SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Hliadok bude počas sviatkov viac, budú najmä dohovárať

Počas dušičiek bude na cestách viac áut ako zvyčajne. Polícia preto posilní hliadky po celom Slovensku. Pravdepodobnosť, že vás zastavia policajti, je tak vyššia.

(Zdroj: Ilustračné - Archív SME)

Počas víkendu a Sviatku všetkých svätých bude na cestách viac áut ako zvyčajne. Polícia preto posilní dopravné a poriadkové hliadky po celom Slovensku. Pravdepodobnosť, že vás na ceste za zosnulými blízkymi zastavia policajti, je tak vyššia.

BRATISLAVA. Policajtov bude počas nadchádzajúcich sviatkov v teréne viac.Dopravnú akciu zameranú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ako aj zvýšený dohľad verejného poriadku v okolí cintorínov vyhlásil od piatka 29. októbra do 1. novembra viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

Okrem dokladov, povinnej výbavy či predpísanej rýchlosti budú kontrolovať aj pneumatiky.

Zamerajú sa najmä na parkoviská

Policajti budú v prípade potreby riadiť a usmerňovať premávku na parkoviskách a príjazdových cestách k cintorínom. Viac ich bude v teréne aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch. „Pozornosť budú venovať najmä disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, ako aj ich správaniu voči chodcom," uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.

Policajti by podľa nej mali pôsobiť preventívne. Zistené priestupky síce budú riešiť podľa závažnosti, hlavne však dohovorom. „Avšak k vodičom, ktorí hrubým spôsobom porušia dopravné predpisy a svojou jazdou ohrozia iných vodičov a chodcov, budú nekompromisní," upozornila.

Pod zvýšenou ochranou poriadkovej polície budú najmä parkoviská pri cintorínoch.

Kontrolám sa ťažko vyhnete

Zadržané
vodičské preukazy
 • V prvom polroku tohto roka policajti zadržali 14 114 vodičských preukazov. Ide o prípady, keď bola vodičovi uložená bloková pokuta, bol ochotný ju zaplatiť, ale nemohol tak urobiť na mieste.
 • Za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom policajti zadržali 248 vodičských preukazov.
 • Za jazdu pod vplyvom alkoholu to bolo až 1547 vodičských preukazov.
 • V 69 prípadoch sa vodiči odmietli podrobiť skúške na zistenie požitia alkoholu a v 47 prípadoch z iného dôvodu.
Zdroj: Prezídium PZ SR

To, kde môžete stretnúť policajnú hliadku počas dňa, zverejňuje polícia od začiatku októbra. Zoznam hliadok nájdete každý deň napríklad na stránke ministerstva vnútra, na internetových stránkach zameraných na dopravu, napríklad natankuj.sk či stellaservis.sk, informácie o hliadkach zverejňujú aj rádiá, ktoré vysielajú dopravné správy.

Ak sa však chcete vyhnúť kontrole, veľmi vám to nepomôže. Zverejňuje sa totiž iba počet hliadok, koľko z nich je označených, koľko neoznačených, po ktorých úsekoch sa budú neoznačené autá pohybovať a o aké značky a farbu vozidiel ide. Bližšie spresnenie času však policajti nezverejňujú. Hliadka sa v danom úseku môže pohybovať celý deň alebo iba pár minút.

Podľa policajných štatistík sa priestupky vodičov stále opakujú. Vodiči najčastejšie nedodržiavajú najvyššiu alebo obmedzenú rýchlosť jazdy, nedajú prednosť v jazde a majú problém pripútať sa bezpečnostným pásom. Pokuty za takéto priestupky pritom nie sú malé. Zvyčajne to býva okolo 60 eur. Pri prekročení rýchlosti býva pokuta podľa toho, o koľko ste šli rýchlejšie, ako bolo povolené.

Policajti sa pritom riadia interným sadzobníkom pokút, ktorý však pre nich nie je záväzný. Za rovnaký priestupok teda dve policajné hliadky môžu udeliť rozdielne pokuty.

Vyskúšajte si osvetlenie a stierače

Príchodom jesene, keď sa dá očakávať hmlisté, daždivé počasie, sa zvyšuje aj počet dopravných nehôd. Dlhšie noci, znížená viditeľnosť aj počas dňa, znížené teploty a mokré cesty sa podieľajú na vzniku kolíznych situácií.

„Odporúčame vodičom, aby si v tomto období skontrolovali osvetlenie vozidla či funkčnosť stieračov," radí policajný viceprezident. Vodiči by za zníženej viditeľnosti mali používať svetlá do hmly a na klzkom povrchu vozovky by určite mali ubrať z plynu. Tiež netreba zabúdať na to, že podľa zákona je potrebné svietiť celý deň, a keď poklesnú teploty k nule, je dôležité vymeniť pneumatiky za zimné.

Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru policajné hliadky budú kontrolovať aj tie. Pneumatiky nesmú mať na svojom vonkajšom obvode trhliny ani poškodenia, ktoré obnažujú kordovú kostru alebo ju narúšajú. „Hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu dezénu pneumatiky, ktorý pokrýva približne tri štvrtiny šírky povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky, nesmie byť menej ako 1,6 milimetra na vozidle a tri milimetre na vozidle vybavenom zimnými pneumatikami," vymenováva Baloghová.

Ak sa na vozovke nachádzajú súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, môže sa vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.


Kliknite - obrázok zväčšíte

Ak pokutu zaplatíte na mieste, bude nižšia
Čo robiť v prípade policajnej kontroly a za čo môžete dostať pokutu? Na otázky odpovedal Tomáš Novotný z internetového portálu natankuj.sme.sk.

1. Kedy ma môže zastaviť policajná hliadka? Kedykoľvek alebo iba v prípade, že som porušil zákon, dopustil sa priestupku?

Policajná hliadka môže vodiča zastaviť kedykoľvek, môže tak spraviť aj z auta. Policajt, ktorý vás chce zastaviť, však musí byť v rovnošate. Zastavovanie má svoj význam nielen v prípadoch, keď ste porušili dopravné predpisy. V rámci prevencie smie polícia kontrolovať dodržiavanie povinností každého účastníka cestnej premávky, teda aj vodiča. Kontrolovať smie to, či vodič nepil alkohol, či je pripútaný, či má doklady a podobne.

2. Ak ma zastaví policajná hliadka s požiadavkou na kontrolu dokladov, čo presne im mám predložiť? Mám vypnúť motor? Musím vystúpiť?

V prvom rade treba rešpektovať pokyny policajtov. Ak policajt povie, aby ste vypli motor, nemali by ste odporovať. To isté platí aj pre vystúpenie z auta. Policajt vás však nesmie vyzvať na takú činnosť, ktorá by mohla ohroziť vaše zdravie alebo život. Ak vás policajt požiada o doklady, ste vo svojom aute a nie ste profesionálny vodič, odovzdať na kontrolu mu musíte vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla (takzvaný techničák) a potvrdenie o zaplatenom povinnom zmluvnom poistení. Občiansky preukaz nemusíte mať pri sebe, no môže sa vám stať, že potom vás policajt predvedie na svoje oddelenie, aby si overil vašu totožnosť.

3. Čo mi hrozí, ak pri kontrole papiere nemám?

Závisí od toho, aké doklady vám chýbajú. Stačí, aby ste pri sebe nemali aspoň jeden povinný doklad a riskujete pokutu až 60 eur na mieste, prípadne do 100 eur na dopravnom inšpektoráte. Pri chýbajúcom vodičskom preukaze hrozí, že vám policajt nedovolí šoférovať. Chýbajúci techničák môže spôsobiť, že policajt nedovolí auto šoférovať nikomu. To sú však extrémne sankcie, ktoré by vás mohli stretnúť. Druh a výška trestu vždy závisia od toho, aké boli okolnosti, aké dôveryhodné je vysvetlenie a zaváži aj vaša snaha chybu napraviť alebo oľutovať.

4. Musí mať polícia dôkaz o porušení predpisov? Napríklad fotku z radaru pri prekročení rýchlosti?

Aj ten, koho obvinia, že porušil dopravné predpisy, je nevinný, kým sa mu vina nepreukáže. Na to treba dôkazy. Tie však polícia nie je povinná uviesť na mieste priestupku. Ak sa spor o to, či je vodič vinný zo spáchania priestupku, dostane na dopravný inšpektorát, tam mu musia dokázať, že priestupok spáchal. Napríklad, ak ho obvinia z prekročenia rýchlosti, bez fotky z radaru sa to nedá.

5. Môžem dostať pokutu za to, že mám na prednom skle auta GPS?

Nie. No vo výhľadovom poli vodiča nesmie byť nič, čo by mu bránilo v tom, aby dobre videl na cestu, a nič, čo by ho mohlo rozptyľovať od šoférovania.

6. Môžem dostať pokutu v obci, ktorá nie je osvetlená a ja si zapnem diaľkové svetlá?

V podstate áno, pretože svietiť diaľkovými svetlami sa nesmie, ak je cesta dostatočne a súvisle osvetlená. A to zvyčajne v obci je. Pokuta však nesmie byť vyššia ako 60 eur na mieste priestupku alebo 100 eur na dopravnom inšpektoráte.

Jana Hvozdovičová


Kliknite - obrázok zväčšíte

Čo vám hrozí
Ak nemáte peniaze na zaplatenie pokuty, môže vám polícia zadržať vodičský preukaz. Na potvrdenie, ktoré namiesto neho dostanete, môžete jazdiť iba pätnásť dní.

Za čo môžete dostať pokutu

 • Policajt môže udeliť pokutu za každý dopravný priestupok.
 • Najčastejšie to býva za prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti, za alkohol v krvi, za jazdu na červenú a podobne.
 • S pokutami za nedodržiavanie dopravných predpisov (do výšky 60 eur na mieste priestupku) by však mali počítať aj chodci a cyklisti.

Kedy vám môžu zadržať vodičský preukaz

 • Zákonom sa určil zoznam priestupkov, ktoré keď vodič spácha, hrozí mu na dopravnom inšpektoráte trest podobe zákazu šoférovania.
 • Patrí sem napríklad prekročenie rýchlosti, jazda s alkoholom v krvi a iné.
 • Keď na takýto priestupok natrafí polícia, má možnosť zadržať vodičský preukaz. Nemusí, ale môže.
 • Vodičský vám polícia zadrží najmä vtedy, ak by mala byť ohrozená bezpečnosť premávky.

Aké máte možnosti

 • Po zadržaní vodičského preukazu sú len dve možnosti - buď vám policajt na mieste nedovolí ďalej šoférovať a k vodičskému preukazu sa môžete dostať, až keď priestupok prešetrí dopravný inšpektorát, alebo vám dá potvrdenie, ktoré bude najviac 15 dní nahrádzať vodičský preukaz.
 • S takýmto potvrdením smie vodič šoférovať auto len na Slovensku.
 • Počet dní, ktoré oprávnenie platí, môže byť aj menej ako 15.

Ak nemáte na pokutu

 • Ak nemôžete na mieste zaplatiť pokutu, aj vtedy vám policajt môže zadržať vodičský preukaz.
 • Potom automaticky dostanete potvrdenie, na ktoré môžete šoférovať 15 dní, no iba po Slovensku.
 • Vodičský sa vám v tomto prípade vrátia až potom, čo preukážete policajtom, že ste pokutu zaplatili.

Testy v autoškole

 • Zopakovať si pravidlá cestnej premávky musí ten, kto za posledných 12 mesiacov trikrát závažne poruší dopravné predpisy.
 • Musí ich absolvovať aj ten, kto mal zakázané šoférovať.
Tomáš Novotný,
natankuj.sme.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 8. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 9. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 4. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 5. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 6. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 7. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 8. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 9. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 10. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 710
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 251
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 931
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 388
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 456
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 248
 7. Aká je chémia vôní 9 225
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 481
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 032
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Škoda po dlhom čakaní prezradila, aký osud čaká Fabiu Combi

Novinka dostane podvozkovú platformu MQB A0.

Skica Škody Fabia Combi tretej generácie po facelifte z roku 2018.

Prečo nové autá prichádzajú o hviezdičky v testoch NCAP?

Hybrid nie je zárukou dobrého hodnotenia.

Hybridná Toyota C-HR získala najlepšie hodnotenie z áut so spaľovacím motorom.

Ako vyzerá Škoda Enyaq v úvodnej edícii pre slovenský trh?

Najlacnejšia verzia u nás nie je v ponuke.

Škoda Enyaq iV 80

Toyota Camry dostala vylepšený dizajn aj technológie

Zmenami prešli najmä jazdní asistenti.

Toyota Camry Hybrid 2021