BRATISLAVA. Chodci na krajnici či okraji vozovky sú povinní za zníženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky alebo reflexný odev už nie len mimo obce, ale aj v nej.
Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorá je účinná od 1. januára a ktorá prináša viacero zmien v dopravných pravidlách a ďalších predpisoch.
Pozrite si, čo všetko sa mení v dopravných pravidlách >>
Zákon definuje zníženú viditeľnosť ako viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia. Ani keď nevidia predmety na ceste. Najmä
- od súmraku do svitania,
- za hmly, sneženia, dažďa a
- v tuneli.
Podľa ministerstva vnútra si úpravu pravidiel vyžiadal aj vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami práve pre chodcov. Chodci sú najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky.
"Ak nebudú videní, môžu počítať aj s blokovou pokutou až do výšky 50 eur. Zavedením tohto pravidla nám nejde o represiu, skôr o prevenciu a výchovu chodcov," zdôvodnila Silvia Keratová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.
Najmä v obciach, ktoré na kraji ciest nemajú chodníky, veľmi výrazne stúpa riziko zrážky chodca vozidlom. Väčšina ľudí nosí tmavé oblečenie, ktoré zhoršuje viditeľnosť chodcov najmä v noci.
Ak chodec na vozovke nemá na sebe reflexné prvky, výrazne sa skracuje vzdialenosť, na ktorú vodič vidí chodca.
Na fotografii spoločnosti 3M vidno, ako vidí vodič chodca v noci zo vzdialenosti 20 metrov, keď má auto zapnuté stretávacie svetlá.
Vľavo je chodec v tmavom oblečení. Aj keď je veľmi blízko auta, vodič vidí iba nohy pod kolenami. V noci aj tie môže ľahko prehliadnuť. Chodca, ktorý má na oblečení reflexné prvky, vidno aj na 150 metrov.
Auto idúce rýchlosťou 70 km/h dokáže zabrzdiť na dráhe približne 70 metrov. Po dvadsiatich metroch sa rýchlosť zníži len na 50 km/h. Chodec uprostred by aj za ideálnych podmienok prežil len náhodou.
Pozrite si, ako to vyzerá, keď auto zrazí chodca.