SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Hliadok bude počas sviatkov viac, budú najmä dohovárať

Počas dušičiek bude na cestách viac áut ako zvyčajne. Polícia preto posilní hliadky po celom Slovensku. Pravdepodobnosť, že vás zastavia policajti, je tak vyššia.

(Zdroj: Ilustračné - Archív SME)

Počas víkendu a Sviatku všetkých svätých bude na cestách viac áut ako zvyčajne. Polícia preto posilní dopravné a poriadkové hliadky po celom Slovensku. Pravdepodobnosť, že vás na ceste za zosnulými blízkymi zastavia policajti, je tak vyššia.

BRATISLAVA. Policajtov bude počas nadchádzajúcich sviatkov v teréne viac.Dopravnú akciu zameranú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ako aj zvýšený dohľad verejného poriadku v okolí cintorínov vyhlásil od piatka 29. októbra do 1. novembra viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

Okrem dokladov, povinnej výbavy či predpísanej rýchlosti budú kontrolovať aj pneumatiky.

Zamerajú sa najmä na parkoviská

Policajti budú v prípade potreby riadiť a usmerňovať premávku na parkoviskách a príjazdových cestách k cintorínom. Viac ich bude v teréne aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch. „Pozornosť budú venovať najmä disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, ako aj ich správaniu voči chodcom," uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.

Policajti by podľa nej mali pôsobiť preventívne. Zistené priestupky síce budú riešiť podľa závažnosti, hlavne však dohovorom. „Avšak k vodičom, ktorí hrubým spôsobom porušia dopravné predpisy a svojou jazdou ohrozia iných vodičov a chodcov, budú nekompromisní," upozornila.

Pod zvýšenou ochranou poriadkovej polície budú najmä parkoviská pri cintorínoch.

Kontrolám sa ťažko vyhnete

Zadržané
vodičské preukazy
 • V prvom polroku tohto roka policajti zadržali 14 114 vodičských preukazov. Ide o prípady, keď bola vodičovi uložená bloková pokuta, bol ochotný ju zaplatiť, ale nemohol tak urobiť na mieste.
 • Za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom policajti zadržali 248 vodičských preukazov.
 • Za jazdu pod vplyvom alkoholu to bolo až 1547 vodičských preukazov.
 • V 69 prípadoch sa vodiči odmietli podrobiť skúške na zistenie požitia alkoholu a v 47 prípadoch z iného dôvodu.
Zdroj: Prezídium PZ SR

To, kde môžete stretnúť policajnú hliadku počas dňa, zverejňuje polícia od začiatku októbra. Zoznam hliadok nájdete každý deň napríklad na stránke ministerstva vnútra, na internetových stránkach zameraných na dopravu, napríklad natankuj.sk či stellaservis.sk, informácie o hliadkach zverejňujú aj rádiá, ktoré vysielajú dopravné správy.

Ak sa však chcete vyhnúť kontrole, veľmi vám to nepomôže. Zverejňuje sa totiž iba počet hliadok, koľko z nich je označených, koľko neoznačených, po ktorých úsekoch sa budú neoznačené autá pohybovať a o aké značky a farbu vozidiel ide. Bližšie spresnenie času však policajti nezverejňujú. Hliadka sa v danom úseku môže pohybovať celý deň alebo iba pár minút.

Podľa policajných štatistík sa priestupky vodičov stále opakujú. Vodiči najčastejšie nedodržiavajú najvyššiu alebo obmedzenú rýchlosť jazdy, nedajú prednosť v jazde a majú problém pripútať sa bezpečnostným pásom. Pokuty za takéto priestupky pritom nie sú malé. Zvyčajne to býva okolo 60 eur. Pri prekročení rýchlosti býva pokuta podľa toho, o koľko ste šli rýchlejšie, ako bolo povolené.

Policajti sa pritom riadia interným sadzobníkom pokút, ktorý však pre nich nie je záväzný. Za rovnaký priestupok teda dve policajné hliadky môžu udeliť rozdielne pokuty.

Vyskúšajte si osvetlenie a stierače

Príchodom jesene, keď sa dá očakávať hmlisté, daždivé počasie, sa zvyšuje aj počet dopravných nehôd. Dlhšie noci, znížená viditeľnosť aj počas dňa, znížené teploty a mokré cesty sa podieľajú na vzniku kolíznych situácií.

„Odporúčame vodičom, aby si v tomto období skontrolovali osvetlenie vozidla či funkčnosť stieračov," radí policajný viceprezident. Vodiči by za zníženej viditeľnosti mali používať svetlá do hmly a na klzkom povrchu vozovky by určite mali ubrať z plynu. Tiež netreba zabúdať na to, že podľa zákona je potrebné svietiť celý deň, a keď poklesnú teploty k nule, je dôležité vymeniť pneumatiky za zimné.

Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru policajné hliadky budú kontrolovať aj tie. Pneumatiky nesmú mať na svojom vonkajšom obvode trhliny ani poškodenia, ktoré obnažujú kordovú kostru alebo ju narúšajú. „Hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu dezénu pneumatiky, ktorý pokrýva približne tri štvrtiny šírky povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky, nesmie byť menej ako 1,6 milimetra na vozidle a tri milimetre na vozidle vybavenom zimnými pneumatikami," vymenováva Baloghová.

Ak sa na vozovke nachádzajú súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, môže sa vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.


Kliknite - obrázok zväčšíte

Ak pokutu zaplatíte na mieste, bude nižšia
Čo robiť v prípade policajnej kontroly a za čo môžete dostať pokutu? Na otázky odpovedal Tomáš Novotný z internetového portálu natankuj.sme.sk.

1. Kedy ma môže zastaviť policajná hliadka? Kedykoľvek alebo iba v prípade, že som porušil zákon, dopustil sa priestupku?

Policajná hliadka môže vodiča zastaviť kedykoľvek, môže tak spraviť aj z auta. Policajt, ktorý vás chce zastaviť, však musí byť v rovnošate. Zastavovanie má svoj význam nielen v prípadoch, keď ste porušili dopravné predpisy. V rámci prevencie smie polícia kontrolovať dodržiavanie povinností každého účastníka cestnej premávky, teda aj vodiča. Kontrolovať smie to, či vodič nepil alkohol, či je pripútaný, či má doklady a podobne.

2. Ak ma zastaví policajná hliadka s požiadavkou na kontrolu dokladov, čo presne im mám predložiť? Mám vypnúť motor? Musím vystúpiť?

V prvom rade treba rešpektovať pokyny policajtov. Ak policajt povie, aby ste vypli motor, nemali by ste odporovať. To isté platí aj pre vystúpenie z auta. Policajt vás však nesmie vyzvať na takú činnosť, ktorá by mohla ohroziť vaše zdravie alebo život. Ak vás policajt požiada o doklady, ste vo svojom aute a nie ste profesionálny vodič, odovzdať na kontrolu mu musíte vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla (takzvaný techničák) a potvrdenie o zaplatenom povinnom zmluvnom poistení. Občiansky preukaz nemusíte mať pri sebe, no môže sa vám stať, že potom vás policajt predvedie na svoje oddelenie, aby si overil vašu totožnosť.

3. Čo mi hrozí, ak pri kontrole papiere nemám?

Závisí od toho, aké doklady vám chýbajú. Stačí, aby ste pri sebe nemali aspoň jeden povinný doklad a riskujete pokutu až 60 eur na mieste, prípadne do 100 eur na dopravnom inšpektoráte. Pri chýbajúcom vodičskom preukaze hrozí, že vám policajt nedovolí šoférovať. Chýbajúci techničák môže spôsobiť, že policajt nedovolí auto šoférovať nikomu. To sú však extrémne sankcie, ktoré by vás mohli stretnúť. Druh a výška trestu vždy závisia od toho, aké boli okolnosti, aké dôveryhodné je vysvetlenie a zaváži aj vaša snaha chybu napraviť alebo oľutovať.

4. Musí mať polícia dôkaz o porušení predpisov? Napríklad fotku z radaru pri prekročení rýchlosti?

Aj ten, koho obvinia, že porušil dopravné predpisy, je nevinný, kým sa mu vina nepreukáže. Na to treba dôkazy. Tie však polícia nie je povinná uviesť na mieste priestupku. Ak sa spor o to, či je vodič vinný zo spáchania priestupku, dostane na dopravný inšpektorát, tam mu musia dokázať, že priestupok spáchal. Napríklad, ak ho obvinia z prekročenia rýchlosti, bez fotky z radaru sa to nedá.

5. Môžem dostať pokutu za to, že mám na prednom skle auta GPS?

Nie. No vo výhľadovom poli vodiča nesmie byť nič, čo by mu bránilo v tom, aby dobre videl na cestu, a nič, čo by ho mohlo rozptyľovať od šoférovania.

6. Môžem dostať pokutu v obci, ktorá nie je osvetlená a ja si zapnem diaľkové svetlá?

V podstate áno, pretože svietiť diaľkovými svetlami sa nesmie, ak je cesta dostatočne a súvisle osvetlená. A to zvyčajne v obci je. Pokuta však nesmie byť vyššia ako 60 eur na mieste priestupku alebo 100 eur na dopravnom inšpektoráte.

Jana Hvozdovičová


Kliknite - obrázok zväčšíte

Čo vám hrozí
Ak nemáte peniaze na zaplatenie pokuty, môže vám polícia zadržať vodičský preukaz. Na potvrdenie, ktoré namiesto neho dostanete, môžete jazdiť iba pätnásť dní.

Za čo môžete dostať pokutu

 • Policajt môže udeliť pokutu za každý dopravný priestupok.
 • Najčastejšie to býva za prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti, za alkohol v krvi, za jazdu na červenú a podobne.
 • S pokutami za nedodržiavanie dopravných predpisov (do výšky 60 eur na mieste priestupku) by však mali počítať aj chodci a cyklisti.

Kedy vám môžu zadržať vodičský preukaz

 • Zákonom sa určil zoznam priestupkov, ktoré keď vodič spácha, hrozí mu na dopravnom inšpektoráte trest podobe zákazu šoférovania.
 • Patrí sem napríklad prekročenie rýchlosti, jazda s alkoholom v krvi a iné.
 • Keď na takýto priestupok natrafí polícia, má možnosť zadržať vodičský preukaz. Nemusí, ale môže.
 • Vodičský vám polícia zadrží najmä vtedy, ak by mala byť ohrozená bezpečnosť premávky.

Aké máte možnosti

 • Po zadržaní vodičského preukazu sú len dve možnosti - buď vám policajt na mieste nedovolí ďalej šoférovať a k vodičskému preukazu sa môžete dostať, až keď priestupok prešetrí dopravný inšpektorát, alebo vám dá potvrdenie, ktoré bude najviac 15 dní nahrádzať vodičský preukaz.
 • S takýmto potvrdením smie vodič šoférovať auto len na Slovensku.
 • Počet dní, ktoré oprávnenie platí, môže byť aj menej ako 15.

Ak nemáte na pokutu

 • Ak nemôžete na mieste zaplatiť pokutu, aj vtedy vám policajt môže zadržať vodičský preukaz.
 • Potom automaticky dostanete potvrdenie, na ktoré môžete šoférovať 15 dní, no iba po Slovensku.
 • Vodičský sa vám v tomto prípade vrátia až potom, čo preukážete policajtom, že ste pokutu zaplatili.

Testy v autoškole

 • Zopakovať si pravidlá cestnej premávky musí ten, kto za posledných 12 mesiacov trikrát závažne poruší dopravné predpisy.
 • Musí ich absolvovať aj ten, kto mal zakázané šoférovať.
Tomáš Novotný,
natankuj.sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 6. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 952
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 824
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 272
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 580
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 088
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 305
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 011
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za kompaktné SUV s nízkou spotrebou bazárový rebríček Carvago považuje Nissan Qashqai minulej generácie s naftovým motorom 1,5 dCi.

Výsledkom kraľujú verzie s naftovými motormi.


22 h
Cupra Formentor VZ5 a Cupra Born

V krátkosti sme si vyskúšali Born aj Formentor VZ5.


5. okt
Peugeot 5008

Facelift cenovej politike veľmi nepomohol.


4. okt
BMW XM

S hmotnosťou vyše 2,7 tony zrýchli na stovku za 4,3 sekundy.


1. okt

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (7. - 13.10.1922)
 2. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 3. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 4. Erik Kriššák: Dotyk rán
 5. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 6. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 7. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 8. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 536
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 5 283
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 842
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 248
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 063
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 2 848
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 840
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 819
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu