Venga proti Merive alebo 1,6-litrový štvorvalec s atmosferickým nasávaním proti 1,4-litrovému turbomotoru a sedem rokov záruky proti šiestim. Ale hlavne duel dvoch rozdielnych koncepcií praktického, rodinne orientovaného interiéru s rôznym charakterom, vyvinutého s rozdielnym finančným zázemím.
Na jednej strane prešpekulovaný a novátorský, s protismerne otvárateľnými dverami, vďaka ktorým vyčnieva z radu a púta na seba pozornosť. Proti nemu stojí oveľa jednoduchšia kabína, ktorá neprináša nič nové, iba kopíruje čo bolo v tomto segmente už vymyslené.
Každý centimeter šírky a dĺžky premieňa na priestor a využíva aj rovnú podlahu pod nohami zadných pasažierov. Duel Venga - Meriva bol napínavejší než som pôvodne predpokladal.
Vonkajšie a vnútorné rozmery Neviem, prečo viacerí kolegovia očakávali, že Meriva výrazne prerastie všetkých konkurentov. Keď sme postavili obe autá vedľa seba, nezakrývali sme prekvapenie, že Venga je opticky vyrovnaným partnerom Merivy.
Potvrdzujú to aj vonkajšie rozmery. Zatiaľ čo na dĺžku Meriva prerastá Vengu o 220 mm (podieľa sa na tom hlavne dlhý predný previs), rozdiel v rázvore náprav je len 29 mm. Meriva dominuje tiež v šírke (+ 47 mm) a je aj o 15 mm vyššia.
Vďaka vlnovke pod zadnými bočnými oknami majú deti sediace na zadných sedadlách Merivy podstatne lepší výhľad než vo Venge, kde spodná línia smerom dozadu plynulo stúpa.
Potom som ale začal premeriavať interiér. Po prelezení kabíny nastalo ďalšie prekvapenie. Vo všetkých parametroch totiž jasne dominuje Venga, či už ide o vnútornú šírku alebo výšku. Iba vo výške ramien na zadných sedadlách je lepšia Meriva, čo cítiť aj pri uložení troch detských sedačiek.
Do Merivy zapadnú presne, takmer bez kontaktu s dverami. Vo Venge zadné dvere mierne vtláčajú krajné sedačky dnu, zvlášť ak sú širšie s ochranným rámom okolo ramien detí.
Predná časť kabíny Veľkou prednosťou oboch vozidiel je pohodlie nastupovania. Obidve majú vyššie ukotvené sedadlá, čo v kombinácii s vysokou karosériou umožňuje nastupovať do auta s minimálnym zaťažovaním kĺbov, chrbtice a svalov.
Netreba sa toľko zohýnať, čo vyhovuje hlavne starším ľuďom s pohybovými problémami. Tehotné mamičky zase ocenia menej náročné vystupovanie, keďže s veľkým bruškom sa im ťažšie vstáva spoza volantu než usádza dnu.
Aj pri nastupovaní sú medzi oboma vozidlami rozdiely. Venga má nižší prah a pri nastavení sedadla na moju postavu mám v nej viac miesta pre nohy aj kolená. Takže v pohodlí nastupovania na predné sedadlá u mňa víťazí Kia.
Interiér Vengy je jednoduchý, ale prakticky riešený a vzdušný. V porovnaní s Merivou tu nájdete viac lesklých plastov. Kvalita materiálov a spracovania je veľmi slušná.
Keď sa doma na dvore usadím za volant, často si nechávam ešte chvíľu otvorené dvere, potom sa pripútam a až potom zatváram dvere a vyrážam. V Merive priemerne vysoký vodič zo sedadla na dokorán otvorené dvere nedosiahne.
Opel sa chváli, že oboje bočné dvere (predné aj protismerné zadné) sa dajú otvárať do takmer 90-stupňového uhla, čím vzniká viac miesta pre posádku v priestore medzi otvorenými dverami, ktorý je akousi ochrannou zónou pre deti pri vystupovaní.
Interiér Merivy pôsobí hodnotným dojmom. Množstvo tlačidiel na stredovom paneli pripomína Astru a Insigniu.
Namiesto toho, aby ste ich naháňali za zadnými dverami, vypustíte ich ako ovečky do ohrady, odkiaľ nemajú kam uniknúť, máte ich pod kontrolou a dvere ich chránia pred okoloidúcimi autami.
Super myšlienka, na ktorú sa namotá nejeden rodič, má ale niekoľko háčikov. Bočné dvere otvoríte dokorán iba na dvore pred domom alebo na parkovisku, ak nestojí vedľa iné auto. Za ďalšie, ak sa rozhodnú naraz vystúpiť predný aj zadný pasažier, môžu sa medzi otvorenými dverami zraziť.
Problém so stiesneným priestorom na parkovisku pred supermarketom alebo na sídlisku ovplyvňuje pohodlie vystupovania a nastupovania oboch testovaných vozidiel rovnako. Meriva neponúka v tomto smere žiadnu výhodu.
Dosiahnuť z miesta vodiča na dokorán otvorené predné dvere, otvárateľné v nadštandardne veľkom uhle je problém.
Opel však boduje tvarom predných sedadiel, ktoré dostali ortopedický certifikát za zdravý posed. Bez ohľadu na akékoľvek ocenenie, predné sedačky Merivy sú naozaj výborne tvarované. Dobre držia telo, príjemne podopierajú chrbát a sedieť v nich je relaxom. Na dlhé trasy sú rozhodne vhodnejšie než sedadlá Vengy.
Kórejský kokpit je vzdušnejší a ergonomicky prehľadnejší, nemecký zase na môj vkus priveľmi obsypaný malými tlačidlami, ale ponúka viac odkladacích priestorov, dobre prešpekulovaných.
Kvalita materiálov a spracovanie interiéru ostáva stále doménou Nemcov, hoci aj Kia sa rýchlo učí a nemôžem povedať, že by som bol v jej kabíne s niečím nespokojný. Ide o čisto subjektívny dojem na základe vizuálneho kontaktu a dotykov. Nemci jednoducho zatiaľ viac investujú do materiálov.
Priestor pre zadných pasažierov Nastupovanie dozadu je otázkou priorít. Deti sa jednoznačne ľahšie usádzajú do detských sedačiek v Merive, pretože rodič s nimi manipuluje pod lepším a prirodzenejším uhlom. Navyše, akonáhle vystúpi, stačí, aby sa otočil a je pri nich.
Aj dospelým pasažierom s pohybovými problémami môže pri nastupovaní dozadu viac vyhovovať Meriva, hoci samotný vstupný otvor je užší než vo Venge. Zásluhou dvoch podstatných rozdielov - výšky vstupného otvoru a rukoväti na strednom stĺpiku, o ktorú sa môžu pri vystupovaní podoprieť.
Kia sa komfortom sedenia vyrovná autám vyššej kategórie. Sedadlá majú pohodlnejší sklon než v Merive, kde sa sedí vzpriamenejšie. Navyše zadné sedáky sú menšie než vo Venge.
Aj do Kie sa nastupuje príjemne. Pasažieri prekonávajú nižší prah a majú podstatne viac priestoru na nohy, čo ocenia najmä babičky a dedovia, ktorých už nohy neposlúchajú tak ako kedysi. V oboch prípadoch by sme ale oveľa radšej privítali posuvné bočné dvere, ktoré sú pre každodenný život v meste určite praktickejšie.
Samotný posed je lepší vo Venge, ktorej zadné sedadlá ponúkajú pohodlnejší sklon sedákov aj operadiel. Kia sa komfortom sedenia vzadu vyrovná autám vyššej kategórie. V Merive sa sedí na zadných sedadlách vzpriamenejšie, navyše zadné sedáky sú menšie než vo Venge.
Kotvy bezpečnostných pásov v Merive majú pevnú a stabilnú polohu. Rozostupy medzi nimi zodpovedajú šírke detskej sedačky. Vďaka tomu ich rodič vždy rýchlo nahmatá.
V Kii sa vďaka väčšiemu priestoru pre nohy a absencii stredového tunela aj ľahšie pohybuje v uličke medzi prednými a zadnými sedadlami. Najpohodlnejšie bude vzadu v oboch prípadoch dvom pasažierom, ktorí si komfort v Merive môžu vylepšiť prestavaním zadných sedadiel FlexSpace na dve miesta s lakťovou opierkou.
Ani tri detské sedačky nie sú nad ich sily. Vtedy je dôležité pohodlné kotvenie bezpečnostných pásov. Na prevoz troch detí má kotvy lepšie prispôsobené Meriva, kde majú pevnú a stabilnú polohu a rozostupy medzi kotvami majú presne šírku detskej sedačky. Vďaka tomu si rodič pri zapínaní detí do bezpečnostných pásov nedoškriabe ruky a kotvy vždy rýchlo nahmatá.
Kufor Venga má batožinový priestor s kapacitou 422 l. Meriva má o 22 l menší objem. Po sklopení zadných sedadiel, v oboch prípadoch do jednej roviny s podlahou vyhráva veľkosťou 1500 l Opel (Kia 1253 l). To sú hodnoty prepravnej kapacity až po strop.
Oba batožinové priestory sú vybavené dvojitou podlahou. Kufor Vengy má objem 422 l, Meriva odvezie 400 l. Kia boduje šírkou úložného priestoru, Opel výškou.
Po zložení posúvateľných zadných sedadiel vznikne v oboch prípadoch rovná úložná plocha. Prepravná kapacita Kie vzrastie na 1253 l. Opel si polepší na 1500 l. Opierky hlavy neobmedzujú sklápanie sedadiel.
Motor Vengu poháňa 1,6 l štvorvalec s atmosferickým nasávaním s výkonom 92 kW/125 k. Merivu 1,4 l turboagregát s trochu menším výkonom 88 kW/120 k. Motor Kie prekvapil veľmi dobrou dynamikou, subjektívne, aj na papieri lepšou než dosahuje Meriva. Svojím hlukom ruší iba na diaľnici.
Motor Merivy je počuteľne kultivovanejší aj lepšie odhlučnený. Netreba sa ale nechať pomýliť prívlastkom Turbo. Tento agregát nahrádza 1,6 l štvorvalec s atmosferickým nasávaním a tak sa aj správa.
Jeho reakcie na stlačenie akcelerátora sú krotké a dlho mu trvá, kým sa odspodu zobudí. V nízkych otáčkach je kvôli emisiám citeľne pridusený. Pri pohýnaní treba preto dávať viac plynu.
Nosič bicyklov FlexFix integrovaný v zadnom nárazníku stojí 600 €.
Po prekonaní určitej "mŕtvej" hranice sa však vďaka krútiacemu momentu 175 Nm dostupnému v rozmedzí otáčok od 1750 do 4800 1/min rozbehne celkom rýchlo. Na úsporné jazdenie po meste mu stačí asi 2000 otáčok 1/min. Mimo mesta a pri predbiehaní treba z neho dynamiku dolovať vyššími otáčkami.
Z týchto dvoch motorov sa mi viac pozdával 1,6 l agregát s atmosferickým nasávaním, ktorý ostrejšie reagoval na plyn a bol tiež dynamickejší, hoci o 1 l smädnejší. S Vengou som dosiahol priemer 8,5 l/100 km, Meriva si odpila 7,5 l/100 km.
Ak by bol pre niekoho dôležitý dojazd na jednu nádrž, možno ho bude zaujímať, že Meriva má okrem nižšej spotreby o 6 l väčšiu palivovú nádrž.
Pri nastupovaní do Vengy vodič prekonáva menší prah a má aj viac miesta na nohy.
Jazdné vlastnosti Meriva jazdí ako vyzretý automobil. Nerovnosti filtruje kultivovanejšie než Venga a má tiež lepšie odhlučnený podvozok. Napriek tomu, že v zákrutách sa dosť nakláňa, nakoniec sa usadí a spoľahlivo drží stopu.
Elektronika stabilizačného systému je nastavená dosť citlivo. Často zasahuje zbytočne, navyše s veľmi agresívnym nástupom. To spôsobuje, že aj ľahký náznak nedotáčavého šmyku premení na výraznú nedotáčavosť.
Podvozok Vengy je konštrukčne jednoduchší, na nekvalitnej ceste viac buchoce, ale v kritických situáciách je čitateľnejší. Vodič vie lepšie odhadnúť ako sa zachová. Vďaka širokému rozchodu kolies umiestnených v rohoch karosérie Venga sa tiež menej nakláňa. Kia je až prekvapivo obratná a veľmi príjemne ovládateľná.
Plusy - Opel Meriva
Mínusy - Opel Meriva
Kotvenie detských sedačiek
Prehnane silno zasahujúce ESP
Variabilita a odkladacie priestory
Vysoká pohotovostná hmotnosť
Kultivovanosť podvozka
-
Plusy - Kia Venga
Mínusy - Kia Venga
Pohodlie nastupovania
Horší výhľad pre deti cez zadné okná
Vnútorný priestor
Filtrovanie nerovností
Pomer cena/výbava
-
Kupujem - nekupujem
Meriva pôsobí na prvý pohľad prepracovanejším a vyzretejším dojmom než Venga. V konečnom dôsledku ale neprináša žiadnu pridanú hodnotu po praktickej ani užívateľskej stránke, ktorou by vyčnievala nad Vengu. Protismerne otvárateľné zadné dvere sú fajn nápad ako vyniknúť, ale vrodené výhody sprevádza rovnaký počet nevýhod, preto ostávajú tým posledným, prečo by som nad týmto autom rozmýšľal. Oveľa praktickejšie by boli posuvné bočné dvere. Momentálne dlhodobo testujem nový Fiat Dobló, na ktorom si ich najmä v meste pri vození detí do škôlky a na krúžky neviem vynachváliť.
Ako otec troch detí by som nad Merivou rozmýšľal kvôli bezproblémovému umiestneniu troch detských sedačiek na zadné sedadlá a ľahšiemu ukotveniu bezpečnostných pásov než vo Venge. Musím však pozerať aj na cenu, preto by som kúpil Vengu, ktorá v ničom nezaostáva o toľko, aby ma to motivovalo zainvestovať do Merivy.
No nie je dôvodom len cena. Venga mi je sympatickejšia dizajnom, pohodlným prístupom na predné aj zadné sedadlá, širokou uličkou bez stredového tunelu medzi prednými a zadnými sedadlami, aj širším batožinovým priestorom. Úplne by mi ale stačil základný motor 1.4 CVVT, ktorý je o niečo úspornejší.
Namerané vnútorné rozmery Predná časť kabíny
Vozidlo Kia Venga Opel Meriva
Šírka v oblasti lakťov [mm] 1465 1425
Šírka v oblasti ramien [mm] 1400 1390
Výška od sedáka po strop [mm] 1050 1045
Zadná časť kabíny
Vozidlo Kia Venga Opel Meriva
Šírka v oblasti lakťov [mm] 1415 1370
Šírka v oblasti ramien [mm] 1340 1385
Výška od sedáka po strop [mm] 970 960
Batožinový priestor Vozidlo Kia Venga Opel Meriva
Dĺžka úložnej plochy [mm] 715 750
Šírka úložnej plochy [mm] 1160 1030
Výška nakladacieho otvoru [mm] 860 845
Šírka nakladacieho otvoru [mm] 1125 1085
Ceny a výbavy - porovnanie (Výbava v tabuľke sa nezhoduje s testovanými vozidlami.
Pre účel porovnania sme si nakonfigurovali vlastnú výbavu.)
Model Kia Venga
1.6 CVVT TX Opel Meriva
1.4 Turbo Cosmo
Prevodovka 5M 5M
4 airbagy áno áno
Vypínateľný airbag spolujazdca áno áno
ABS áno áno
ESP áno áno
Asistent pre rozjazd do kopca áno 90 €
Isofix áno áno
Posilňovač riadenia áno áno
Tónované sklá (vzadu zatmavené) áno 70 €
Kontrola zle zatvorených dverí áno áno
Klimatizacia automatická manuálna
Hmlovky áno áno
Rádio s CD/MP3 áno áno
USB konektor áno 70 €
Palubný počítač áno áno
Výškovo nastavit. volant/sedadlo vodiča áno áno
Elektrické ovládanie okien vpredu/vzadu áno áno
Dojazdové rezervné koleso áno 35 €
Hliníkové disky 16-palcové 16-palcové
Metalíza 430 € 390 €
Tempomat áno áno
Cenníková cena vozidla 15.890 16.810
Výsledná cena vozidla 16.320 17.465
Výbava navyše
Kia Venga: hlavové airbagy, imobilizér + alarm, el. sklápateľné spätné zrkadlá, zadný parkovací senzor, predná lakťová opierka, vyhrievané predné sedadlá, kožou potiahnutý volant, hlavica radiacej páky a ručná brzda, diaľkové ovládanie centrálneho zamykania, elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo, ovládanie rádia na volante, delené a posuvné zadné sedadlá (60:40) vrátane lakťovej opierky, dvojité dno batožinového priestoru + sieť v batožinovom priestore.
Opel Meriva: hlavové airbagy, predná stredová konzola s lakťovou opierkou, trojramenný volant potiahnutý kožou, ovládanie rádia na volante, sada na opravu pneumatík.
Komentár redakcie:
Rozdiel v cene vozidiel je len 1.145 €, ale Kia má oveľa bohatšiu výbavu.
Opel si nechá za mnohé drobnosti doplácať alebo ich ponúka v rámci zvýhodnených balíkov.
Technické údaje: Model Kia Venga Opel Meriva
Motor 1.6 CVVT 1.4 Turbo
Zdvihový objem valcov [cm3] 1591 1364
Výkon [kW/k] 92/125 88/120
pri otáčkach [1/min] 6300 4800-6000
Krútiaci moment [Nm] 156 175
pri otáčkach [1/min] 4200 1750-4800
Maximálna rýchlosť [km/h] 182 188
Zrýchlenie 0-100 km/h [s] 10,9 11,5
Nameraná spotreba [l/100 km] 8,5 7,5
Výrobcom udávaná spotreba [l/100 km] 6,7 6,1
Emisie CO2 [g/km] 155 143
Dĺžka/šírka/výška [mm] 4068/1765/1600 4288/1812/1615
Rázvor náprav [mm] 2615 2644
Pohotovostná hmotnosť [kg] 1280 1360
Objem palivovej nádrže [l] 48 54
Objem batožinového priestoru [l] 422/1253 400/1500
Prevádzkové údaje: Model Kia Venga Opel Meriva
Interval výmeny motorového oleja 20.000 km/rok 30.000/rok
Výmena rozvodov bezúdržbová reťaz 130.000 km/10 rokov
Základná záruka na vozidlo 7 rokov/150.000 km 2 roky
Možnosť predĺženia záruky nie je dostupná o 4 roky základná verzia tejto záruky zdarma
Záruka na karosériu proti prehrdzaveniu 12 rokov 12 rokov
Záruka na lak 5 rokov 2 roky