BRATISLAVA. Vlani nepadali rekordy iba na Slovensku, kde od roku 1966 na cestách zomrelo najmenej ľudí – len 223.
Najnižší počet obetí za posledných 21 rokov vidno vo všetkých okolitých krajinách okrem Ukrajiny, ktorej štatistiky nie sú známe. Rekordné čísla za minulý rok očakáva aj v Nemecku tamojší automobilový klub ADAC.
V Česku, Maďarsku a Rakúsku bolo vlani na stotisíc ľudí približne rovnako veľa mŕtvych na cestách – asi päť a pol. Na Slovensku to bolo len 4,12. V prepočte na obyvateľa vychádzame najlepšie z regiónu už od roku 2009.
Zlom u nás nastal po prijatí prísnejšieho cestného zákona, zavážilo aj šrotovné, vďaka ktorému z ciest zmizlo viac starších, menej bezpečných áut.
V Česku zomrelo minulý rok pri nehodách 583 ľudí, čo je tak ako u nás najmenej od šesťdesiatych rokov. Polície oboch krajín vidia za dobrými výsledkami prevenciu, represiu či lepšie cesty, českí policajti hovoria aj o počasí a intenzite dopravy.
Kliknutím infografiku zväčšíte
Opatrne v Poľsku
Vôbec najviac obetí zahynulo za posledných desať rokov na Ukrajine, v roku 2007 to bolo vyše 20 na stotisíc obyvateľov.
Stav ciest je tam výnimočne zlý, Ukrajina navyše nemusela zavádzať prísne bezpečnostné opatrenie a odporúčania Únie, preto ju ťažko porovnávať s nami a s našimi ďalšími susedmi.
Za Ukrajinou nasleduje Poľsko, kde minulý rok prišlo o život až 3291 ľudí. Aj keď je Poľsko z porovnávaných krajín najľudnatejšie, na stotisíc obyvateľov má aj tak najviac obetí, až osem a pol.
Pre zlé výsledky je však pokrok v bezpečnosti na poľských cestách najviditeľnejší. Pred sedemnástimi rokmi tu ročne zahynulo cez sedemtisíc ľudí.
Prezident Slovenského autoturist klubu Peter Pokorný vraví, že úmrtnosť sa skôr zvyšuje v ázijských krajinách. V Európe sa podľa neho nebezpečné úseky mapujú, aby si na nich ľudia dávali pozor.
[content type="avizo-clanok" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/54/5447204/5447204.jpeg?rev=2" id="7064399" url-type="sme-article"]Nevieme celkom presne, čomu vďačíme za úbytok mŕtvych na cestách. Štát má možnosti na uľahčenie pátrania, píše Tomáš Bella[/content]
Zlý začiatok
Na Slovensku sa minulý rok najviac tragických nehôd stalo v okrese Dunajská Streda, bolo ich tam dokopy až štrnásť. Rizikové sú aj okresy Košice a Prešov, kde zomrelo po dvanásť ľudí.
Začiatok nového roka slovenským policajtom štatistiky nezlepší. Za prvé dva týždne zahynulo až o šesť obetí viac ako za rovnaké obdobie predošlého roka.
Po Silvestri za to mohol aj alkohol, jedna z posledných nehôd, pri ktorej zomreli dvaja ľudia, sa stala na rýchlostnej ceste R1, kde vodič jazdil v protismere.
Nehody vytiahli na cesty aj viac policajtov.
Pokorný predpokladá, že koncoročné lepšie výsledky by ani tragickejší začiatok roka ovplyvniť nemal.