Talianska značka Alfa Romeo sa po takmer sedemročnej pauze vracia do B segmentu malých áut, presnejšie medzi malé SUV.
Automobilka tvrdí, že nový model Milano má byť najlepšie jazdiacim autom vo svojej triede. Neprekvapí, že miestom premiéry bolo práve Miláno, kde v roku 1910 vznikla značka Alfa Romeo.
Dnes táto značka v hierarchii Stellantisu patrí medzi prémiu, čomu zodpovedá aj primárne zameranie na väčšie modely ako Stelvio či Giulia. Rast predajov však vlani prinieslo až menšie a lacnejšie kompaktné SUV Tonale. Ešte menšie Milano má v tomto trende pokračovať.
S dĺžkou 4170 mm a kufrom s objemom 400 litrov ide o nepriameho nástupcu modelov MiTo a Giulietta. Aspoň nateraz, v budúcnosti sa má Alfa vrátiť ku kompaktnému hatchbacku.
Novinka Milano využíva podvozkovú platformu CMP a vyrábať sa bude spolu s Jeepom Avenger a Fiatom 600 v Poľsku.
Na baterky aj ako hybrid so štvorkolkou
Bezemisná verzia Milana sa volá Elettrica a má 54 kWh batériu s dojazdom vyše 410 kilometrov, a to aj vďaka nižšej hmotnosti oproti konkurentom. Štandardom bude 115 kW (156-koňová) verzia, športová Veloce má 176 kW (240 koní).
Špecifikom Veloce bude aj športový podvozok so zníženou svetlou výškou podvozka o 25 mm, s hrubšími stabilizátormi, s mechanickým diferenciálom, rozšíreným rozchodom a s výkonnejšími brzdami za 20-palcovými diskmi kolies.

Okrem elektrickej verzie sa objaví aj Milano Ibrida s mild-hybridným benzínovým motorom. Postupne sa dostáva prakticky do všetkých modelov z koncernu Stellantis, ktorý tvrdí, že v mestskej premávke vedia autá s touto technológiou jazdiť viac ako polovicu času na elektrinu.
Aj v prípade Milana Ibrida je srdcom 1,2-litrový trojvalec s turbom, ktorý má 100 kW (136 koní). Zaujímavosťou je však možnosť pohonu všetkých kolies Q4 s elektricky riadenou zadnou nápravou.
Dve masky na výber a športový interiér
Po stránke dizajnu budú na výber dve rozdielne masky s charakteristickou trojuholníkovou mriežkou. Buď moderná Progresso alebo Leggenda, ktorá je v retro štýle.
V interiéri sa podarilo dizajnérom vyčarovať športovú atmosféru, akú si značka zaslúži. Výrazným prvkom sú dva tieniace tubusy pred vodičom, ktoré však nerobia clonu mechanickým budíkom, ale 10,25-palcovej obrazovke.

Rovnaký rozmer má aj stredová obrazovka a pod ňou nechýba rad tlačidiel pre ovládanie klimatizácie. Na krajoch prístrojovej dosky sú kruhové výduchy s dizajnom, ktorý má pripomínať štvorlístok ako symbol športových modelov Alfy Romeo.
Na Slovensku sa Milano dostane do predaja na konci roka. Keďže cenovo má byť drahšie ako Jeep Avenger, dá sa očakávať, že elektrická verzia sa bude začínať s cenou okolo 40-tisíc eur. Za benzínovú by záujemca mohol zaplatiť okolo 30-tisíc eur., keďže predsa len ide o triedu menší model ako je Tonale, ktorého cena štartuje tesne pod 38-tisíc eur.
Čo znázorňuje logo Alfy Romeo?
Červený kríž na bielom pozadí a zlatý, neskôr zelený had požierajúci človeka. Takmer nezmenené logo talianskeho výrobcu športových áut sa s ním spája už od úplného začiatku v roku 1910.
Čo však vlastne znamená?
ALFA je skratkou pre oficiálny názov značky, ktorý znel Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, teda Lombardská automobilová fabrika. Romeo je už podľa mena prvého šéfa automobilky, ktorým bol v roku 1915 Nicola Romeo.
S nápadom pre logo automobilky prišiel dizajnér Romano Cattaneo, ktorý sa inšpiroval symbolmi Milána.
Jedným z nich je červený kríž na bielom pozadí ako symbol z čias stredovekej Lombardskej ligy. Vojensko-politické zoskupenie vzniklo proti útokom cisára Fridricha I. Barbarossu z čias Svätej rímskej ríše.
Pravá polovica loga automobilky je inšpirovaná erbom milánskej šľachtického rodu Viscontiovcov. Zobrazuje strašné stvorenie podobné hadovi zvané biscione, ktoré požiera dieťa. Ide o vyobrazenie z rodinnej legendy a nachádza sa takmer na každom múre hradu Castello Sforzesco v Miláne.
Ďalším tradičným znakom, ktorý Alfa Romeo používa pri najvýkonnejších modeloch je quadrifoglio, teda zelený štvorlístok. Pochádza z čias rozmachu sicílskych pretekov Targa Florio z 20. rokov minulého storočia.
Štvorlístok slúžil pre šťastie, jazdci ho mali na autách, aby im pomohol zvládnuť nebezpečné preteky a aby šťastne došli do cieľa.
