný zbor odporúča vykonávať montáž fólii certifikovanými spoločnosťami," povedala Baloghová.
V prípade, že použijete fóliu na vozidle, ktoré nespĺňa technické požiadavky, dopustíte sa priestupku a hrozí vám za to bloková pokuta do výšky 60 eur.
V Českej republike policajti používajú špeciálne merače na meranie priepustnosti fólií na oknách. Vďaka nim zistia, či sklá majú požadovanú priepustnosť svetla podľa zákona. Zaujímalo nás, či aj u nás policajti disponujú takýmto vybavením. "Na Slovensku sa nepoužívajú predmetné technické prostriedky a v súčasnosti sa o ich zavedení neuvažuje," uviedla hovorkyňa.
Merač priepustnosti skla. Zdroj: idnes.cz |
Polícia chce nahlasovať fólie na autách
Okrem fólií na oknách sa stretávame aj s olepom či reklamou na karosérii. Ak si necháte oblepiť celé auto, musíte ísť na políciu.
"Je možné konštatovať, že sa jedná o zmenu farebného vyhotovenia vozidla a je potrebné vykonať zápis zmeny farby do dokladov od vozidla. Nie je pri tom podstatné, či k zmene farebného vyhotovenia vozidla dôjde napríklad trvalým prestriekaním základnej farby vozidla, alebo nalepením teplovzdušnej fólie alebo reklamy," upozornila Baloghová.
A to aj napriek tomu, že zákon vyžaduje policajtom nahlásiť trvalú zmenu farby vozidla (viac v článku Auto môže mať každý deň inú farbu).
Baloghová ešte dodala, že z hľadiska policajnej praxe je rozhodujúce, ako vyzerá farba vozidla z celkového vizuálneho hľadiska, čo je dôležité pre plnenie úloh Policajného zboru. Podľa policajnej hovorkyne sa farebné vyhotovenie vozidla používa aj ako jeden z identifikátorov vozidla v systéme pátrania po vozidlách.
Čo musia spĺňať fólie na oknách vozidiel
Na zasklené plochy vozidla možno pripevňovať fólie, ktoré sú schválené a označené schvaľovacou značkou. Fólie, nálepky alebo tónovanie skiel musia spĺňať tieto technické požiadavky:
- zatemňovací pás určený pre čelné sklo vozidla musí byť umiestnený mimo vzťažnej plochy čelného skla tak, aby sa zabezpečila ochrana proti oslneniu s plynulým prechodom zo 75 % na najmenej 40 % priepustnosti svetla vrátane skla alebo bez plynulého prechodu najmenej 50 % priepustnosti svetla vrátane skla; zatemňovací pás môže zasahovať najviac 100 mm od vrchného okraja čelného skla po celej jeho šírke a nesmie pohlcovať farbu návestných svetiel a svetelných signálov
- reklamné fólie a fólie proti slnečnému žiareniu a tónovanie skiel na vozidlách kategórie M1 a N1 možno použiť na zadné bočné sklá a na zadné sklo s pod-mienkou, že vozidlo je vybavené pravým vonkajším spätným zrkadlom
- reklamné fólie a fólie proti slnečnému žiareniu a tónovanie skiel na vozidlách kategórie M2 a M3 možno použiť na bočné sklá, ktoré sú určené na výhľad z miest pre cestujúcich, okrem skiel dverí, ktoré sú určené na výhľad z miesta vodiča, a na zadné sklo; musia umožniť najmenej 50 % priepustnosti svetla a viditeľnosť aj do vozidla
- reklamné fólie a fólie proti slnečnému žiareniu a tónovanie skiel na iných vozidlách než vyššie uvedených, možno použiť na bočné sklá, ktoré sú určené na výhľad z miest pre cestujúcich, okrem skiel dverí, ktoré sú určené na výhľad z miesta vodiča, a na zadné sklo
- bezpečnostné fólie na ochranu proti prerazeniu skla v ložnom priestore vozidla môžu byť použité len na vozidlách kategórie N
Predpisy tiež vymedzujú, že umiestnenie fólií, dodatočné tónovanie skiel a vykonávanie úprav zasklených plôch, ktoré majú za následok zníženie priepustnosti svetla, nie je povolené na čelnom skle a na predných bočných sklách vozidla na strane vodiča a jeho spolujazdca okrem zatemňovacieho pásu.
Umiestnenie fólií na čelnom skle, na predných bočných sklách vozidla na strane vodiča a jeho spolujazdca nie je povolené, okrem zatemňovacieho pásu a okrem použitia bezpečnostných fólií.