SME
Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

Toyota Yaris lepšie jazdí a hybrid poteší spotrebou (prvá jazda)

Novinka napriek bohatšej výbave mierne schudla.

Toyota Yaris (Zdroj: Toyota)

Krátko po prvom stretnutí s novou Toyotou Yaris prišiel čas stráviť za jej volantom aj prvé kilometre. Na najnovší Yaris, ktorý sa opäť vyrába vo Francúzsku, sme boli prirodzene zvedaví z viacerých dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tým hlavným je, že predošlé generácie si získali povesť spoľahlivých mestských spoločníkov a Yaris bol zároveň prvým malým full hybridom.

Teraz so sprísňovaním emisií už dostáva konkurentov v podobe Hondy Jazz a Renaultu Clio E-Tech. Všetci prichádzajú na trh zhruba naraz.

Aby Toyota vynikla, Yaris postavila na odvodenej platforme GA-B, čím sa podarilo znížiť ťažisko, zvýšiť konštrukčnú tuhosť karosérie, ale aj zlepšiť jazdné vlastnosti.

Yaris sa vďaka tomu zmenil aj proporčne, je o 10 mm nižší, ale o 50 mm širší. Zaujímavosťou je, že hoci sa auto na dĺžku skrátilo o 5 mm, rázvor kolies narástol o 57 mm. Znamená to, kolesá išli viac do rohov karosérie, čím sa skrátili previsy.

Súvisiaci článok Toyota spúšťa predpredaj Yarisu. Ponúka nezvyčajne bohatú výbavu Čítajte 

Kým v niektorých európskych krajinách sa Yaris začal predávať už len ako hybrid, u nás je v ponuke aj s cenovo dostupnejšou dvojicou benzínových trojvalcov, ktoré si nepomáhajú elektrinou.

Nám sa do rúk dostala najdrahšia verzia takpovediac so všetkým, teda s 1,5-litrovým trojvalcom s hybridom a v úvodnej výbave Premiere Edition.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S lepšou ergonómiou ako Corolla

V interiéri prevládajú veľmi podobné pocity ako vo väčších Toyotách. Nielen preto, že citeľne pribudlo viac miesta pre posádku, ale Yaris jednoducho zdedil mnohé prvky od starších súrodencov.

Nie je to na škodu, ale interiér nepôsobí nijak štýlovo a v našom prípade ani farebne. Najviac zaujal netradičným umiestnením vnútorných kľučiek dverí a poličkou pod dotykovou obrazovkou, za ktorou sa schovávajú výduchy klimatizácie.

Oproti väčšej Corolle pôsobí multifunkčný volant modernejšie a pochvalu si zaslúži aj lepšie navrhnutý stredový tunel. Vidieť, že tu sa už myslelo na viac odkladacích miest.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu