Dopravné značenie na cestách občas vyvoláva pochybnosti. A to aj napriek pravidlu, podľa ktorého musí byť dopravné značenie včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musí poskytovať úplný a jednoznačný výklad. Čo myslíte, ako je to v nasledovných situáciách? (10) Zvislé dopravné značky možno upevniť na jednom stĺpiku alebo na inej nosnej konštrukcii v maximálnom počte najviac dve dopravné značky s príslušnými dodatkovými tabuľkami. obmedzuje platnosť značky, pod ktorou je umiestnená. Používa sa najmä v spojení s výstražnými značkami, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo v určitom úseku vozovky napríklad na podmienky mokrej vozovky alebo iné nepriaznivé poveternostné podmienky.
Niekedy by bolo lepšie, keby správcovia komunikácií mali na pamäti viac bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky ako šetrenie. Potom sa môže stať, že na výklad dopravného značenia potrebujete viac času, než ho má vodič k dispozícii za volantom.
Ktorej značke patrí dodatková tabuľka?
Ján: "Na slovenských cestách najazdíme s kolegom denno denne stovky kilometrov. Na rýchlostnej ceste R1 medzi Zvolenom a Žiarom nad Hronom je na troch miestach dopravné značenie, na význame ktorého sa nevieme zhodnúť. Sú tam osadené nasledujúce dopravné značky: Najvyššie je značka B31a - Najvyššia povolená rýchlosť 110 km/h, pod ňou sa nachádza značka A8 - Nebezpečenstvo šmyku a na samom spodku dodatková tabuľka E9 - Nepriaznivé poveternostné podmienky.
Aká je teda v danom úseku maximálna povolená rýchlosť?
Kolega si túto kombináciu značiek vysvetľuje nasledovne: za dobrého počasia max. povolená rýchlosť 130 km/h, za nepriaznivého počasia 110 km/h a hrozí nebezpečenstvo šmyku. Moja interpretácia je nasledovná: za každého počasia (aj za dobrého) je max. povolená rýchlosť 110 km/h, za nepriaznivého počasia hrozí nebezpečenstvo šmyku. Môžete nás rozsúdiť, koho interpretácia je správna?"
Na R1-ke medzi Zvolenom a Žiarom nad Hronom sa vyskytujú dve skupiny vodičov. Jedna jazdí rýchlosťami, ktoré nemajú nič spoločné s tými najvyššími povolenými, no a potom sú tam takí, ktorí si interpretujú značenie tak, ako o tom napísal Ján.
§ 5, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(7) Dodatkové tabuľky skupiny E spresňujú, dopĺňajú alebo obmedzujú význam zvislej dopravnej značky, pod ktorou sú na jednom stĺpiku alebo na inej nosnej konštrukcii umiestnené; ...
§ 8, zákon č. 8/2009 Z.z.:
Dodatková tabuľka Nepriaznivé poveternostné podmienky (č. E 9)
Zo zákona o cestnej premávke a z príslušnej vyhlášky vyplýva, že dodatková tabuľka upravuje význam len jednej zvislej dopravnej značky.
Dodatková tabuľka, ktorú spomínal Ján, sa používa najmä v spojení s výstražnými dopravnými značkami. V tomto prípade je takou značkou Nebezpečenstvo šmyku. Definícia dodatkovej tabuľky však nevylučuje jej použitie s inými než výstražnými značkami. Podľa tohto by potom značka s čiernym mrakom a dažďom uprostred mala s veľkou pravdepodobnosťou dopĺňať len značku Nebezpečenstvo šmyku.
Pravdepodobnosť však nie je istota. Tú dodáva logika. Ak by dodatková tabuľka platila so značkou obmedzujúcou rýchlosť a mala byť splnená podmienka, že dodatková tabuľka upravuje platnosť len jednej zvislej dopravnej značky, "čierny mrak" by musel byť umiestnený nad výstražnou značkou.
Ak by dodatková značka mala platiť s výstražnou značkou, jediné miesto, kam sa dá umiestniť, je hneď pod ňu.
Jednoznačne sa teda dá povedať, že Ján má pravdu. Obmedzenie rýchlosti na úsekoch R1-ky vyznačených uvedeným dopravným značením treba dodržiavať nezávisle od počasia. Vodiča zároveň upozorňuje na nebezpečenstvo šmyku za dažďa.
Na spomínanom úseku by jednoznačne pomohlo, ak by sa dopravné značky rozdelili na samostatné stĺpiky, aby bolo značenie jednoznačné.
Ako prečítať dodatkovú tabuľku pod značkou?
Jana: "Nedalo mi neposlať vám nasledujúcu fotografiu značky nachádzajúcej sa na Panenskej ulici v Bratislave, kde policajti bežne rozdávajú papuče a následne pokuty. Rovnako sme aj my na tomto mieste dostali pokutu za nesprávne parkovanie, aj napriek tomu, že sme za touto značkou stáli vo vzdialenosti väčšej ako 6 m.
Podľa vysvetlenia policajtov sme nesprávne parkovali preto, že táto značka znamená zákaz zastavenia pre všetky motorové vozidlá s výnimkou zásobovania od 9.00 - do 19.00 hod. v úseku šiestich metrov.
Tento výklad dodatkovej tabuľky k zákazu zastavenia je však podľa môjho názoru nesprávny. Neexistuje dodatková tabuľka k dodatkovej tabuľke. A keďže je dodatková tabuľka rozdelená vodorovnou čiarou, ide teda o dve rôzne dodatkové tabuľky. Preto sa nápis "Okrem zásobovania od 9.00 - do 19.00 hod." vzťahuje k značke zákaz zastavenia a druhá dodatková tabuľka "6 m" sa rovnako vzťahuje k značke zákaz zastavenia a nie k vyššej dodatkovej tabuľke, ako nám bolo mestskými policajtmi vysvetlené.
Správny výklad tejto značky by teda podľa môjho názoru mal byt nasledovný: "Zákaz zastavenia neplatí pre zásobovanie od 9.00 - do 19.00 hod. a jeho platnosť je na 6 m úseku." Alebo sa mýlim?"
Pod dopravnou značkou Zákaz zastavenia je len jedna dodatková tabuľka. Ak je tabuľka rozdelená čiarou, neznamená to dve dodatkové tabuľky. Napriek tomu sa dajú informácie z dodatkovej tabuľky vykladať oboma spôsobmi, ktoré spomínala Jana.
Taká dodatková tabuľka, akú vidno na fotke, pozná vyhláška pod označením E 12. Môže sa na ňu vpísať nielen text "Okrem zásobovania" ale aj doplňujúce údaje k zákazu zastavenia, napríklad časový rozsah platnosti, hodiny, dni a podobne. A aj priestorový rozsah platnosti výnimky uvedenej na dodatkovej tabuľke.
Keďže vyhláška k zákonu o cestnej premávke určuje, že dodatková tabuľka ako celok spresňuje, dopĺňa alebo obmedzuje význam zvislej dopravnej značky, treba si dať najprv všetky informácie na dodatkovej tabuľke do súvisu a tie ako celok sa potom vzťahujú na zákazovú značku.
Dopravné značenie na fotke tak znamená, že v čase medzi 9.00 a 19.00 neplatí pre zásobovanie najbližších 6 metrov zákaz zastavenia. Ak by napríklad vzdialenosť bola umiestnená na samostatnej tabuľke, potom by zákaz neplatil pre zásobovanie medzi 9.00 a 19.00, pričom by nebol obmedzený priestorovo a ostatné vozidlá by mohli parkovať najbližšie až 6 metrov za značkou.
Zákaz státia alebo zákaz zastavenia?
Eva odfotila v Žiari nad Hronom na Sládkovičovej ulici oproti Sociálnej poisťovni dopravné značenie. Nie je si však istá, či to znamená zákaz zastavenia alebo zákaz státia.
V tomto prípade určite nejde o zákaz zastavenia. Prvé dopravné značenie je nesprávne, pretože zákazová značka je zle otočená. Zákaz státia má vyzerať tak, ako značka umiestnená na stĺpe verejného osvetlenia.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.