SME

Mercedes 500K získal výrobcovi povesť najvyššej kvality

Mercedes-Benz 500K patrí dnes k tým vzácnejším historickým vozidlám. Najpôsobivejším a pravdepodobne aj najcennejším je s karosériou Spezial - Roadster.

Najobľúbenejšou karosériou boli kabriolety. Na fotografii Mercedes - Benz 500K kabriolet.Najobľúbenejšou karosériou boli kabriolety. Na fotografii Mercedes - Benz 500K kabriolet. (Zdroj: Peter Šíma, archív redakcie Veteransk)

Rivalita medzi nemeckými luxusnými značkami existovala už pred vojnou. Horch, Maybach a Mercedes súperili medzi sebou o majetných zákazníkov s novými modelmi, silnejšími motormi a elegantnými karosériami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prvý pohľad vozidlá Mercedes-Benz 500K (W 29) a 540K (W 24), najmä s karosériou Spezial - Roadster, sú si veľmi podobné. Rozdiel sa skrýva v konštrukčných riešeniach a pri 540K najmä vo výrazne odľahčenom trubkovom ráme odvodenom od pretekárskych modelov známych „Strieborných šípov“.

V marci roku 1934 sa na výstave automobilov v Berlíne predstavil nový model Mercedes – Benz 500K (W 29), ktorý považujeme za priameho pokračovateľa luxusnej rady SS a SSK. Vozidlo sa stalo stredobodom pozornosti výstavy a model 380, tak isto vystavovaný ako novinka rovnakého výrobcu, ostala jednoducho v tieni.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobca reagoval veľmi rýchlo a o tri mesiace neskôr prišiel s ponukou siedmich rôznych karosárskych variácií na podvozku nového 5-litrového modelu s kompresorom, každý za cenu 22000 ríšskych mariek (RM). To bola suma 6,5-krát vyššia ako cena bežného vozidla strednej triedy.

Za vývojom nového modelu stál Hans Nibel, konštruktér legendárneho modelu Benz-Blitz, ktorý v roku 1909 prekročil rýchlosť 200km/h a bol tak rýchlejší ako ktorékoľvek lietadlo alebo vlak, ktorý sa v tých časoch vyrábal.

Hans Nibel nezdielal s Ferdiandom Porschem a Hansom Ledwinkom len technickú genialitu, ale i spoločnú domovinu, ktorou boli Čechy.

Mercedes-Benz 500K poháňal radový osemvalec, prevzatý z modelu 380 so zväčšeným objemom na 5 litrov. Motor s výkonom 160 koní typu OHV mal na každý valec jeden nasávací a jeden výfukový ventil. O prípravu zmesi sa staral jeden zdvojený karburátor.

SkryťVypnúť reklamu

Písmeno „K“ v názve modelu jednoznačne hovorilo o použití mechanického kompresoru Roots, s ktorým vozidlo dosahovalo maximálnu rýchlosť cez 160 km/h. Preplňovaný motor bol podstatne smädnejší, ako uvádzal výrobca a 110 litrová nádrž, nachádzajúca sa v zadnej časti vozidla, vydržala tak na 400 kilometrov.

Mercedes-Benz 500K mal klasický rebrinový rám z lisovanej ocele. Zatiaľ čo štandardný rázvor mal 3290 mm, o 15 centimetrov kratší bol určený výhradne pre športové verzie. Predné kolesá boli zavesené na lichobežníkových a zadné na výkyvných poloosiach, doplnené vinutými pružinami.

Riadenie pracovalo presne, ale bez posilňovača pri pohotovostnej hmotnosti často prekračujúcej 2 a pol tony vyžadovalo veľké úsilie najmä pri manévrovaní na mieste. Mercedes-Benz 500K nebol žiadnym mestským autom pre domáce paničky.

SkryťVypnúť reklamu

Štandardom bola štvorstupňová prevodovka s prevodom do rýchla. Väčšina vozidiel mala sedemnásť palcové kolesá s drôtovým výpletom (tzv. špicové kolesá), s centrálnou maticou s whitworthovým závitom. Veľké dva svetlomety pred prednou maskou boli od firmy Carl Zeiss, ktoré vďaka 12V elektrickej sústave mali na tú dobu vynikajúcu svietivosť. Brzdy boli na všetkých kolesách bubnové s hydraulickým ovládaním a doplnené podtlakovým posilňovačom Bosch.

Na jeseň roku 1934 Mercedes Benz na autosalóne v Paríži prezentoval na podvozku 500K karosériu roadster, ktorý sa ponúkal za cenu 26000 ríšskych mariek. Presne o rok neskôr, v októbri 1935, prišiel s nádherne elegantným prevedením Spezial-Roadster.

Tento technicko-estetický šperk mal ale jeden nedostatok. Cena 28000 ríšskych mariek bolo o 10000 RM vyššia ako cena konkurenčného modelu Horch 853A. To môže byť odpoveďou na to, prečo sa za dva roky produkcie (1934 – 1936) vyrobilo len 29 kusov týchto nádherných roadsterov. Každý z týchto dochovaných exemplárov má mimoriadnu hodnotu a svoju nezameniteľnú históriu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci výrobca ponúkal aj samostatné podvozky na individuálne kreácie externých karosární, väčšina karosérií vznikla v domácej karosárni v Sindefingene. Dôvodom môže byť skutočnosť, že Mercedes mal v ponuke celú paletu typov karosérií, s ktorými splnil takmer každé želanie zákazníka.

Najobľúbenejším typom karosérie boli klasické kabriolety A, B alebo C, ktoré mali hrubú futrovanú skladaciu strechu. Na druhom mieste bolo dvojsedadlové kupé, ktoré bolo v katalógu označené ako „Sport-Innenlenker“ alebo „Roadster-Limousine“.

Naopak, zriedkavou karosériou bola limuzína, ktorá mohla byť dvoj alebo štvordverová. Na automobilovej výstave v Berlíne sa v roku 1935 predstavil model označený Autobahn-Kurier v štýle francúzskych kupé GT typu Bugatti a Delahaye s bizarnou aerodynamickou karosériou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Len dva z jedenástich typov spočívali na krátkych podvozkoch. Išlo o roadster a špecial-roadster.

Najmarkantnejším prvkom karosérie je dlhá predná kapota, ktorú si vynútil dlhý radový osemvalec. Až na Spezial-Roadster kapoty všetkých modelov mali vertikálne vzduchové otvory. Spezial-Roadster mal na rozdiel od ostatných verzií športovejšie vykrojené blatníky s prelisovanými okrajmi a lomené predné okno bez horného orámovania.

Vybavenie bolo na slušnej úrovni. Prístrojová doska a výdreva vnútorných dverí boli vyhotovené z orechového alebo exotického dreva. Sedadlá boli polohovateľné a cestovné kufre boli v sériovej výbave, ako aj elektrické fanfáry.

Okrem dvoch hlavných reflektorov mali vozidlá jedno svetlo do hmly a dva hľadáčiky, upevnené po stranách predného okna. Zoznam príplatkovej výbavy obsahoval okrem bežných položiek ako kúrenie, či rádio Telefunken i také extravagantnosti, akými boli škatuľa na ľad, malý trezor, vak na golfové palice alebo pušku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do roku 1936, keď model 500 K uvoľnil miesto vyspelejšej 540 K, bolo vyrobených len 354 exemplárov. Avšak úspech modelu sa nepočíta podľa počtu vyrobených kusov. A ani nevznikol s týmto cieľom. Autá išli do garáží vážených zákazníkov a aristokratov po celom svete, kde prečkali vojnové roky, a preto sa ich zachovalo dodnes pomerne veľké percento.

S týmto modelom a jeho technicky dokonalejším nástupcom, modelom 540 K, sa automobilke Mercedes–Benz podarilo nielen vytvoriť pôsobivé a po celom svete žiadané vozidlá špičkovej triedy, ale získať aj povesť výrobcu automobilov najvyššej kvality, špičkovej technológie a decentného športového charakteru.

500 K (W 29) dlhý rázvor

500 K (W 29) krátky rázvor

Motor

radový 8 - valec

Vŕtanie x zdvih

86 x 108 mm

Objem

4982 cm³

Kompresia

5,5 až 6,5 :1 (podľa druhu paliva)

Výkon

100/160k pri 3400 ot/min

Ventilový rozvod

OHV s jedným vačkovým hriadeľom

Mazanie

tlakové obežné

Chladenie

kvapalinové

Karburátor

dvojitý spádový + kompresor

Elektrická sústava

12 V 60 Ah

Spojka

suchá, kotúčová

Prevodovka

4 stupňová s prevodom do rýchla

Nožná brzda

hydraulická, bubnová

Ručná brzda

mechanická, pôsobiaca na zadné kolesá

Rám

rebrinový rám z lisovanej ocele

Rázvor

3290 mm

2980 mm

Rozchod kôl

1535/1547 mm

1535/1547 alebo 1515/1502 mm

Rozmery

5120 x 1820 x 1650 mm (limuzína)

4880 x 1900 x 1500 mm (roadster)

Pneumatiky

6.50 - 17 alebo 7.00 - 17

7.00 - 17

Objem palivovej nádrže

110 l + 11 l rezerva

Hmotnosť

2300 kg (limuzína)

2170 kg (Roadster)

Maximálna rýchlosť

160km/h

Počet vyrobených kusov

325

29

Roky výroby

feb. 1934 - okt. 1936

Článok bol pripravený v spolupráci s redakciou veteransk.

Autor: Valentin Zbyňovský

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 011
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 829
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 912
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 389
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 726
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 046
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 488
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 927
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu