Škoda Kodiaq 2,0 TSI 140 kW 4x4 Style | |
Základná cena / Verzia od (eur) | 30 850 / 43 850 |
Spotreba výrobca / test (l) | 7,8 - 8,5 / 8,8 |
Objem batožinového priestoru (l) | 835 / 2 065 |
Rozmery - rázvor; dĺžka; šírka; výška (mm) | 2790; 4697; 1882; 1688 |
Keď v roku 2016 prišlo na trh rodinné SUV od Škody, okamžite sa stalo hitom. Vďaka lákavej kombinácii priestoru a pohodlia sa pre Kodiaq rozhodlo už viac ako 840-tisíc zákazníkov.
SUV sa stalo vrcholom ponuky značky a až do príchodu elektrického Enyaqu išlo o najdrahšiu škodovku v novodobej histórii. Podobne ako kedysi Superb aj Kodiaq sa stal symbolom statusu a minimálne v našich končinách sa predávali prevažne vyššie výbavy a silnejšie motorizácie. Ojazdené kúsky si dodnes držia pomerne vysokú cenu.
Automobilka nedávno predstavila nástupcu a čas prvej generácie sa tak rýchlo chýli ku koncu. Ak si na prvý Kodiaq robíte chúťky a nemáte záujem o jazdenku, ešte je šanca zohnať skladové vozidlá.
Na konci jeho životného cyklu sme sa aj my rozhodli poslednýkrát sa pozrieť na populárne SUV. Skontrolovať, čo všetko sa v priebehu rokov zmenilo a zistiť, či sa doň ešte oplatí zainvestovať alebo už radšej počkať na novú generáciu.
Škoda sa s modelom rozlúčila výbavou Final Edition s pomerne bohatým základom a cenou od 38 840 eur. Zvyšok okresanej ponuky tvorili už len modely Sportline a športovo zameraný Kodiaq RS.
Najpopulárnejšia výbava patrila k najvyšším
Nám sa na posledný test dostal do rúk Kodiaq v už nedostupnej výbave Style, ktorá bola kedysi druhou najvyššou v ponuke, vyššie už bol iba Laurin & Klement. Práve výbava Style bola u nás, v kombinácii s naftovým dvojlitrom a štvorkolkou, dlhodobo najžiadanejšia.

Decentný facelift prišiel iba v roku 2021, a tak sa ešte napriek obľúbenosti auta nestihol celkom opozerať. Vďaka drobným zmenám, hlavne v oblasti masky, pôsobí aj po siedmich rokoch aktuálne, hoci sa pod plechmi skrýva príjemne staromódne auto.
Pristane mu tiež oranžová metalíza Tangerine, ktorá bola súčasťou špeciálnych príplatkov. Kto chce trochu farby, zostala mu na konci výroby na výber len modrá alebo červená metalíza, zvyšok tvorili iba odtiene sivej, čierna a biela.

Interiér sa počas rokov výrazne nemenil, aspoň nie po vizuálnej stránke. S modernizáciou prišiel dvojramenný volant a analógové prístroje už v základe nahradil 10,25-palcový displej.
Zvyšok zostal rovnaký vrátane množstva fyzických ovládačov, ktoré sa medzičasom z mnohých áut vytratili. Nad nimi nájdeme 8-palcovú obrazovku multimediálneho systému Amundsen, s podporou bezdrôtového zrkadlenia smartfónu.

Zmenila sa však kvalita spracovania interiéru, ktorý pôsobí omnoho solídnejšie a pevnejšie než pri prvých testovaných kusoch pred rokmi. Kvalitne pôsobí aj dekór so zaujímavou povrchovou úpravou, prekvapivo príjemnou na dotyk, menej nám už sadol jeho vzor. Prémiovejšiemu dojmu výrazne pomáha aj palubná doska čalúnená imitáciou kože.
Pohodlný aj priestranný
Rozlúčková edícia prišla s lákavou výbavou, do ktorej patrili napríklad parkovacie senzory a kamera, elektricky ovládané dvere kufra, adaptívny tempomat aj svetlá s LED matrix technológiou.
Výbava štandardne zahŕňala aj výber komfortných prvkov, ako sú ambientné osvetlenie interiéru, dvojzónová klíma, bezkľúčový prístup alebo vyhrievané predné sedadlá. Priplatiť sa dalo za trojzónovú klimatizáciu, vyhrievanie zadných sedadiel, ale aj roletky na okná.
Takéto prvky výrazne zvýšili komfort na zadných sedadlách a dá sa predpokladať, že kto sa rozhoduje pre Kodiaq, nebude v ňom jazdiť sám. Jednou z najsilnejších stránok auta je priestranný interiér. V tejto oblasti vie Škoda niekedy priam čarovať.

V rodinnom SUV je dosť miesta na zadných sedadlách aj pre dospelých pasažierov, pri dlhých cestách ocenia aj výklopné stolíky či lakťovú opierku s držiakmi na poháre. Oceňujeme aj možnosť posúvať zadné sedadlá, vďaka čomu sa dá spraviť viac miesta pre pasažierov alebo pre náklad.
Za príplatok bol aj tretí rad sedadiel, no vhodný bol skôr pre deti a uberal z batožinového priestoru.
Testované auto bolo iba päťmiestne, kufor si preto zachoval plný objem 835 litrov, ktorý po sklopení sedadiel narastie na bohatých 2065 litrov. Na využiteľnosti mu ešte pridávajú typické Škoda riešenia ako háčiky na tašky či deliace priečky.
Zaujala nás absencia výsuvných ochranných plastov na dverách, ktoré majú zabrániť otlčeniu vedľajšieho vozidla. Tieto lišty sa však pri prudkom zabuchnutí dverí občas zachytávali o kabát a odlamovali, čo je pravdepodobne dôvodom, prečo dnes chýbajú aj v bohatej testovanej výbave.
Slabší, ale rýchlejší než diesel
Najväčšej obľube medzi zákazníkmi sa tešil naftový dvojliter, my sme si však vyskúšali jeho benzínovú alternatívu. Rozlúčková výbava Final Edition sa predávala pri všetkých motoroch výhradne s automatom, v prípade slabšieho benzínu 1,5 TSI iba s predným pohonom.
Testované auto dostalo výkonnejší motor 2,0 TSI s pohonom oboch náprav. Výkonom 140 kW (190 koní) mierne zaostáva za silnejším dieselom, no maximálny výkon je dostupný v širšom pásme otáčok.
Väčší rozdiel je v krútiacom momente, kde diesel dosahuje až 400 Nm, benzínovému motoru musí stačiť 320 Nm. Aj táto verzia dokáže ťahať príves s hmotnosťou do 2200 kilogramov, diesel utiahne ešte o 300 kíl viac.

Napriek tomu je Kodiaq s benzínovým motorom najdynamickejším modelom z bežnej ponuky, rýchlejší je už iba Kodiaq RS. Zrýchlenie na stovku trvá 7,6 sekundy, o jednu desatinu menej než pri nafte s výkonom 200 koní.
Spoza volantu však pôsobí trochu lenivejšie, než by sme podľa papierových údajov očakávali. Na vine je jeho pomerne vysoká hmotnosť, ktorá sa blíži k dvom tonám.
Tá sa prejavila aj na spotrebe. Jej priemerná hodnota sa počas testu ustálila na hodnote 8,8 litra pri jazde v zmiešaných podmienkach. Mimo mesta nie je problém zraziť ju pod sedem litrov, v meste si vyššia hmotnosť opäť vypýta svoju daň a ľahko sa dostane na dvojciferné hodnoty.

Pri rozmeroch rodinného SUV ide o pochopiteľné výsledky, hlavne ak berieme do úvahy fakt, že všetky motory sa v tejto generácii vyhli akejkoľvek elektrifikácii. Niektorých záujemcov môže práve absencia elektromotorov lákať, nástupca už príde vybavený aj mild-hybridným pohonom alebo prvýkrát ako plug-in hybrid.
Na pohodovú jazdu je výkon viac než dostačujúci a mohutné auto rozhýbe bez najmenších problémov. Kto sa chcel s Kodiaqom hrať na pretekára, siahol po verzii RS, silné stránky tohto auta sú však úplne inde.

Okrem praktického a priestranného interiéru exceluje aj v oblasti komfortu. Poddajný podvozok je síce náchylný na bočné náklony v zákrutách, no nerovnosti tlmí výborne a pohodlie neutrpelo ani na väčších 19-palcových kolesách.
Mäkšie naladenie podvozku ocenia aj tí, ktorí občas zídu z asfaltu na nespevnené cesty. Súčasťou výbavy sú aj voliteľné jazdné režimy vrátane terénneho. Pri jeho použití sa na displeji zobrazujú aj údaje ako nadmorská výška či kompas. Nechýba ani asistent pre zjazd z kopca.