Prehľad základných parametrov: | Renault Austral Iconic E-Tech 200 | Toyota Corolla Cross Style 1,8 Hybrid 140 |
Cena od / verzia od (eur) | 30 400 / 39 600 | 31 590 / 33 790 |
Kombinovaná spotreba podľa WLTP výrobca / test(l/100 km) | 4,6 - 4,7 / 6,0 | 4,9 - 5,3 / 5,4 |
Objem batožinového priestoru (l) | 487 - 555 | 473 |
Rozmery – rázvor, dĺžka, šírka, výška (mm) | 2667; 4510; 1825; 1644 | 2640; 4460; 1825; 1620 |
Segment C-SUV patrí k najpopulárnejším a kto má záujem o kúpu stredne veľkého SUV, rozhodne si má z čoho vyberať.
Praktické a pohodlné autá v tejto triede lákajú hlavne na bohatý priestor a vysoký posed, mnohé z nich nikdy neopustia asfalt. Najťažším terénom, ktorý musia zvládnuť sú výtlky a rozbité cesty, svetlá výška im pomôže hlavne pri parkovaní na obrubníku.
Schopnosti vozidla mimo spevnených ciest dávno nie sú rozhodujúcim kritériom pre väčšinu záujemcov o crossover. Omnoho dôležitejší je efektívny pohon, vďaka ktorému dokážu aj veľké autá jazdiť po meste so spotrebou, ktorú by im ešte pár rokov dozadu závidel nejeden malý hatchback.
Často si k tomu dopomáhajú hybridným systémom, rovnako ako obe testované autá. Okrem rozmerov sú si podobné aj využitím plne hybridného pohonu, tam sa však podobnosť končí.
Každý výrobca sa rozhodol ísť vlastnou cestou. Francúzsky Renault Austral pôsobí modernejšie a štýlovejšie, stavil na prémiový dojem a najmodernejšie technológie. Toyota Corolla Cross je zase so svojim nevtieravým jednoduchým dizajnom a trvácne pôsobiacim spracovaním príjemne staromódna. Nedajte sa však oklamať, pod kapotou ukrýva najnovšiu generáciu hybridného pohonu.
Priestorom vzadu sa nemôžu porovnávať
Renault je s dĺžkou 4 510 milimetrov väčší z dvojice testovaných áut, Toyota má presne o 50 milimetrov menej. Je tiež o 24 milimetrov nižšia, a to aj vďaka menšej svetlej výške 160 milimetrov, Renault sedí o dva centimetre vyššie.

Bez nej zostáva rozdiel iba štyroch milimetrov, dalo by sa teda očakávať, že v kabíne bude podobný priestor nad hlavou.
To však nie je pravda - hlavne na zadných sedadlách, kde Renault ponúka omnoho viac miesta nad hlavou, a vďaka dlhšiemu rázvoru a nízkemu stredovému tunelu, aj na nohy.
Corolla pôsobí stiesnenejšie, menší je tiež nástupný otvor. Druhý rad tak zostáva využiteľný skôr pre deti, dospelí pasažieri už budú mať problém s miestom na kolená a v prípade vyššieho vzrastu aj hlavu.
O niečo menej priestoru je aj v kufri, ktorý má v prípade testovaného slabšieho hybridu 473 litrov. Ak sa rozhodnete pre dvojlitrový hybrid, táto hodnota klesne len na 425, aj pri verzii len s predným pohonom.

Austral ponúka o pár litrov viac, batožinovému priestoru však na variabilite pridávajú zadné sedadlá, ktoré sa dajú posúvať v rozsahu 16 centimetrov. Ak ich posuniete úplne dopredu, kufor narastie až na 555 litrov. Aj keď u konkurenta nie je možnosť sedadlá posúvať, obe autá umožňujú aspoň nastaviť sklon chrbtovej opierky.

Prémiové ambície proti osvedčenej kvalite
Renault pôsobí vďaka extravagantnejšiemu vzhľadu exkluzívnejšie, čo ešte zdôrazňujú veľké 20-palcové disky kolies a kontrastné čierne lakovanie strechy, lemov blatníkov, prahov aj spodku nárazníkov. Toyota sa podobnými výstrelkami nezaťažuje a vystačí si s komfortnejšími 18-palcovými kolesami a nelakovanými plastovými doplnkami.

Jednoduchý dizajn nikoho neurazí a má potenciál dobre starnúť, možno s výnimkou zadných svetiel, ktoré hlavne v porovnaní s efektnou grafikou Renaultu pôsobia už teraz dosť staromódne. Kto by chcel od Toyoty niečo dizajnovo zaujímavejšie, môže siahnuť po modeli C-HR.
Podobná situácia sa opakuje aj v interiéri, kde Francúz robí skvelý prvý dojem vďaka modernému dizajnu a hodnotnejšie vyzerajúcim materiálom. Už v základnej výbave Techno vyzerá v kombinácii textilu a umelej kože vynikajúco, štandardom je aj ambientné osvetlenie. Pri testovanej verzii Iconic dokonca palubnú dosku zdobí aj pravé drevo.

Najvýraznejším prvkom je veľký displej multimediálneho systému, ktorý je orientovaný na výšku a natočený smerom k vodičovi. Hoci pod ním nájdeme fyzické ovládače klimatizácie, mnohé funkcie ako vyhrievanie sedadiel či čelného skla sa ovládajú dotykom. Najdôležitejšie informácie vodičovi sprostredkúva digitálny prístrojový štít, ktorý má rovnako ako centrálny displej uhlopriečku 12,3 palca.
Volič prevodovky sa presunul za volant vďaka čomu uvoľnil v stredovej konzole viac miesta pre odkladacie priestory. Dojem z interiéru však trochu kazia lesklé čierne plochy, ktoré priam priťahujú prach a škrabance, ale aj kovové detaily, ktoré síce vyzerajú pekne, no sú mimoriadne náchylné na fľaky a odtlačky.
Nudnejší, ale odolnejší
Japonci pred efektným pozlátkou uprednostnili rokmi overené riešenia a tradičnejšie rozloženie interiéru. Kabíne dominujú kvalitné a odolné plasty, vyhovovalo nám tiež jednoduchšie rozmiestnenie ovládacích prvkov. Klasické umiestnenie páky prevodovky môže mnohým vyhovovať, niektoré prvky ako zámky dverí či prepínače vyhrievania sedadiel, však pôsobia vyslovene zastaralo a kazia celkový dojem.

Patrí k nim aj umiestnenie 10,5-palcovej obrazovky na vrchnej časti palubnej dosky. Tá je štandardom, rovnako ako digitálna prístrojovka, opäť s uhlopriečkou 12,3 palca.
Japonská kvalita spracovania sa nezaprie. Nedá sa ubrániť dojmu, že po rokoch bude doškriabaný interiér Renaultu vŕzgať, zatiaľ čo Corolla bude vyzerať takmer rovnako ako v deň, kedy zišla z výrobnej linky. Pocit z oboch áut trochu kazila zlá lokalizácia infotainmentu do slovenského jazyka, ktorá hlavne v Renaulte miestami pôsobila, akoby ju prehnali prekladačom a výsledok nikto neskontroloval.

Okrem vodičovho displeja zahŕňa základná výbava oboch áut dvojzónovú automatickú klímu, parkovaciu kameru aj bezdrôtové pripojenie Apple Carplay a Android Auto.
Corolla Cross je štandardne vybavená inteligentným adaptívnym tempomatom či rozpoznávaním dopravných značiek, za oba tieto systémy si Renault pýta príplatok. V základe však ponúka napríklad ambientné osvetlenie, bezkľúčový prístup, ale aj adaptívne LED svetlá.
Ceny za oba modely sa začínajú okolo úrovne 30 000 eur, pričom Renault už v základe pôsobí hodnotnejšie. Na rozdiel od Toyoty si však musí vystačiť s mild hybridom a manuálom, Corolla Cross sa predáva iba v dvoch plne hybridných motorizáciach, vždy s automatickou prevodovkou e-CVT.
O valec menej, no viac výkonu
Za hybridný Austral E-Tech si Francúzi vypýtajú minimálne 36 100 eur. Poháňa ho druhá generácia hybridu so systémovým výkonom 146 kW (200 koní) a krútiacim momentom 410 Nm.
Základom je turbom preplňovaný trojvalec s objemom 1,2 litra, ktorý sám produkuje 96 kW (130 koní). Pomáhajú mu dva elektromotory, z ktorých silnejší má 50 kW (68 koní). Zmenou oproti staršiemu hybridu je aj prechod na 400-voltovú sieť.
Menší z dvojice má výkon 25 kW (34 koní) a plní funkciu štartér-generátora. Zároveň má na starosti synchronizáciu rýchlostí, keďže systém E-Tech pracuje so špeciálnou multimódovou prevodovkou bez spojky. Tá posiela výkon výlučne na prednú nápravu.

Rozbehy alebo cúvanie prebiehajú vždy na čisto elektrický pohon, podľa výrobcu by v meste mal Austral jazdiť na elektrinu až 80 percent času. Malá batéria sa síce rýchlo vybije, no rovnako rýchlo sa aj dobíja. Miera regenerácie sa nastavuje páčkami pod volantom.
Napriek sľubovanej efektivite zostáva uvádzaná kombinovaná spotreba iba papierovým snom. Namiesto sľubovaných 4,6 litra, sa po týždni na zmiešaných cestách priemer ustálil presne na šiestich litroch na sto kilometrov. Pri jazde po diaľnici si Austral pýtal 6,2 litra, na okreskách spotreba klesla na 5,8.

Výhodou nového hybridu je však skvelá pružnosť a tichý chod, hoci hlavne vo vyšších otáčkach sa ozýva charakteristický trojvalcový zvuk. Trochu rušivo pôsobia aj vibrácie trojvalca, hlavne v kontraste s hladkým elektromotorom.
Hladké vždy nebolo ani fungovanie multimódovej prevodovky. Tá možno pracuje mimoriadne efektívne, vo vyšších rýchlostiach však občas zaváha a hlavne pri pomalšej jazde občas autom nepríjemne šklbne pri zmene režimu pohonu.
Pri manévrovaní v nízkych rýchlostiach sme naopak veľmi ocenili systém riadenia zadnej nápravy 4Control. Ten je už vo svojej tretej generácii a umožňuje natočenie zadných kolies až o päť stupňov. Vďaka tomu klesol priemer otáčania z 11,4 iba na 10,1 metra, menej než má menšia Toyota.

Jazdí hladko, ale hlučne
Corolla Cross sa donedávna ponúkala jedine ako hybrid s dvojlitrovým motorom, ktorý by bol s výkonom 145 kW (197 koní) vyrovnanejším súperom francúzskemu SUV. Nedávno sa však ponuka rozrástla o slabší hybrid s výkonom 103 kW (140 koní), ktorý sa nachádzal aj v testovanom aute.
Toyota má s hybridným pohonom skúsenosti ako máloktorá iná automobilka, čo dokazuje aj fakt, že v súčasnosti je na trhu už jeho piata generácia. Očakávali sme preto perfektne vyladený hybrid pracujúci s maximálnou efektivitou.
Srdcom nového pohonu je atmosférický štvorvalec s objemom 1,8 litra, ktorý dodáva výkon 72 kW (98) koní. Pomáha mu elektromotor s takmer rovnakým výkonom 70 kW (95 koní). Na rozdiel od dvojlitra, ktorý je dostupný aj s pohonom všetkých kolies, slabší motor hrabe iba prednými.

Motor je citeľne lenivejší, čo sa vzhľadom k výkonovému rozdielu dalo očakávať. Hoci Toyota udáva vyššiu kombinovanú spotrebu 4,9 litra, v praxi sa ukázala ako úspornejšia z testovanej dvojice. Na diaľnici sa motor trápil a dosiahol porovnateľnú hodnotu 6,1 litra, na okreskách však spotreba klesla až na 4,8.
Ocenili sme tiež hladšie fungovanie hybridu s e-CVT prevodovkou. Táto elektronicky ovládaná prevodovka pre hybridné systémy sa správa podobne ako klasické CVT prevodovky s plynule meniteľným prevodom, hoci funguje na inom princípe.
Rovnako, ako klasické CVT prevodovky, sa však pri zrýchľovaní prejavuje monotónnym hlukom vo vyšších otáčkach, čo je pri slabšom spaľovacom motore veľmi častý jav. Systém si bežne pomáha aj brzdením motorom, ktoré opäť sprevádza nepríjemný hluk.
Tento problém ešte zvýrazňuje nedostatočné odhlučnenie kabíny, ktoré asi najviac kazí dojem zo spracovania, inak solídne pôsobiaceho auta.

Lacnejší hybrid vymenil lichobežníkové zavesenie zadnej nápravy dvojlitra za jednoduchú torznú priečku, čo sa prejavilo aj na jazdných vlastnostiach. V oboch prípadoch nám riadenie pripadalo očakávateľne príliš ľahké a málo komunikatívne, Renault však pôsobil omnoho stabilnejšie, nemalú zásluhu na tom malo aj viacprvkové zavesenie a riadenie zadných kolies.
Prispieval k tomu aj dobre vyladený a komfortný podvozok, no dojem z neho úplne pokazili zbytočne veľké disky kolies. Pokiaľ ide o komfort odpruženia, vďaka tejto chybičke vyhráva Corolla Cross.
Odlišné autá pre odlišných zákazníkov
V ostatných rokoch sa často stretávame s názorom, že nové autá jazdia prakticky rovnako. Testovaná dvojica je však skvelým príkladom toho, že toto pravidlo neplatí vždy. Hoci ide o rozmerovo podobné autá s hybridným pohonom, ukazujú dva veľmi odlišné prístupy.
Renault Austral E-Tech nás v mnohých ohľadoch pozitívne prekvapil. Je priestrannejší a praktickejší, vybavený moderným infotainmentom, s bohatým výberom asistentov a komfortnou kabínou, ktorá šliape na päty prémii.
Toyota Corolla Cross však z tohto súboja neodchádza ako porazená, rozhodne nie, ak vezmeme do úvahy aj cenový rozdiel medzi porovnávanými autami. Niekomu môže prísť príliš staromódna, predaje však vravia, že mnohým práve tento tradičnejší prístup vyhovuje.

Z testovacieho zápisníka: | ||
Značka a model | Renault Austral | Toyota Corolla Cross |
Verzia | Iconic E-Tech 200 | Style 1,8 Hybrid |
Cena modelu od / verzie od / testovaný model | 30 400 / 39 600 / 46 600 | 31 590 / 33 790 / 35 890 |
Motor | Turbom preplňovaný trojvalec, 1 199 cm3 + elektromotor + generátor | atmosférický benzínový štvorvalec, 1 798 cm3 + elektromotor + generátor |
Systémový výkon kW (k) | 146 (200) | 103 (140) |
Krút. moment (Nm) / pri otáčkach (ot. / min.) | 205 (+ 205 elektromotor + 50 generátor) / 1 750 | 142 (+ 185 elektromotor) / 3 600 |
Typ prevodovky / počet stupňov | automatická multimódová / 6 | elektronicky riadená s plynulo meniteľným prevodom (e-CVT) |
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s) | 8,4 | 10,0 |
Spotreba WLTP - výrobca / test (l/100 km) | 4,6 - 4,7 / 6,0 | 4,9 - 5,3 / 5,4 |
Prevádzková hmotnosť (kg) | 1 592 - 1 719 | 1 405 - 1 480 |
Rozmer pneumatík | 235/45 R20 | 225/50 R18 |
Svetlá výška podvozka (mm) | 180 | 160 |
Objem batožinového priestoru (l) | 487 - 555 | 473 |
Rozmery - rázvor, dĺžka, šírka, výška (mm) | 2 667; 4 510; 1 825; 1 644 | 2 640; 4 460; 1 825; 1 620 |