SME

Citroën Ami je ako najlacnejší elektromobil až geniálne jednoduchý

Ide skôr o alternatívu k skútrom, než autám.

Citroën AmiCitroën Ami (Zdroj: Marek Čepa)

Na záver roka sme vyskúšali jedno nevšedné vozidlo, ktoré bol rozhodne zážitok šoférovať. A to aj napriek tomu, že s ním takmer nikoho nepredbehnete a zrejme naň ani nikoho nezbalíte.

Plastový zázrak sa volá Citroën Ami a je akousi predčasnou odpoveďou na budúcnosť mestskej mobility.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové autá sú z jazdnej stránky už prakticky dokonalé. Aj lacnejšie modely majú skvelo vyladené podvozky, bezpečnosť je na vysokej úrovni a výrobcovia sa predbiehajú, kto príde s lepším infotainmentom a elektromobily sa snažia ohúriť zrýchlením. Lenže čo z toho, keď cesty v mestách sú čoraz plnšie áut a mnohí každý deň zvádzajú boj o parkovacie miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasné trendy hovoria o upokojovaní dopravy v mestách a keďže ulice sa nedajú nafúknuť, vodiči sa neraz musia vzdať jedného pruhu v prospech mestskej hromadnej dopravy alebo cyklistov.

Stojac v klasickej poobednej kolóne je zrazu dosť času na premýšľanie. Podaktorí si začínajú klásť otázku, načo im je ten ohromný výkon auta alebo veľká obrazovka s množstvom funkcií? Veď sa len chcú presunúť z miesta A do miesta B.

Nejak takto asi uvažovali konštruktéri v Stellantise, keď prišli s najdostupnejším elektromobilom v Európe.

Súvisiaci článok Najlacnejší elektromobil bude zo Slovenska, Citroën zverejnil detaily Čítajte 

Viac ako skúter než ako auto

Vyrába sa v Maroku a vo veľkých európskych metropolách sa s ním stretneme pod názvami Citroën Ami, Opel Rocks Electric a najnovšie aj Fiat Topolino.

Nie, toto naozaj nie je plnohodnotné auto, a aj preto sa radí do kategórie L7e definovanej ako ťažké štvorkolky. Aj keď si pod týmto označením skôr predstavíme veľký Land Rover Defender ako si razí cestu ťažkým terénom, v skutočnosti ide o drobné vozidielka, ktoré sú maximálne pre dvoch ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Ami je hmotnosť len 485 kilogramov a maximálna rýchlosť značne obmedzená.

Rovnaké diely zjednodušili výrobu

Cieľom bolo čo najviac znížiť výrobné náklady. Pri škatuľke Ami to posádku tak trochu vracia do čias geniálne jednoduchých áut, ktoré po druhej svetovej vojne motorizovali Európu, napríklad Citroën 2CV, Fiat 500 alebo britské Mini. V prípade Ami však išli konštruktéri až do extrému.

Predný a zadný plastový panel je pre čo najlacnejšiu výrobu rovnaký a platí to aj o pravých a ľavých dverách. Je to dôvod, prečo sa vodičove dvere otvárajú opačne, v protismere jazdy a spolujazdcove klasicky. Kufor ani kapotu neotvoríte, ide o jeden veľký dielec, v ktorom sú len svetlá. Práve vďaka ich odlišnej farbe ako-tak tušíte, kde má toto zvláštne vozidlo vlastne predok.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapivo luxusne pôsobí panoramatické strešné okno, ktoré však nie je z rozmaru, ale aby ste z Ami videli na semafor. Dobrý výhľad s veľkoryso presklenou kabínou si však v lete zrejme vypýta svoju daň. Namiesto klimatizácie musia stačiť dohora výklopné bočné okná na spôsob legendárneho Citroënu 2CV.

Súvisiaci článok Fiat vracia na cesty malú myšku. Ako štýlový elektromobil Čítajte 

Zábavu si vodič musí doniesť

Aj interiér je kráľovstvom tvrdého plastu. Na vrchu jednoduchej prístrojovej dosky sú vyberateľné držiaky na drobnosti, plastové sú aj sedadlá. Posúvať sa dá iba vodičovo, spolujazdec sedí trochu komicky vzadu a pred sebou má priestor na 63 litrov batožiny. Existuje aj verzia Cargo len s vodičovým sedadlom, spolujazdca vtedy strieda 260-litrový box na rozvoz tovaru.

Multimédiá si musí vodič na palubu doniesť vlastné. V strede je držiak na smartfón a nechýba ani priestor pre bluetooth reproduktor. Klimatizáciu Ami síce nemá, ale kúrenie a odhmlievanie čelného skla áno. Podľa zvuku by nás však neprekvapilo, keby bol pod prístrojovou doskou zabudovaný klasický fén na vlasy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani airbag na volante načakajte, na stĺpiku riadenia je malý monochromatický displej so základnými údajmi o jazde. Informácie sa nedajú prepínať, stačiť musí aktuálna rýchlosť a stav batérie.

Jeden stierač a stále svietenie

Citroën Ami sa zapína klasicky otočením kľúčika, tlačidlové ovládanie smeru jazdy je netradične vľavo vedľa vodičovho sedadla. Chýba parkovacia poloha, treba ísť do neutrálu a potom zatiahnuť mechanickú ručnú brzdu.

Zaujímavosťou je, že svetlá sa zapínajú automaticky a neviete ich nijako ovládať. Na jedinej ľavej páčke za volantom je len ovládanie smeroviek, klaksónu a jediného stierača, ktorý je len pred vodičom. Spolujazdec si tak za dažďa veľmi neužije výhľad dopredu.

Ak iných vodičov alebo ľudí čakajúcich pri priechode pre chodcov púšťate bliknutím, tak pri Ami to jednoducho nejde. Stretávacie svetlá svietia stále a na diaľkové rovno zabudnite.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prísne mestský typ

S týmto vozidlom naozaj netúžite opustiť mesto či obec. Za nočnú moru sa dá považovať aj to, že by ste sa pozabudli a vyšli na obchvat. Ami má totiž maximálnu rýchlosť obmedzenú na 45 kilometrov za hodinu. Je to zásadný rozdiel oproti konkurenčnému Renaultu Twizy, ktorý sme v minulosti tiež skúšali a mohol „uháňať až“ 80 km/h.

Ami tak môžu šoférovať aj tínedžeri od 15 rokov. Výkon elektromotora na prednej náprave je síce len 6 kW (8 koní) a krútiaci moment 44 Nm.

Súvisiaci článok Renault Twizy nie je motorka ani auto, ale na jazdu s ním sa nezabúda (test) Čítajte 

V strede v podlahe je lítium-iónová batéria Valeo s kapacitou 5,4 kWh. Vydrží na dojazd 75 kilometrov. Presvedčili sme sa, že v mestskej premávke ide o reálny údaj, na jeho dosiahnutie značne prispieva aj účinná rekuperácia. Nedá sa nastavovať, ale stačí zložiť nohu z akcelerátora a už cítite, ako vozidlo spomaľuje. Spotreba bola v priemere 10 kWh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobrovoľné natriasanie sa na doplátaných cestách na tvrdom plastovom sedadle však dalo chrbtu zabrať. Reálne však väčšina nespraví s autom denne viac ako 35-kilometrové trasy do práce aj naspäť.

Rozbehy nie sú problém, obmedzená rýchlosť áno

Aj keď ide o elektromobil, je pomerne hlučný. Jeho zvuk pripomína detské elektrické džípy, s ktorými sa ratolesti vozia po záhrade. Lenže Ami je do skutočnej premávky a tá je aj v Bratislave občas drsná.

Rozbiehanie sa z križovatky problém nie je a Ami vtedy drží tempo s okolitou dopravou, lenže iba kým nedosiahne maximálnu rýchlosť, teda 45 km/h. Potom sa pozriete do drobného okrúhleho zrkadielka a vidíte v ňom čierne BMW X6, ktoré by vás najradšej zjedlo alebo odhodilo do priekopy. Áno, v Bratislave sa nejazdí predpisovou päťdesiatkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď však začne premávka hustnúť, Ami sa stáva celkom dobrým mestským spoločníkom. V kolónach sme si všetci vodiči rovní.

Vtipné je, že z pozície vodiča máte väčšiu časť vozidla pred sebou. Keď sa otočíte, že chcete cúvať, už sa pozeráte cez zadné sklo. Ami je skrátka niečo, čo sa dá skôr porovnávať so skútrami než s autami. Síce sa s ním neviete prepletať kolónami, ale aspoň máte uzavretú kabínu, neprší na vás a môžete sa porozprávať so spolujazdcom.

Keď sme vozidielko fotili v evanjelickej štvrti Bratislavy, prekvapil nás záujem okoloidúcich, prevažne dôchodcov. Väčšine by vraj takéto presúvadlo na jazdenie po meste úplne stačilo.

Súvisiaci článok Vyskúšali sme najlacnejší elektromobil, ktorý sa môže vyrábať na Slovensku (prvá jazda) Čítajte 

Museli by však myslieť na to, že ho majú aj kde pravidelne nabíjať. Kábel s klasickou zástrčkou do 230-voltovej zásuvky je skrytý v ráme spolujazdcových dverí. V závislosti od teploty batérie Ami nabijete za 3 až 4 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovensko naň ešte nie je pripravené

Netradičné vozidlo sme si požičali na vyskúšanie skôr len zo zvedavosti a na spestrenie testov. Aj samotný slovenský importér, ktorý ho mal zapožičané zo Slovinska, si je vedomý, že na Slovensku by s ním úspech nemal a neplánuje ho tu ponúkať.

V Európe je však plno miest, kde sa Ami bez problémov uplatní. Najmä keď sa pre hustú premávku na Francúzskej riviére ani neviete rozbehnúť pri rýchlosti 50 km/h, alebo keď mestá začínajú plošne znižovať rýchlosť na 30 km/h.

Aj keď sa šetrilo, kde to len šlo, Ami by sme si predstavovali lacnejšie. Vo Francúzsku sa s ekologickým štátnym bonusom predáva od 7990 eur, v Slovinsku je od 9500 eur. Na to, koľko kompromisov Ami prináša, je to stále veľa, najmä keď elektrický skúter je za tretinovú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Z testovacieho zápisníka
Značka a modelCitroën Ami
VerziaMy Ami Tonic
Cena modelu od / verzie od (eur)9500 / 10 500 (na Slovensku sa nepredáva)
MotorElektrický synchrónny s permanentným magnetom, prevodovka s jedným redukčným prevodom
Výkon - kW(k)6 (8)
Krút. moment - (Nm)44
Zrýchlenie z 0-45 km / h - výrobca (s)10
Spotreba výrobca / test (kWh / 100 km)neuvádza / 10
Kapacita batérií (kWh)5,4
Rozmer pneumatík155/65 R14
Pohotovostná hmotnosť (kg)485
Objem batožinového priestoru (l)63
Dĺžka, šírka; výška (mm)2410; 1390; 1525
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 699
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 616
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 767
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 718
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 615
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 170
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 708
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 365
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 195
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 219
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 868
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 342
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 994
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 827
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu